Kuidas kaitsta last Internetis varitsevate ohtude eest?


arvuti-palsed.jpgLapsed on internetikeskkonnas üks uudishimulikumaid, kuid kahjuks ka kergemini mõjutatavad ja rünnatavaid sihtrühmi. Anna mõned nõpunäited, mida ette võtta, et su laste internetikasutus oleks turvalisem. 

Esmalt võib vahet teha nende lahenduste eesmärkidel. Kui eesmärk on last kaitsta (heausklik parooli andmine, tarkvaraga viiruse alla laadimine vms), siis on tegelikult tehnilistest turvameetmetest kasulikum lapsele ohtude selgitamine ja turvalise käitumise õpetamine. Kodusesse arvutisse saab tekitada üsna turvalise ning limiteeritud keskkonna, kuid seal toimivad turvameetmed kaitsevad last ainult seni, kuni ta on selles keskkonnas.

Internet on suur ja lai – kui ta satub arvutit kasutama sõbra juures, koolis või kusagil mujal, siis seal ei pruugi olla rakendatud samasuguseid turvameetmeid ning laps peab iseseisvalt ohutuid otsuseid vastu võtma. Justnimelt seetõttu tuleb ka lisaks tehnilistele turvameetmetele lapsele ka ohtudest rääkida ning õpetada teda ohutult käituma. Nagu tänaval, nii ka Internetis.

Lapsed on nutikad piirangutest mööda hiilimisel
arvutiviirus.jpgKui eesmärk või vajadus on arvutikasutaja tegevusi piirata (mängude blokeerimine, veebisaitide blokeerimine, SMS-laenude blokeerimine), siis on olukord veelgi keerulisem. Ka siin kehtib põhimõte, et piirangud töötavad ainult kohalikus arvutis või kohaliku Internetiühendusega. Kui minna sõbra juurde külla, siis sinna enam vanema konfigureeritud piirangud ei ulatu. Kui ühenduda oma läptopiga naabri lahtise WiFi külge, siis ei kehti enam koduses marsruuteris kehtestatud piirangud.

Lisaks tuleb arvestada, et lapsed on hämmastavalt nutikad ning nende “kogukonnas” levivad imekiiresti vastavad nipid, kuidas piirangutest mööda hiilida. Ma olen kuulnud lugusid 3-aastastest, kes ei oska lugeda ega kirjutada, kuid sellest hoolimata oskavad nad google.com-ist välja otsida talle vajaliku mängu, selle arvutisse ära installida ja nõndaviisi uuesti arvuti viirusega nakatada. Kuidas nad seda oskavad, ei tea.

Seega tuleb ka siin arvestada, et tehnilised piirangud ei pruugi olla 100% efektiivsed ning laps võib leida viisi nendest mööda minna.

Kuidas online arvutimänge blokeerida?
keeld.jpgEnamasti töötavad mängud kas Java või Flashi pealt. Üks võimalus nende mängude kasutamise blokeerimiseks oleks näiteks Flashi plugin ja Java pakett arvutist maha installimine. Kui teha lapsele arvutikasutamiseks spetsiaalne konto, siis ei saa ta neid ka niisama lihtsalt ise juurde lisada. Samas kaob siis ka võimalus Youtube.com videoid ja bännerreklaame klikkida, mis võibolla ei sobi jälle vanemale.

Kasutada võib ka spetsiaalset “lapseluku” tarkvara, kus saab osasid veebilehti filtreerida. Nendes tarkvarades on ka olemas tüüpiliselt lehtede kategooria järgi lubamise/keelamise võimalus, nõnda ei pea ükshaaval kõiki saite sinna sisse toksima. Näiteks sisaldub „lapseluku“ funktsioon ka Elion Arvutikaitse teenuses.

Liigse piiramisega võib kaduda liigpääs ka kasulikele allikatele
Kui lubadagi filtri alusel ainult need saidid, mis tunduvad kasulikud ja ohutud, siis võib tulemuseks olla liigne piiramine. Mõni kasulik ja vajalik eestikeelne koduleht võib olla sellest nimekirjast väljas. Kui keelata filtri alusel mingi kategooria saitidest, ka siis on suur võimalus, et mõni neist jääb nimekirjast välja ning võimaldab ikkagi mängimist.

Juhul, kui kõne all on selliseid online-rollimängud nagu World of Warcraft, EverQuest, Sims, ka SecondLife, siis on nende programmide käivitamise blokeerimine samuti võimalik „lapseluku“ tarkvaraga. Samuti vajavad nad tavaliselt üsna kiiret Internetiühendust, nii et kui piirata arvuti võrguühenduse kiirust, siis võib-olla muutub mängimine sedavõrd ebamugavaks, et sellest loobutakse.

Kuidas vältida viiruste allalaadimist Internetist?
viirus.jpgEnamlevinud viiruste vastu aitab tuntud ja uuendatud viirusetõrje tarkvara. Meeles tuleb pidada, et iga pakutav tarkvarajupp, mille nimes on “antivirus”, ei pruugi tegelikult seda olla. Näiteks XP Antivirus 2008 on tegelikult pahatahtlik programm, kuigi välja näeb ta tõepoolest nagu keskmine antiviirus.

Samuti on mitte ainult lapsel, vaid ka vanemal mõistlik kasutada arvutit tavakasutaja õigustega. Ettevõte BeyondTrust luges kokku 2008. aastal ilmnenud Windowsi turvaaugud ning leidis, et enamikel juhtudel oleksid halvad tagajärjed väiksemad, kui kasutajal ei oleks administraatori õigustega.

Kuidas hoiduda heausklikult paroolide andmisest võõrale?
Heausklikult saab võõrale anda ka enda isikuandmeid, arvutis olevaid ema-isa dokumente, veebikaamera pilti ning palju muud ohtlikku. Paroolid on nendest vaid üks osa. Märksa suurema efektiga oleks jällegi lapsele selgitamine, millal saab teisi inimesi usaldada, kuidas aru saada, kellega telefonis või internetis suheldakse ning kuidas tuleb isiklike andmetega ja paroolidega ringi käia.

Samas on võimalik oma koduarvuti ka nõndaviisi seadistada, et paroole ei olegi vaja. Kasutada võib näiteks sõrmejäljelugejat ning kui kõik kasutatavate veebisaitide paroolid on brauserisse juba salvestatud, siis ei olegi lapsel vaja ühtegi parooli teada.

Kuidas tõkestada SMS-laenude võtmist?
sms.jpgSee on kindlasti raske küsimus. Põhimõtteliselt saab vastavad veebilehed, kus selliseid teenuseid pakutakse, lapseluku tarkvaraga blokeerida. Aga SMS-laenu saab vormistada endale ka SMSi teel, avalikust internetipunktist või kusagilt mujalt.

Kui eeldada, et SMS-laenu pakkujad kontrollivad taotleja andmeid, siis alla 18-aastased ei tohiks SMS-laenu saada, samuti ei ole neil seda võimalik kellegi teise nimel võtta.

Kuidas vältida brauseri ajaloo kustutamist lapse poolt?
Enamik „lapseluku“ funktsiooniga tarkvarasid salvestab külastatud saitide logi ning ilma vanema parooli teadmata on sealt oma jälgi juba märksa raskem kustutada. Lisaks võib veel kaaluda oma marsruuteri sellist seadistamist, et sinna jääb logi lehekülgedest, mida külastati.

Kas ohte aitaks vähendada ka eraldi kasutajakontod?
Eraldi kasutajakonto loomine on väga hea mõte! Tee see kohe täna ära ning mitte ainult lapsele, vaid ka endale.
Mine Control Panel -> User Accounts aknasse -> tekita sinna uue nimega kasutajakonto ning määra talle tavakasutaja õigused.

uus-konto.JPG

Nõndaviisi saad teha iga pereliikmega. Juhul, kui kellelgi on oma aknad ja programmid avatud ning vahepeal soovib teine pereliige arvutit kasutada, siis ei pea eelmine kasutaja kõiki oma programme tingimata kinni panema ning välja logima. Windows pakub ka “Fast User Switching” võimalust, millega saab vahepeal lülitada teisele kasutajale ning hiljem jälle tagasi. Administraatori õigustega kasutajakontot kasuta edaspidi vaid selleks, et arvuti hooldada, sinna mingeid programme lisada või siis maha võtta.

Ka tavalise Windowsiga saab eraldi kasutajakontodele kehtestada mõningaid piiranguid. Saab reguleerida arvutikasutamise aega, näiteks kell 9 õhtul läheb arvuti lukku ning tuleb ikkagi magama minna ning samuti saab reguleerida ka seda, milliseid installeeritud programme on kasutajal õigus käivitada. Suuremad võimalused, külastatavate saitide filtreerimine jms annab juba spetsiaalne turvatarkvara.

Kommentaarid