Käes on 2015. aasta viimased päevad ning uue aasta alguseni ei ole palju jäänud. Jäädvusta ning jaga teistegagi oma aastavahetuse melu, kasutades selleks taskus lebavat nutitelefoni.

Me kõik tahame ilutulestikust teha pilte, mida hiljem sõpradele näidata ja Facebookis jagada ägedaid peohetki, kuid kunagi ei tule need välja nii head kui teistel. Mida siis teada ja kuidas toimida?

Pildista ilutulestikku

Ilutulestiku pildistamine on keeruline töö just tänu rasketele tingimustele ning isegi kõige suurema kaameraga nutitelefon ei tee seda meie jaoks liiga lihtsaks.

Ilutulestikku pildistavad inimesed. Foto: time.com
Ilutulestikku pildistavad inimesed. Foto: time.com

Lülita välja välk

Nutitelefonide kaamerate välk on vaikimisi seadistatud automaatse peale ning pimedamates oludes proovib see kaadriesist valgustada. Kuna välk suudab valgustada ainult umbes kolme meetri raadiuses asuvaid objekte, siis ilutulestiku pildistamisel see positiivset efekti ei anna. Kui soovid, et nii sõbrad kui ka ilutulestik jääks pildile, proovi teha nii, et valgus langeks neile kaamera tagant.

Lülita välja HDR

HDR-funktsioonis kaamera pildistab ühest ja samast olukorrast mitu erineva heledusastmega fotot ning liidab need kõik üheks kokku, et saada parim foto. Ilutulestiku pildistamisel HDR pigem rikub pildi, kuna sähvivad tuled taevas ei seisa paigal, vaid on liikuvad.

Selfiestick. Foto: pood.elion.ee
Selfiestick. Foto: pood.elion.ee

Kasuta selfie-stick’i ehk endlikepikest

Lisaks heale pildistamisnurgale saab endlikeppi kasutada ka ühejalgse statiivina, et kaamera pildistamise ajal ei liiguks. Pimedamates oludes pildistamisel on kaamera paigal hoidmine eriti tähtis, kuna kaamera katik on vähese valguse sissevõtmiseks kauem lahti ning igasugune liigutamine muudab pildid uduseks.

Ära pildista ainult taevast

Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna ning seetõttu proovi pildistada rohkemat kui ainult taevast. Igal pildil on lugu ning ülesvõte tuleb palju parem, kui lisaks taevale on pildile jäänud ka näiteks suurte silmadega ilutulestikku imetlev naabriplika. Tihti annavad aastavahetuse emotsiooni edasi just juhuslike inimeste reaktsioonid, kes ei tea, et neist pilte tehakse.

Töötle pilte ning jaga elamusi

Rakendused, milleta uut aastat vastu võtta ei saa

  • Suhtlus Pilv – salvestab pildid turvaliselt pilve, et veiniklaasi kukkunud telefon pilte ei kaotaks
  • Skype – helistab ka kaugel elavatele lähedastele
  • Spotify – loob peomeeleolu
  • Facebook, Instagram – jagavad emotsioone sõpradele
  • Shazam – tuvastab kõik lood, mis peol mängivad
  • Taxify – viib su hommikul koju

Enne kui pildid sõpradele ja tuttavatele üles laadid, töötle need veelgi elavamaks, kasutades telefonides olevaid orgaanilisi või allalaaditavaid rakendusi nagu Photoshop Express, Pixlr Express jne. Valik on selles valdkonnas suur ning kindlasti leiab igaüks just endale sobiva. Mitmed töötlusprogrammid võimaldavad luua ka kollaaže, et paljude heade piltide hulgast vaid üht valima ei peaks.

Piltide ja videote sõpradega jagamine ei ole kunagi olnud lihtsam. Selleks laadi alla rakendus Facebook, Instagram, YouTube (lisaks veel Tumblr, Twitter jpt) ning laadi pildid-videod sõpradele laikimiseks otse telefonist.

Jäädvusta kogu õhtu videole

Enamjaolt on nutitelefonide kaamerarakenduse lisavalikute vahele peidetud ka funktsioon nimega time-lapse, mis võimaldab pikad videod hiljem kiirendatult taasesitada. Selliseid kaadreid kasutatakse palju näiteks loodusfotograafias, kus päike kiirelt loojub või pilved üle taevakaare kihutavad.

Kui korraldad kodus aastavahetuse pidu või lihtsalt rahulikku istumist, siis otsi telefonile hea ülevaatega nurgake, pane telefon laadima ning kaamera filmima. Kindlasti lülita eelnevalt sisse lennurežiim, et miski filmimist ei katkestaks.

Kui sinu telefonil selline funktsioon siiski puudub, leiad selle Androidi Play Poest või Apple’i App Store’ist. Nii saad järgmisel päeval kogu õhtu uuesti läbi vaadata ning näha, kuidas külalised nagu sipelgad mööda maja ringi sagivad.

Pane tähele, et time-lapse videole ei salvestu heli. Allolev video on filmitud küll GoPro kaameratega, kuid ka nutitelefoniga saab sarnase tulemuse saavutada.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid