Kuidas iPhone’i abil vere hapnikusisaldust mõõta?

#iPhone #kasulikud rakendused

Seoses pikaleveninud epideemiaga on paratamatult aktuaalseks muutunud meie kopsude töö ehk siis, kui hästi need varustavad meie verd hapnikuga. Kriitilisemates olukordades võib see olla elu ja surma küsimus.

 

Vere hapnikusisalduse määramiseks on müügil mitmeid seadmeid, erineva hinna ja varustustasemega. Ometi on üks võimalus määrata vere hapnikusisaldust käepäraste vahenditega ja täiesti tasuta. India firma CareNow Healthcare on loonud selleks spetsiaalse rakenduse CarePlix Vitals, mis lisaks vere hapnikusisaldusele mõõdab ka näiteks pulssi ja hingamissagedust.

Selle kasutamiseks tulekski esmalt see rakendus App Store’ist alla laadida. Peale rakenduse avamist tahab see konto loomist, mis käib üsna kiiresti. Tegelikult võib seda kasutada ka näiteks valenime all, kuid vähemalt registreerimisel kasutatud meiliaadressile peab sul olema ligipääs garanteeritud. Peale rakenduse avamist tuleb seal vajutada nupule ’Scan vitals’. Aga enne sellele vajutamist tuleb oma näpp (nt nimetissõrm) suruda vastu telefoni objektiivi nii, et see kataks kindlasti kinni ka kaamera välklambi. Ons näpp paigas ja klahvile vajutatud, siis on vaja veidike kannatust ning jälgida rakenduse inglisekeelseid juhtnööre. Vajaduse korral tuleb näppu sättida ja proovida uuesti, esimese korraga ei pruugi kõik täiesti sujuvalt minna. Võrdluses spetsiaalsete seadmetega oli rakenduse veaprotsent väiksem kui 2%, mis on põhimõtteliselt väga hea. Samas aga ei tohiks seda rakendust ja telefoni pidada paremaks või samaväärseks spetsiaalse meditsiiniaparatuuriga.

Esialgu on see rakendus saadaval vaid iPhone’i jaoks ja selle saab proovimiseks alla tõmmata SIIT.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid