Kuidas iOS 15 sul keskenduda aitab?

#iOS 15 #keskendumine
2 min lugemine

Keskendumisraskused on 21. sajandi katk. Peaaegu. Vahet pole, kas avatud kontoris töö juures või siis kodukontoris rõõmsa lastepere keskel.

 

Üheks levinumaks keskendumist soodustavaks vahendiks on muusika – pane klapid pähe ja ongi asi korras. Paraku võib ka muusika põhjustada hoopis tähelepanu hajumist. Olgu siis kaasakiskuvate lemmiklugude näol või kui Spotify voogesituses hoopis midagi ebameeldivat juhtub tulema.

Apple on oma toodete loomisel alati lähtunud ka erinevatest terviseprobleemidest või täpsemalt terviseprobleemidega inimeste elu kergendamisest. Ka oma uusimasse mobiilsete seadmete operatsioonisüsteemi iOS 15 on ta sisse ehitanud erinevaid võimalusi liikumis-, nägemis-, kuulmis- või kognitiivsete puuetega inimeste jaoks. Keskendumishäiretega inimestel on nüüd võimalus oma telefonis või tahvlis sisselülitada stabiilne taustaheli, mis peaks välist müra elimineerima ja aitama oma mõtteid koguda. Taustaheli võib panna mängima stabiilselt sh ka näiteks muusika kuulamise ajaks. Valikus on kokku kuus erinevat helitausta: balansseeritud müra, valge müra, tume müra, vihm, veevulin ja ookeanilained. Kõik helid on hoolikalt spetsialistide poolt valitud nõrganärvilisi inimesi silmas pidades. Kõrvaklappide puudumisel võib rahustavat taustaheli kuulata ka lihtsalt oma seadme kõlaritest.

Helitausta sisselülitamine käib nii: ava seadme sätted, vali Accesibility alajaotusest Hearing ja sealt Audio/Visual. Nüüd vali Backround Sounds ja sealt Sounds.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."