Kuidas inimesi vanadel fotodel liikuma panna?

#fotod
1 min lugemine

Väga paljudel meist on ilmselt sahtlipõhjades või albumites fotoportreesid meie kaugematest või lähematest esivanematest, kes enamasti meie seast juba lahkunud on, jättes mälestuseks vaid mõned tardunud näopildid. Kuidas oleks, kui selline pildil olev nägu korraga liigutama hakkaks ja otsekui ellu ärkaks? Fantastika!? Tegelikult aga reaalsus.

 

Veebileht MyHeritage kasutab nn Deep Nostalgia nimelist tehnoloogiat, mis äratab vanad fotod ellu. Laadides sinna veebilehele üles mõne foto oma ammulahkunud sugulasest või muidu olulisest isikust võid oma silmaga veenduda, kuidas portree su silme all ‘ellu ärkab’. Mõistagi pole tegu täieliku elustumisega, vaid pigem nagu tänapäeva nutitelefonides kasutatava nn Live-foto efektiga, mis näitab inimest mõni sekund enne ja peale pildi tegemist. Kõige parema tulemuse saavutabki just portreefotodega, sest tehnoloogia suudab liikuma panna vaid inimese pea, jättes ülejäänud keha liikumatuks. Samuti ei saa korraga liikuma panna kogu grupifoto päid, vaid neid saab liikuvana silmitseda ükshaaval. Samas tuleb tunnistada, et tehismõistuse poolt loodav liikumisefekt on ülimalt veenev.

Veebileht nõuab sisenemiseks registreerimist ning tasuta saab liikuma panna vaid viis pilti, suurema koguse fotode jaoks tuleb hakata tasuma kuumaksu.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."