Kuidas kasutada mobiilset internetti välismaal?


mobiilne internetMitmete Digitarga lugejate soovitusel kirjutame mobiilsete internetiühenduste kasutamisest välismaal. Olles isegi mobiilse interneti igapäevane kasutaja, olen harjunud lugema telefonist e-kirju, otsima infot teenuste ja kaupade kohta ning kasutan ka navigeerimisel kaardirakendust. Kuidas kasutada mobiilset internetti välismaal ja mida peaks siis arvestama?

Välismaal internetiühenduse loomine sarnane tavapärasele

Kui WiFi-leviala käepärast ei ole, on ka reisil viibides harjumuspäraste rakenduste kasutamiseks hea alternatiiv mobiilne internet. Välismaal saad mobiilse internetiühenduse luua nutitelefoniga, tahvelarvutiga vōi sülearvuti küljes oleva netipulgaga.

Internetiühenduse seadeid muutma ei pea. Need jäävad samaks, mis koduvōrgus. Kui kasutad tahvelarvutit, kus SIM-kaarti pole, saad mugavalt tekitada WiFi-leviala  telefoniga. Kindlasti vajad aktiveeritud roaming-teenust, sest ilma selleta ei saa välismaal helistada ega kasutada mobiilset andmesidet.

Juba enne reisile minekut on mõistlik mōelda sellele, kas ja millises mahus tahad välismaal andmesidet kasutada. Kui unustad oma nutiseadme kogemata andmesidet kasutama, vōib peagi üllatuseks tulla teavitus suurest mobiiliarvest.

Õpi selgeks mobiilse interneti kasutusamise keelamine

1. Veendu, et oskad oma nutiseadmes mobiilse interneti kasutust lubada ja keelata. Isegi kui plaanid andmesidet kasutada, on mōistlik see algselt välja lülitada ning kasutamise ajaks uuesti sisse lülitada. Nii hoiad kokku kasutatud andmemahu pealt. Lihtsam on seda teha iOS-ga, uuemate Android ja Windows operatsioonisüsteemiga nutiseadmetega.

Mōnel vanemal Symbian nutitelefonil vōib olla vajalik käsitsi eri rakenduste seadmed üle vaadata. Kui jääd hätta, otsi abi seadme kasutusjuhendist vōi oma mobiilioperaatorilt. Peale internetis käiku on mōistlik andmeside kasutus jälle keelata.

iOS 6.1 (iPhone’i näitel)

Settings> General> Cellular> … (vōid off asendisse lülitada Cellular Data ja Data Roaming). Kui soovid, saad samast välja lülitada 3G kasutamise (Enable 3G > off). See on abiks, kui sa niikuinii internetti ei kasuta ja tahad, et aku kauem vastu peaks.

mobiilse interneti seaded - iOS

Kui alustad interneti kasutamist, tuleks 3G lubada, et saada kvaliteetne ja kiire netiühendus. Mobiilse interneti puhul maksad kasutatud mahu, mitte internetikiiruse eest.

Android 4.0.4 (Samsung Galaxy SIII näitel)

Menüü> Settings> (Wireless and network) Data Usage> Mobile data (sees/väljas).

Windows Phone 7.5 (Nokia Lumia 800 näitel)

Menüü> Settings (system)> Mobile Network>…

Saad lülitada andmeside sisse, välja (Data connection on/off) ja valida, et välismaal oleks andmeside kasutus lubatud Data roaming options (roam/don’t roam).

Tutvu välismaal mobiilse interneti kasutamise hinnastamisega

Välismaal internetiteenuse kasutamisel oleneb andmeside kiirus ja hinnastamine roaming-operaatorist ning kehtib tavatariifist erinev hinnastus. Need pōhimōtted on mobiilsideoperaatoritel erinevad. Kōige odavam MB hind ei pruugi kokkuvōttes kinkida kōige väiksemat arvet. Oluline on ka andmeside mahu arvestamise täpsus ehk mahu arvestamise samm.

Andmeside roaming-hinnad leiad oma mobiilsideoperaatori kodulehelt:
Elisaroaming hinnakirja Elisa veebilehel. On võimalik aktiveerida andmesidelimiidi teenus välismaal. Lisaks on eraldi välja toodud mõned roaming’u soovitused välismaal viibimise ajaks.

EMT – klientidele kehtivad lisasoodustused Balti ja Skandinaavia riikides, Euroopa Majanduspiirkonna riikides ning Šveitsis. Samuti on paljudes Euroopa riikides ja Venemaal kehtiv interneti päevalagi. Täpsed päevalae tingimused ja riikide nimekirja leiad EMT kodulehelt. Samas saad ise valida andmeside kuulimiiti välismaal. Teenuse automaatsel rakendamisel on limiidiks 60 €. Lisainfo andmeside kuulimiidi kohta.

Tele2kodulehel on andmeside kasutamise kohta välismaal võrdlemisi vähe infot. Ka Tele2 kliendina saad valida igakuise limiidi välismaal viibimise ajaks.

Ōpi kontrollima sinu nutiseadme andmemahu kasutust

Digitarga artiklis “Kuidas hoida andmeliikluse maht internetis kontrolli all?” on lahti seletatud andmeside mahu ühikud ja toodud näited igapäevaelust, kui palju mōni tegevus andmemahtu kulutab. Parematel nutiseadmetel on andmemahu loendur operatsioonisüsteemi sisse ehitatud.

Nutitelefonidel ja tahvelarvutitel saad andmeside kasutust jälgida nii:
iOS 6.1 (iPhone näitel): Menüü> Settings> General> Usage> Cellular Usage…

Sa näed vastuvõetud ja saadetud andmemahu hulka. Kogu kasutatud mahu jaoks tuleb need kaks kokku liita. Allpool on nupp Reset Statistics, mis nullib loendurid.

Android 4.0.4 (Samsung Galaxy SIII näitel): Menüü> Settings> (Wireless and network) Data Usage> Set Mobile Data limit

Saad ise määrata andmeside limiidi ning mahu, millal telefon kuvab hoiatuse peatselt täituma hakkavast andmeside limiidist.

Vaata üle oma nutiseadme e-kirjade alla laadimise seaded

Telefoni e-postirakenduse ühenduse seadete alt on võimalik ise seadistada, kui tihti e-kirju internetist alla laetakse. Saad valida 15-minutilise, 30-minutilise vōi pikema vahemiku. Kirjade allalaadimise saad seadistada nii, et tirid e-posti sobival ajal ise alla (seade manual). Nii hoiad reisil viibides kokku kasutatud andmemahtu ja pikendad seadme aku kestvust.

Apple iCloud kasutamine

Apple nutiseadmetel saab iCloud sünkroniseerimise muuta WiFi-põhiseks.

Selleks mine: Menüü> Settings> iCloud> Documents & Data> Use Cellular> lülita Off.

iphone icloud seaded

Pildid, videod, allalaadimised võtavad rohkelt andmemahtu

E-post, Google kaardid, Skype, Foursquare, Facebook, uudised, piltide üleslaadimine Instagrami ja teistesse sarnastesse rakendustesse, YouTube, pilveteenused, tarkvarauuendused. Ettevaatlik peaks olema rakendustega, kus on palju pilte ning videosid. Ka podcastide ning netiraadio kuulamine ei ole välismaal väga hea mõte.

Tavapäraselt veebilehitsejaga uudiseid lugedes on kasutatavad andmemahud väikesed. Kui soovid välismaal viibides aga  värske digilehe alla laadida (Eesti Ekspress, EestiPäevaleht ja teised), on tulemuseks enam kui 100 MB andmemahu ära kasutamine.

Digilehtede allalaadimine

Kus võimalik, kasuta WiFit

Kui vōimalik, siis kasuta suurt andmemahtu nōudvaid rakendusi WiFi-levialas. Kui plaanid vaadata Youtube videosid, lugeda digilehti vōi jagada reisipilte Facebookis, siis oleks kaval teha seda hotellis vōi mōnes kohvikus, kus on külastajatele avatud tasuta/tasuline WiFi-leviala.

Samuti oleks mōistlik WiFi-vōrgus alla laadida uued rakendused ja erinevad tarkvarauuendused. Nii mōnigi rakendus ja  uuendus vōib olla mahuga mōnest MB-st paarisaja MB-ni.

Navigeerimine välismaal

Google ja Apple kaartidega navigeerides kasutab Su telefon kaartide allalaadimiseks andmesidet. Kui on vaja üles otsida mõni sihtkoht või kindlaks teha enda asukoht kaardil, on internetipõhise kaardirakenduse kasutamine mugav ja mitte liiga kulukas.

tomtom navigeerimise rakendus

Kui navigeerida pikemat aega järjest ja reisida tihti, on mõistlik investeerida korralike kaartidega navigeerimisrakendusse (valik Androidi navigeerimisrakendusi), mis laseb kaardifailid paigaldada telefoni mällu. Nii on navigeerimine kiirem ja andmeside kasutus oluliselt väiksem.

Need, kes kasutavad Nokia nutitelefone, veab, sest Nokia Drive rakendus laseb kasutajal kaardifailid telefoni tirida. Rakendus on tasuta ja mõeldud kasutamiseks Windows Phone 7.5 ja 8 tarkvaraga Nokiatele.

Nokia Drive dashboard

Rakendused, mis aitavad andmemahtu arvestada

Tasuta ja tasulisi lahendusi võib leida pea kōigile mobiilsetele operatsioonisüsteemidele.
Mõned Androidile loodud rakendused:

  1. Network Traffic Monitor
  2. Onavo Count
  3. My Data Manager

net counter rakendus

Onavo andmemahu rakendus

My data manager rakendus

 

 

 

 

 

 

Apple iOS seadmetele on App Store’s pakkuda samuti mitmeid rakendusi. Kui otsisin rakendusi iPadile, leidsin vaid tasulisi rakendusi. iPhone-le leidsin mitu  viisakat tasuta rakendust:

  1. Data Usage Monitor
  2. Onavo Count

Tegelikult on vōimalik iPadile paigaldada iPhone jaoks mōeldud rakendus. Selleks tuleb App Store’s rakendust otsides muuta otsingu seadeid nii, et kuvataks iPhone’i rakendusi.

Rakenduse otsingu seaded App Store's

Kui oled ise leidnud sobiva rakenduse, millega on väga mugav andmemahu kasutust jälgida, jaga julgelt oma soovitusi ka teiste lugejatega loo kommenteerides.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid