Kuidas muuta kodus ja liikvel töötamine lihtsaks ja turvaliseks?

#kaugtöö #kodukontor
4 min lugemine

Telia teenuste kasutamise statistika näitab, et alates 2020. aasta kevadest tehti Eestis keskmiselt vähemalt kaks korda rohkem kaugtööd kui enne pandeemiat.

 

Eesti eelis seisnes selles, et paljudes ettevõtetes olid mobiilseks tööviisiks vajalikud lahendused mingil määral kasutusel juba ka enne kriisi ning enamus kontoritöötajaid kasutasid töö tegemiseks sülearvuteid. Suure tõenäosusega on mobiilsed töökohad pigem uus normaalsus ja kaugtööd tehakse ka tulevikus kindlasti rohkem kui enne pandeemiat.

Kuigi paljud kaugtööga seotud mured on tänaseks juba lahenduse saanud, uue lukustusperioodi valguses on teema taas aktuaalne ning siin on mõned lihtsad soovitused, kuidas kaugtööd mugavalt ja turvaliselt teha.

 

Kaitse oma seadmeid

 

Töö tegemiseks mõeldud arvutid, mis ei asu enam kontori turvalises võrgus, vajavad erilist tähelepanu. Näiteks tuleb pöörata suuremat tähelepanu arvutites oleva tarkvara uuendamisele, kuid kindlasti ei tohiks töötaja omaalgatuslikult tööarvutisse uut tarkvara seadistada. Kasutaja võib pahaaimamata seadistada tarkvara, mis aitab tema arvuti muuta pahalastele kasutatavaks ja sealt edasi saab juba liikuda näiteks ettevõtte sisevõrku. Üks kelmide poolt üle võetud arvuti võib ohustada kogu ettevõtte infosüsteeme.

Kuna tänapäeval pole arvutid enam paiksed, siis peaksid ettevõtted hoolitsema selle eest, et seadmetesse oleks kindlasti paigaldatud kaasaegne viirusetõrje. Näiteks Arvuti Küberkaitse teenuse korral saab kasutaja tehisintellektil baseeruva uue põlvkonna viirusekaitse koos e-posti ja pilveteenuste (näiteks Office 365, Dropbox vms) kaitsega.

Paljudel ettevõtetel on seadmed kindlustatud, kuid varasemalt valitud  kindlustuskaitse ei pruugi enam vastata hetkeolukorra vajadustele. Seadmetega, mis ringi liiguvad, kipub rohkem juhtuma kui nendega, mis paigal püsivad ja kui lepingu sõlmimisel ei ole kodukontoris töötamisega arvestatud, ei pruugi kehtiv kindlustuskaitse olla piisav. Seega tasub kindlustuslepingud üle vaadata.

Kasuta VPN-i, kui tööandja seda võimaldab, et distantsilt turvaliselt töövõrku pääseda

Vaatamata pandeemiast tingitud raskustele on ettevõtted siiski leidnud turvalisi viise, kuidas oma töötajatele kaugtööd võimaldada ning näiteks võtsid turvalise kaugtöö lahenduse kasutusele ka paljud väiksemad ettevõtted, kus VPN-i lahendus oli seni vähem levinud, kui suurtes organisatsioonides.

 

Koduste WiFi murede korral tuleb appi Smart WiFi

 

Smart WiFi on uus Telia teenus, mis võimaldab kodudes parandada traadita interneti leviala ja kiirust. Lahendus on mõeldud eeskätt sellistele korteritele ja majadele, kus tavalise ruuteriga loodud kodune internetivõrk siiski mingil põhjusel korralikult ei levi ning selle tõttu internetikiirus langeb. Teenusega saab kaasa ka tasuta äpi, mille abil saab kodust internetivõrku lihtsalt hallata nii kodus kohapeal kui kaugemalt.

 

Kasuta tööarvutit vaid töö tegemiseks

 

Tööarvuti on mõeldud ainult töö tegemiseks ning seda ei tohi näiteks teiste pereliikmetega jagada. Võib tunduda, et kui laps kasutab korraks tööarvutit oma kodutöö tegemiseks ja saatmiseks, ei juhtu ju midagi halba. Samas on olnud reaalseid juhtumeid, kus näiteks koolitöö asemel on kogemata saadetud konfidentsiaalse sisuga dokumente. Üks eredamaid näiteid on juhtum, kus laps pani kogemata tervele klassile teele poolelioleva analüüsi, mis sisaldas hulgaliselt kliendiandmeid.

 

Kasuta lisavõimalusi kvaliteetse internetiühenduse tagamiseks

 

Kui kodus kasutab internetti mitu inimest korraga ja ühendus jääb töö tegemiseks ebapiisavaks või on soov hoopiski maakodus tööd teha, on mitu varianti, kuidas tagada hea internetiühendus. Üheks võimaluseks on paigaldada sülearvutisse mobiilse interneti teenusega SIM-kaart. Selle abil saab oma kõnepaketis sisalduvat mobiilse interneti mahtu jagada ja kasutada erinevates seadmetes. Kui arvutil puudub SIM-kaardi pesa, siis on lahenduseks niinimetatud tasku-wifi seade. Tegemist on väikese 4G ruuteriga, mis jagab lähedal olevatele seadmetele internetti, tekitades personaalse traadita interneti leviala: tahvel- ja sülearvutisse või ka näiteks nutikella. Sisuliselt on tegemist sama funktsionaalsusega, kui telefonist hot-spot luua, aga see ei tarbi telefoni akut ning on telefonist sõltumatu tagades ka pisut parema signaali vastuvõtu.

 

Videoplatvormidest on saanud meie igapäeva elu osa

 

Paljud ettevõtted on hakanud laiemalt kasutama videokoosolekute pidamiseks mõeldud lahendusi ja kindlasti on tulnud ette ka olukordi, kus mingil põhjusel on videokonverentsi korraldamisel tekkinud tõrkeid või muid probleeme. Kui ühenduse kvaliteet ei ole piisavalt hea, tasub kaamera välja lülitada ja piirduda heliga. See vähendab oluliselt võrgu koormust.