Kuidas kõvaketast füüsilise purunemise eest kaitsta?


ketas1.jpgKõvaketaste maht kasvab aina kiiremas tempos – veel hiljaaegu vaadati 100-megabaidise kõvaketta ostjat kui laristajat, nüüd peetakse sellist mahtu juba mänguasja omaks, hinnasiltki ei pane enam kulmu kergitama.

Kõvaketaste vastupidavus väheneb
Ent enam ei tasu hellitada lootust, et Sinu arvuti kõvaketas teeb vanuserekordi, eriti kui kasutad sülearvutit – nende puhul on võimalus andmekandja riknemiseks kordades suurem.

Kuigi kõvaketaste töökindlus pole enam sama hea kui kümme-viisteist aastat tagasi, kompenseerivad seda andmeedastuskiiruse ja kapatsiteedi tõus ning mõõtmete vähenemine.

Kuidas vältida andmete kadumist?
Järgnevad ennetusmeetmed käsitlevad peamiselt arvuti sisemisi kõvakettaid, kuid on rakendatavad ka väliste ketaste puhul.

Sisemise kõvaketta vahetus või paigaldus nõuab mõningaid teadmisi ja lisaettevaatusabinõusid, seepärast soovitan vahetamise vajadusega pöörduda arvutispetsialisti poole.

Mis on kõvakettale ohtlik?
1) raputused
2) kukkumised
3) ülepinged (äike)
4) liiga tugevad magnetväljad
5) ülekuumenemine

ketas4.jpgPeamised kahjustumise põhjused on raputused ja kukkumised, seda just tööprotsessi ajal. Kukkumisel võivad erinevad elemendid kettas – lugeja, trükkplaat jne – kahjustuda.

Lisaks on töötaval kõvakettal lugemispea ketaste vahel askeldamas ja kukkudes võib see ketta pinda kahjustada – piisab ühest mikroskoopilisest täkkest Sinu kursusetöö või raamatupidamise andmebaasi saatmisest „teise ilma“.

Kuidas valida head ketast?
Olenemata sellest, kas soovid tarnida arvutit komplektina või said innustust neist artiklitest (https://www.digitark.ee/?p=2826; https://www.digitark.ee/?p=2845), tasub soetatava kõvaketta puhul pöörata tähelepanu mõnele aspektile.

Free Fall Sensor
See on kaitsefunktsiooniga sensor, mida paljud tootjad on hakanud paigaldama kõvaketastele.
Tegemist on sensoriga, mis tunnetab vaba kukkumist. Kukkumise tunnetamisel annab see korralduse liigutada lugemispea pooleliolevast protsessist algasendisse, et vältida kukkumisest tingitud kettakahjustusi.

Kasuta diagnostikat ketta kontrolliks
diagnostika.jpgTasub soetada kõvaketas, millele on loodud ka tootja poolt efektiivne ja kergelt hallatav diagnostikatarkvara
. Profülaktikaks on hea uurida kord kuus kõvaketta seisukorda vastava programmiga, mille tootja on ketta jaoks loonud.

Alternatiivseks kasutamiseks on olemas ka teisi programme, millega diagnostikat teha.
Näiteks GPL-litsentsil baseeruv smartmontools.

Garantii võib kulusid vähendada
Samuti on oluline uurida tootja või vahendaja poolt pakutava garantii tingimusi ja garantiiperioodi pikkust. Näiteks on Dell’i arvutitel 5 aastane garantii, mis hõlmab kogu arvutit. Garantii ei too küll kaduma läinud andmeid tagasi, kuid vähendab kõvaketta vahetusele kuluvat investeeringut.

Kui kiiresti saabub arendusketas?
katkine-arvuti.jpgMüüja kohta tasub uurida, kui kiirelt suudetakse garantiiasendusena kõvaketas tarnida.
Garantii ei ole tavakasutajat silmas pidades müüjatele ja tootjatele prioriteediks. Garantiilaiendusi pakutakse suurtele firmadele. Laiendused sätestavad näiteks tundide arvu, mille jooksul peab olema komponent kliendile saadetud. Sedalaadi laiendused võivad olla vägagi kallid.

Kasutatud ketas?
Jah, need on odavamad. Sellest hoolimata ei ole soovitav osta kasutatud kõvakettaid – nende eluiga võib olla juba otsakorral. Samuti on kasutatud ketastel miinimum- või olematu garantii. Olgugi, et seaduse kohaselt on kliendil õigus esitada pretensioon 6 kuu jooksul. Samas pole see siiski garantii.

Kuidas turvaliselt transportida?
Mäletatavasti on mehaanilised põrutused ja kukkumised peamiseks põhjuseks, miks kettad ei tööta. Seega hooletu transport ning käitlemine võivad raisata nii Sinu aega kui raha.

Müüjapoolse transpordi kasutamisel on üks eelis – transpordi käigus tekkinud kahjustustest tingitud probleemide puhul saab lihtsalt nõuda asendamist. Kaupa vastu võttes on vajalik koheselt fikseerida kõik nähtavad muljumised, mõrad jm.

Kui ketta või arvuti ise poest koju tood ja see autosse tõstes maha kukub, siis saad süüdistada ainult ennast.

Kuidas kettal olevaid andmeid varundada?
sensor.jpgKetta otstarbekohasel kasutamisel hakkavad tekkima dokumendid ja muu oluline info, mida soovime kaitsta. Peamine kaitse on varundamine.

Varundamine on tänamatu töö, kuni selle hetkeni, kui seda vaja läheb.
Digitargas on olnud juttu erinevatest varundamistehnoloogiatest ja -viisidest:

• Online-varundamine
• Arhiveerimine
• Kuidas varundada

turvalisus.jpgLähtudes seisukohast, et varukoopia peab olema allikast võimalikult kaugel, pean online-varundamist üheks parimaks lahenduseks. Seda tüüpi varundamise näiteks on F-Secure`i toode, mille eelisteks piiramatu maht ja üliturvaline majutus.

Hoolt ja armastust
Arvuti kõvaketta pika eluea tagamiseks tuleb sellesse suhtuda tõsise hoole ja armastusega – eeskätt vältida eelmainitud ohte. Väga oluline on ka arvutihooldus, millest Sander hiljuti kirjutas.

Järgmisel korral uurime tegevusi, mis on seotud andmete taastamise ja kõvaketta vahetamisega.

Kommentaarid