Aasta lõpus võib lubada väikese vallatuse ja rääkida mitte väga digitargalikul teemal – käsitöö ning arvutimaailma seostest. Arvutite arendamist on saatnud peamiselt üks eesmärk – muuta inimeste elu mugavamaks ja lihtsamaks. Seekordne artikkel peaks olema muusikaks tikkijate kõrvadele.

Asjaolude kokkusattumisel pöörduti minu poole palvega tegeleda tarkvaraga, mis muudaks suvalise pildi tikkimismustriks. Lihtne ju!
Alustuseks sain lingi, millest pidin lähtuma. Samuti leidsin samal teemal ühe inglisekeelse foorumi.

Seal viidatud programmid olid aga paraku tasulised, ebamugavad kasutada või mõlemad. Mõnes foorumis oli toodud ka lahenduseks kasutada illegaalseid mooduseid (piraattarkvara kasutamine). Seega jäi võimaluseks kas osta mõni programm või otsida edasi.
Kuidas leida tikkimustrite jaoks vabavara?
Eesmärgiks oli leida tarkvara, mida saab vähemalt isiklikeks vajadusteks tasuta kasutada, millega saaks genereerida tikkimismustrit, mis oleks mugav ja lihtne kasutada. Antud artiklit lõpus on toodud suunavad viited ka Mac’ile ja Linux’ile.

Enamik leitud programme olid kas tasulised, aegunud või ebamugavad kasutada. Lisan siia mõned vabakasutusega lingid, millele otsimise ajal komistasin:
http://www.stoik.com/
http://www.iktsoft.net/kgchart-en/
http://kpg.sourceforge.net/
http://www.microrevolt.org/knitPro/

Ühe võimalusena tundub, et on võimalik saada sel eesmärgil tööle ka pilditöötluse tarkvara Gimp (http://www.gimp.org/).

Tarkvara Windowsi jaoks
Stitch Art Easy! oli lõpuks programm, mille paaripäevase otsimisel leidsin.
See on üks ukrainlase loodud programm, mis on saadaval inglise ja vene keeles.
Ise proovisin beeta-versiooni, mis on saadaval vene, inglise ja ukraina keeles.

naidis.jpg

Programm on tõesti lihtne paigaldada ja kasutada. Paigaldamine on „next-next-next-finish“ süsteemis ja seda kõige otsemas mõttes.

Kasutamine on peaaegu sama lihtne tänu viisardile, mis aitab määratleda peamised muutujad – tikandi suurus; värviskeem; mustrisümbolid. Salvestamisel tekitatakse kaks faili – üks on tikandimuster ja teine värvilegend.

naidiscolors.jpg

Tarkvara Linux’i jaoks
Nagu palju Linux’i programme on ka KXStitch loodud kellegi huvist või missioonist. Nagu paljude teiste tasuta programmidega, võib sellelgi esineda tõrkeid ja vigu, kuid üldmulje on hea.

See programm annab järgmised üldised võimalused:
•    importida erinevaid pildiformaate;
•    tikkismismustreid ja värvikaarte printida;
•    kasutada erinevaid värvi standardeid.

Tarkvara MAC’i jaoks
Mac’ile on samuti olemas palju tikkimismustrite programme ja lahendusi, kuid seni leiutatutest on need kas tasulised või keerulised.

gimp_logo.pngKeerulistest lahendustest oleks ehk sobilik mainida GIMP programmi. Sellele tarkvarale on loodud skript, mis muudab ja kodeerib värvid tikkimismustriks.

Siin väike tähelepanek Eesti asjatundjatele – mainitud lehel oli toodud nn programmi eeldatav funktsionaalsus, mida on vaja tikkimismustri loomiseks. Kahjuks ei saanud seda varianti ise katsetada seega raske kommenteerida efektiivsust ja mugavust. Samal lehel on mainitud, et see variant võiks eelduste kohaselt töötada ka Linux’i keskkonnas.

Võimalikud kogemused võid lisada siia kommentaaridesse.
Kokkuvõttes võib öelda, et internet on abiks isegi sellise keerulise küsimuse puhul, kui tikkimismustrite loomine. Kahjuks on valdkonnas vabavara vähe, kuid suurema huvi korral leiab terve hulga tasulisi ja lihtsalt kasutatavaid programme.

Digitarga keskkonda koondame nõuandeid, infot ja uudiseid ka laiast maailmast. Kasutame tuntud ja usaldusväärseid infoallikaid.

Kommentaarid