Kui kodus töötamise võimalus tekkis tänu uuele töökohale või tehti töökorralduses ajutised muudatused, siis paljud ilmselt rõõmustavad, sest ära jääb tüütu tööleminek ja nüüdsest saab pidžaamas kasvõi õhtuni ringi loivata.

 

Kodustest tingimustest sõltub, kuidas töö edeneb

 

Lühikest aega on see kindlasti nauditav, aga varsti võib selguda, et produktiivsus on langenud nulli lähedale või alla selle. Vaatame lähemalt võimalusi, kuidas jääda produktiivseks ja samas nautida privileegi mitte kulutada aega töölesõiduks.

Iga inimene on erinev ja seega ühte retsepti kõigi jaoks pole. Ma olen kodus töötanud periooditi viimase kümne aasta jooksul ja minu “nipp” on hommikul üles ärgata ja kohe töö ära teha. Kui mõni päev üldse ei viitsi, siis lähen raamatukokku, kus on lihtsam keskenduda. Peale esimesi aastaid läks kergemaks. Sain aru, et ega muud trikki polegi, kui pihta hakata ja töö ära teha, ükski teine lahendus, vähemalt minu puhul, ei tööta.

 

Eraldi töötuba

 

See ei pea olema ilmtingimata spetsiaalne töökabinet kinnise uksega. Kalamaja väikses korteris võib olla keeruline selliseid tingimusi leida. Oluline, et see koht aitaks mentaalselt töötegemiseks häälestuda. Isegi, kui see on töölaud magamistoa nurgas või sülearvuti köögilaual.

Jällegi, mõne inimese jaoks võib ka elutoa diivanil pikutamine anda kõige produktiivsema tulemuse. Enda jaoks toimiva variandi leidmine käib läbi katse-eksituse meetodi.

 

Vii sisse rutiin

 

Paljude jaoks algab ja lõpeb kodus töötamine ööpäevaringselt kättesaadav olemisega. Töö ja puhkeaeg lähevad segamini. Aitab, kui proovida alustada iga päev samal ajal ning ka pausid planeerida ette. Kui sa avastad, et lõunapausid on tööarvuti taga, siis võib-olla tasuks seda teha mujal. Nii on aeg liigendatud ja ei muutu ühtlaseks lõputuks töötegemiseks.

Ideaalne oleks, kui vähemalt korra päevas jõuaksid välja, kasvõi kergele jalutuskäigule. See on ennetav meede kodus hulluks minemise vastu. Tean omast käest, kuidas kodust töötades võib ära kaduda inimlik kontakt. E-mailide vahetusest kindlasti ei piisa, tekita kolleegide või sõpradega ka kohtumisi, kasvõi skype-i teel.

Lõpetuseks – see võib olla kõige raskem – proovi lõpetada tööpäev iga päev samal ajal. Alati see ei õnnestu, aga kui õhtul kell kümme saabunud e-maili vastus võib järgmise päevani oodata, siis lase sel juhtuda.

 

Pane riidesse

 

See kõlab ilmselt natuke veidralt, sest kodus töötamise üheks põhiliseks plussiks võib pidada mugavust, ka riietuses. Aga kui töömeeleolu kuidagi peale ei tule, siis aitab nn tööriietus häälestuda. Ja pärast jälle koduriided selga tõmmates on lihtsam vahet teha töö- ja puhkeajal.

 

Tunne oma keha

 

Kui istuda tuleb kaua, siis tasub osta hea ergonoomiline töötool. Kui selg ikka valutab, siis pole ka teab mis suurt töörõõmu oodata. Lisaks kehasõbralikule istumiskohale tuleb ka aeg-ajalt liigutada ja sirutada. Et ma ei pea pikki päevi arvuti taga enamasti tegema, siis minu jaoks toimib veidi ebamugav tool, millel on kõva istuda – see motiveerib tööga mitte venitama.

 

Hoia lapsed eemal

 

See võib kõlada karmilt, aga on hädavajalik. Veendu, et kõik pereliikmed teaksid, kui sa töötad ja hoiduksid sind sel ajal segamast. Kui pole võimalik eraldi töötuppa pageda, siis mürasummutavad kõrvaklapid on väga hea alternatiiv, kirjutab The Verge. See annab juba visuaalselt teistele signaali, et segamine pole soovitatav.

 

Hangi vajalik varustus

 

See pealkiri kõlab nagu oleks tegu mägironimisega, kuid mul on tõsi taga. Kõik, mis aitab tööd paremini teha, on asjakohane. Võib-olla on selleks reguleeritav laud, mille taga saab seista või siis eraldi tööarvuti. Mul on istumiseks 80cm läbimõõduga pall, mis aitab siis, kui keha kangeks hakkab jääma, kuid laua tagant ära minna ei saa. Muidugi saab seda teha vajalike resursside olemasolul. Kui kodus töötamine on ettevõtte initsiatiiv, siis võib uurida, kas on ehk nemad valmis millegi eest tasuma.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.