Allikas: Shutterstock

Eestlased on viimastel aastatel üha aktiivsemalt asunud internetist oma oste sooritama ja see on täiesti normaalne, mugav ja hea. Eriti kui Google’i ja Apple’i rakendustepoodides on saadaval koguni spetsiaalsed ostukeskkondade rakendused, mis võrgus raha kulutamise eriti mugavaks muudavad. Paraku pole aga asjad alati nii, nagu need paistavad. Internet on tulvil nutimehi, kes annavad oma parima, et tavalisel tarbijal nahk üle kõrvade tõmmata ehk siis tema krediitkaart esimesel võimalusel tühjaks teha ilma midagi vastu andmata.

 

Kurjategijad valmistavad rakendused, mis oma välimuselt meenutavad populaarsete ja usaldusväärsete ostukeskkondade nagu eBay, Amazon, Aliexpress jne ehtsaid rakendusi, vahel aga maskeeritakse oma rakendus mingiks tööriistaks, mis peaks ostmise asjakohases keskkonnas kuidagi eriti mugavaks või siis lihtsalt eriti säästlikuks muutma. Lubaduste täitmise asemel aga varastatakse lihtsalt kasutaja krediitkaardi andmed ja seejärel kontolt tema raha. Allpool räägime sellest, kuidas kelmide elu keerulisemaks teha.

 

Osta läbi veebikeskkonna

Väiksema mälumahuga telefonide omanikud võiksid kahtlase pärituoluga rakenduste asemel kasutada hoopis nutiseadmete jaoks optimeeritud veebilehti. Paljud jaemüüjad ongi rakenduste asemel pühendunud hoopis mobiilsete seadmete jaoks mõeldud veebilehtede arendusele.

 

Kasuta firma kodulehte

Selle asemel, et otsida rakendust taga Google’i rakendustepoest, tuleks ehtsa rakenduse allalaadimiseks otsida linki jaemüüja kodulehelt, mis suunab kasutaja õige rakenduse juurde.

 

Uuri rakendust

Enne allalaadimist tasub lähemalt uurida, kes on rakenduse valmistanud, millal see on veebipoodi üles laaditud ning millised on kasutajate hinnangud sellele. Võltsrakendused on poes saadaval reeglina alles lühikest aega ning libarakenduse valmistaja nimi on tavaliselt vaid sarnane ehtsa müügikeskkonna omaga.

 

Hoidu liigheadest pakkumistest

Kui su postkasti potsatab pakkumine, mis lubab mitmesajaeurost või -dollarilist Amazoni vms kinkekaarti vaid osturakenduse allalaadimise ja kasutamise eest, siis võid olla kindel, et asi pole puhas. Tasuta lõunaid pole olemas, pätid saavad enda kätte su krediitkaadi andmed ning võid kindel olla, et nad on varmad neid andmeid kohe ka kasutama.

 

Võta ühendust pangaga

Juhul, kui sul tekib kahtlus, et su krediitkaardi andmed on sattunud võõrastesse kätesse, võta esimesel võimalusel ühendust krediitkaardi väljaandnud pangaga ja anna sellest teada. Ühtlasi jälgi oma krediitkaardi väljavõtteid, et toimunud pettusest kohe teada anda.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid