Kuidas leida kadunud Android tarkvaraga nutitelefoni või tahvelarvutit?


Nutikas või mitte, aga telefon ei ole ammu enam luksuskaup vaid igapäevane abimees. Lisaks telefoni numbritele, kanname me nutitelefonis kaasas mälestusi piltide ja videote näol ning lisaks e-posti ning lemmikrakendustesse salvetatud infot. Telefoni mälus olevad andmed ja telefoni rahaline väärtus on piisav põhjus, et suurendada oma võimalusi kaotatud telefon üles leida. Allpool olevad juhised on seekord Andorid nutitelefoni/ tahvelarvuti omanikele seadme kadumise korral. Järgmistel kordadel räägin Apple ja Windows Phone seadmetest.

5 soovitust, mida võtta arvesse juba enne telefoni kadumist

1. Tee regulaarselt oma telefoni sisust varukoopia arvuti kõvakettale või pilveteenusesse. Kui peaksid telefoni kaotama või lõhkuma, ei jää sa vähemalt ilma oma kontaktidest ja kõigist fotodest ning märkmetest!

android telefoni backup

2. Muuda ära oma telefoni SIM-kaardi algne PIN-kood, et ei oleks niisama lihtne Sinu kulul välja helistada ning kaardil olevale infole juurde pääseda.

3. Määra telefonile turvakood / juurdepääsukood / ekraanilukk. Nii ei saa Sinu seadme sisule ligi need, kes ei pea saama.

androidi ekraanilukk

• Android telefonidel saad ekraaniluku lisada:
Rakendused > Seaded > Isiklik > Turvalisus (Turve) > Ekraanilukk

Samas turvalisuse seadete all saad valida, kas seadme krüptimine on sees või väljas. Krüptimine kaitseb koodiga seadmes olevaid andmeid neid krüpteerides, kuid muudab telefoni/tahvli kasutamise tuntavalt aeglasemaks. Tavakasutajale piisab üldjuhul tavalisest ekraanilukust. Ka nii on seadme sisu piisavalt kaitstud.

ekraaniluku seadistamine androidiga

• Apple iOS 6 ja uuema tarkvaraga seadmetel saad juurdepääsu koodi aktiveerida nii:
Settings > General > Passcode Lock > Turn Passcode On

Saad määrata aja, kui ruttu telefon koodi küsib ja aktiveerida võimaluse, et kui juurdepääsu koodi sisestatakse järjest 10 korda valesti, kustub kogu Sinu seadme sisu. Selle valiku aktiveerimisel peaks kindlasti regulaarselt tegema varukoopiaid ja olema eriti ettevaatlik, kui peres on väikeseid lapsi. Lapsed võivad kogemata saada telefoni enda kätte ning muljuda ekraanil nuppe seni, kuni 10 koodi sisestamise korda on ära kasutatud ja telefon kustutabki oma sisu.

Windows Phone – saad ekraaniluku määrata telefoni menüüst:
Menüü > Sätted > Süsteem > Lukustuskuva > Parool > Sees (saad ise määrata)

4. Kui kasutad telefoni kotti või kaitseümbrist, siis on kaval telefoni tagumise poole ja kaitse vahele asetada sedel telefoni omaniku kontaktandmetega. Mõistlik oleks kontaktnumbriks kirjutada mõni muu number, mitte seesama, mis on just selles telefonis 🙂

mobiili ümbris

Nii saab aus leidja kontakti telefoni omanikuga. Miks mitte lisada ka lause, et selle telefoni leidjat ootab ees väike leiutasu? Nii suurendad võimalusi kaotatud telefoni tagasi saamiseks.

5. Nutitelefoniga on mobiilset andmesidet mugav kasutada ning mobiilse andmeside kasutus võiks olla telefonis lubatud, et suurendada võimalusi telefoni positsioneerimiseks.

Mobiilioperaatorid pakuvad kõnepakette, kus mobiilse andmeside teenus on juba paketi hinna sees. Kui kasutad ilma mobiilse andmesideta paketti, saad vajaliku mahu lihtsalt lisateenusena juurde tellida. Positsioneerimiseks vajalik andmemaht ei ole suur. Enamasti piisab paarist megabaidist.

Millised võimalused on juba kadunud telefoni leidmiseks Android tarkvaraga?

Android tarkvaraga telefoni leidmiseks on olemas Android seadmehalduri veebileht. Enne Android seadme haldurisse sisenemist võid üle kontrollida, kas Sinu telefonis on asukoha määramiseks vajalikud seadistused paigas.

Menüüs tee järgnevad seadistused:
Settings> Data usage > Mobile data > On – (enne aktiveerimist veendu, et kasutad sobivat mobiilse andmeside teenust või paketti, kus andmeside on juba sees).

Settings > Personal > Location > On

Settings > Accounts > Add account – juhul, kui telefonis ei ole google konto veel seadistatud.

Testime positsioneerimist: Google Nexus 4 telefon Android 4.4.2 tarkvaraga

Android seadmehaldur

Nagu eelolevalt pildilt näha, tuleb enne positsoneerimist nõustuda kasutustingimustega. Peale kinnitust, saad näha Android seadmeid, mis on Sinu kontoga seotud ja neid positsioneerida.

Android asukoha määramine

Lisaks asukoha määramisele on olemas kolm lisavõimalust:

Helisema – laseb panna telefoni viieks minutiks maksimaalse helitugevusega helisema. See võimalus töötab ka hääletus reziimis.

Andorid - seadmele helistamine

Lukusta – saad määrata telefonile lukukoodi.

Android - seadme lukustamine

Kustutalaseb kustutada telefoni sisu. Seda võimalust tasub kasutada äärmise ettevaatlikkusega.

Android telefoni positsioneerides oli asukoha täpsus kümnest meetrist paarisaja meetrini. Nagu tavaliselt, oleneb see sellest, kas telefon on WiFi võrgus või mobiilse andmeside võrgus. Kui mobiilses andmesides, siis oleneb positsioneerimise täpsus asukohast ja piirkonna mastide tihedusest. Linna aladel on asukoha määramine täpsem.

Juhul, kui asukoha määramise hetkel ei ole Sinu telefon levis ja soovid näiteks seada ekraanilukku, üritab Android seadmehaldur Sinu toimingu teha järgmine kord, kui seade võrku ilmub.

Kasulikke viiteid

• Androidiga seadme krüpteerimisest inglise keeles
• Androidi seadme haldur

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid