Kooliõpilase arvuti valik sõltub kasutaja kasutusvajadustest ja liikuvusest. Laia valikut sobivaid eri tüüpi arvuteid pakub näiteks Dell. Allikas: Dell

​Koolis on kindlasti vaja kirjutada uurimistöid, teha ettekandeid ja valmistada muid töid arvutis. Milline on aga koolitööks õige arvuti ja millist lisavarustust vaja võib minna?

sülearvuti Lenovo IdeaPad G50-80. Allikas: Eesti Telekomi e-pood
Sülearvuti Lenovo IdeaPad G50-80. Allikas: Eesti Telekomi e-pood

Tegelikult on väga raske öelda, milline arvuti täpselt kellelegi sobib. Kõik sõltub sellest, mida selle arvutiga lisaks tekstide kirjutamisele ja presentatsioonide valmistamisele teha on vaja. Kaks viimast asja arvutile suuri nõudmisi ei sea:  tekstitöötlus ei koorma arvutit ning kõige soodsama seadmega on võimalik kõik vajalik ära teha. Näiteks võib soetada kõige lihtsama ja soodsama arvuti Lenovo IdeaPad G40-45 või veidi paremate parameetritega (parem protsessor i3, rohkem põhimälu) Lenovo IdeaPad G50-80.

Kui aga kasutaja soovib arvutiga ka mängida või on vaja teha pildi- ja videotöötlusi, on kindlasti vaja paremate parameetritega arvutit.

Protsessori võimsus tagab arvutile kiiruse

Üks olulisemaid parameetreid arvuti juures on protsessor, mis tagab jõudluse ja kiiruse. Võib öelda, et alates Intel i5 protsessorist (AMD puhul alates A8) on arvuti juba piisavalt kiire. Alla selle soovitan pigem mitte valida, kui on oluline, et arvuti oleks kiire. Väga head lahendused selleks on Lenovo IdeaPad G50-80 või Dell Inspiron 15 (3543), millel on lisaks i5 protsessorile ka eraldiseisev graafikakaart.

Arvuti parema kiiruse võib tagada ka see, kui arvuti kõvakettal palju asju ei hoita. Soovitan kasutada andmete varundamist välisele kõvakettale või hoopis pilveteenust. See tagab arvuti parema funktsioneerimise ja kui arvutiga midagi juhtub (kukub, läheb katki), on andmed, failid, pildid jne vähemalt alles ning kaitstud.

Liikuvale inimesele kergem arvuti

sülearvuti Asus Zenbook. Allikas: Eesti Telekomi e-pood
Sülearvuti Asus Zenbook. Allikas: Eesti Telekomi e-pood

Kui arvutit on vaja tihti kaasas kanda, näiteks ülikoolis käimiseks, soovitan kergemat ja ka pisemat arvutit. Muidugi on kergemad arvutid kõrgema hinnaga. Kerguse tagab kindlasti SSD-ketas, väiksem aku (ei tähenda, et vähem vastu peab), optilise seadme puudumine (DVD-lugeja/kirjutajata) ning väiksem ekraan (alla 14-tolli). Näiteks Lenovo U330p seeria sülearvuti, Dell Inspiron 13 (7348), Asus Zenbook UX305FA (erinevates värvides) või Apple MacBook Air. Kõik nad on kerged, kiired ja ka ilusad.

Erilahendustega arvutid ja lisavarustus

Puhtalt mängimiseks mõeldud arvutid on juba väga võimsa sisuga ning nende hinnaklass on üle 2000 €. Kuna me räägime seekord pigem arvutitest, mis aitavad kooitöid teha, siis nendel siin pikemalt ei peatu. Uudista mänguarvuteid meie e-poest.

Ägedad ja veidi rohkemate funktsioonidega sülearvutid, millel on võimalik ekraani 360 kraadi keerata või see hoopis klaviatuurist eemaldada, on näiteks Asus Transformer Book T300FA või Asus T300 Chi. Ekraani eemaldades on see justkui tahvelarvuti. 2-in-1 mudelid on näiteks ka Lenovo Yoga 3 Pro, Dell Inspiron 13 (7348) ja Asus TP500LN.

Sülearvuti kasutamise mugavamaks tegemiseks soovitan kindlasti soetada eraldiseisev monitor, mugav hiir koos käetoega hiirematiga ning eraldiseisev klaviatuur. Nii ei koorma arvutiga töötamine liigselt keha.

Sülearvuti lisavarustus aitab saavutada õiged arvutitöö asendid. Allikas: Andres Koka, Eesti Telekom
Sülearvuti lisavarustus aitab saavutada õiged arvutitöö asendid. Allikas: Andres Koka, Eesti Telekom

Lauaarvuti on parem lahendus ühes asukohas töötamiseks

Kui arvuti on mõeldud kasutamiseks ühes kindlas kohas ning sellega ei ole plaanis ringi liikuda, on sobilik kasutada koolitöödeks lauaarvutit. See on reeglina soodsam kui sarnaste näitajatega sülearvuti – eelkõige seetõttu, et kaotades mobiilsuse, on nendesse lihtsam mahutada võimsamaid komponente, mis vajavad tõrgeteta tööks jahutust.

Lihtsama ehituse tõttu on lauaarvuteid ka tulevikus lihtsam täiustada, st vahetada välja mõni komponent uuema ja võimsama vastu. Lauaarvuti puhul kehtivad täpselt samad reeglid mis sülearvutitelgi: jõudluse ja kiiruse osas mängib kõige suuremat rolli protsessor. Kui peale tekstitöötluse ja internetis surfamise pole vaja muud teha, sobivad hästi odavamad lauaarvutid, näiteks Lenovo H30-00, mis on ka oma mõõtmetelt väike. Kui aeg-ajalt tekib kihk ka mänge mängida või on soov suurema jõudluse järele, on Ordi Funk Plus+ hea valik. Sellegipoolest ei ole see veel mänguarvuti – nende hinnad jäävad 1000 € piirimaile ja üle selle.

Vali lauaarvutile piisavalt suur monitor

Üldiselt piisab mugavaks lauaarvutiga töötamiseks 23- või 24-tollisest monitorist, näiteks sellest Samsungi monitorist. Kui eelarve on piiratud, sobib ka 22-tolline. Kui sul on vajadus reguleerida monitori üles-alla, ette-taha, küljele, vertikaalasendisse, sobib hästi see Delli monitor.

Nii süle- kui ka lauaarvuti jaoks monitori ostmisel on oluline jälgida, et sellel oleks vähemalt üks liidestest sama mis arvutil. Vastasel juhul ei saa neid omavahel ühendada.

Monitor-arvutid on alternatiiv lauaarvutile

Monitor ja arvuti koos võtavad parasjagu ruumi ning peavad omavahel olema juhtmega ühendatud. Tänapäeval on saadaval ka nn kaks ühes arvuteid ehk monitor-arvuteid, kus arvuti on ehitatud monitori sisse. See näeb laual välja, nagu seal oleks ainult monitor, kuid tegelikult on ka arvuti koos kõikide komponentidega.

Monitor-arvutid on küll kallimad kui tavalised arvutid, kuid tuleb arvestada, et nad sisaldavad endas ka monitori hinda ning pakuvad lisaks muid väärtusi – kenam üldmulje arvutitoas ilma tülika arvutikastita, kuid seejuures suur ekraan, millega on mugav koolitöid teha, näiteks nagu see 23-tollise ekraaniga Dell.

monitor-arvuti Dell Inspiron One 23 . Allikas: Eesti Telekomi e-pood
Monitor-arvuti Dell Inspiron One 23. Allikas: Eesti Telekomi e-pood

Printer kodus lisab mugavust

Koolitööde puhul ei pääse kindlasti ka printimisest. Palju mugavam kui raamatukogus printimas käia on osta endale printer koju. Näiteks selle Samsungi laserprinteriga saab kõik koolitööd kiirelt ja lihtsalt prinditud, seda ka WiFi ja NFC abil. Kui on aga vaja ka värvilist trükki teha, siis selleks sobib hästi Canoni MG5650​ printer.

MS Office 365 – sobiv versioon vastavalt vajadustele

Koolitööks vajalikud ettekanded või uurimistööd kirjutad ikka vanas heas Wordis ja selle jaoks on sul vaja Office’i tarkvara. Millist neist valida? Kirjeldame lühidalt erinevate versioonide omadusi.

Office 365 Home on suunatud kodukasutajale ja võimaldab kasutada​ kõiki Office’i pakutavaid rakendusi ühe aasta vältel korraga ning kuni viiel arvutil või vajalikku tuge omaval mobiilsel seadmel. Office 365 kasutaja ei pea muretsema uue versiooni ostmise pärast. Kui turule tuleb uus versioon tarkvarast, uuendatakse ka kasutatavat toodet.

Office 365 University on mõeldud ainult üliõpilastele, õppejõududele ja kõrgkoolidetöötajatele. Tegemist sama tootega mis 365 Home Premium, kuid selle kasutusõigus kestab neli aastat ja kasutada saab korraga kuni kahel arvutil või vajalikku tuge omaval mobiilsel seadmel.

Office 365 Personal on suunatud kodukasutajale ja sisaldab samuti kõiki Office’i rakendusi. Erinevusena kehtib selle toote litsents üks aasta ühele PC või Mac-arvutile, ühele tahvelarvutile ning on lihtsalt paigaldatav nutitelefonidele.

Office Home and Student​ erineb eelnevatest selle poolest, et litsentsi kehtivus ei aegu ja seda võib kasutada ühel arvutil nii kaua, kui soovi on. Miinuseks on asjaolu, et kui turule on tulemas tarkvara uus versioon, siis erinevalt teistest, tähtajalise litsentsiga toodetest Home and Student’i puhul Microsoft tasuta üleminekut uuele versioonile ei paku. Home and Student ei sisalda endas Outlooki, Accessi ja Publisheri rakendusi ning seda ei saa kasutada nutiseadmetes.

Visuaalselt näeb olulisemate omaduste võrdlus välja selline:

Office365 erinevate pakettide võrdlus. Tabel: Andres Koka
Office 365 erinevate pakettide võrdlus. Tabel: Andres Koka

Office 365 Personalile kehtib pakkumine: koos arvutiga ostes on selle tarkvara hind 29 € (tavahind 49 €)

Mõnusat otsustamist ja loodame, et see artikkel on teile abiks.

Artikli kaasautor: Andres Koka, Eesti Telekom

 

ehk lihtne, stiilne ja nutikas Piret teab, et lihtsuses ja kiiruses peitub võlu. «Meie ümber on palju asju, mida on võimalik lihtsamaks muuta ja selle kaudu aega võita, mis on meile väga kallis,» julgustab ta ka teisi olema digitargem. Igapäevaselt kasutab ta aktiivselt nutikat spordikella, nutitelefoni ja pilve-teenust (et back-up'ida, share'ida, save'ida, remember'ida paremini). Tema digielu algas ühest ilusast päevast 10 aastat tagasi, kui ta astus sisse esimesse digikaupade jaeketti. Nüüd levitab ta oma digitarklust selleks, et inimesed teaksid, kui palju võimalusi nende ümber on, milleni nad ei ole ise ehk veel jõudnud.

Kommentaarid