Allikas: Telia

Kuidas Eesti mehed maailma esimese 5G ekskavaatori ehitasid

#5G #tuleviku tehnoloogia
5 min lugemine

Septembri lõpus Tallinnas toimunud digivaldkonna tippkohtumisel Digital Summit esitleti maailmale esimest teadaolevat 5G tehnoloogial töötavat ekskavaatorit. Uurisime asjaosalistelt, kuidas ideest reaalselt töötav masin kujundati.

 

5G ekskavaator oli Digital Summiti Expo alal üks suuremaid tõmbenumbreid, mis tõmbas ligi nii riigijuhte, rahvusvahelist meediat kui ka suurel hulgal tavakodanikke ja lapsi. 5G ekskavaator sündis tänu tihedale rahvusvahelisele koostööle Telia, Ericssoni ja Inteli vahel. Samas oli kandev roll ekskavaatori loomisel neljal Telia tehnoloogiaüksuse mehel, kes ambitsioonika plaani teoks tegid. Need on Mattias Männi, Veiko Praakel, Roland Pauklin ja Toomas Kärner, kes rääkisid, kuidas projekt sündis.

Allikas: Telia
Allikas: Telia

Kuidas te ekskavaatorit omavahel kutsute, kas sellel on hüüdnimi?

 

Mattias: Kopp! Alguses nimetasime traktoriks, kuid hiljem sai nimeks Kopp. Tegelikult on Volvo paberite järgi tegemist ekskavaatoriga.

Roland: Omavahel kutsusime seda tihti ka Kaevuriks.

 

Kust 5G ekskavaatori idee alguse sai?

 

Mattias: Eelmise aasta kevadel otsisime ideed, mida teha ning mis oleks juba 2017. aastal piisavalt 5G. Me ei tahtnud näidata pelgalt teleripilti, oluline oli lahenduse mobiilsus. Omavahel oli meil ammu nali, et Vabaduse väljakule tuleb tuua 5G traktor – see mõte hakkaski kõigile meeldima ja nali sai teoks!

Roland: Ekskavaatori idee edukas teostus tundus kohe alguses reaalne ja saime info, et üks meile sobiv masin on saadaval.

Mattias: Kaugjuhitava kopa ideega on suured tööstused ka varem tegelenud. Õnneks olid  kaugjuhtimistool ja -süsteem riiulist võtta, kuid luua tuli video- ja heliülekanne ning ehitada ühenduvus 5G peale.

 

Kas olite edus kohe alguses kindel?

 

Toomas: Alguses oli mul kõhklusi projekti tähtaja suhtes. “Kas” ei olnud küsimus!

Mattias: Olin nii Tallinki (5G projekti) kui ka ekskavaatori projekti puhul kindel, et teeme ära ja leiame lahenduse. Kui ühtmoodi ei saa, saab teistmoodi ning Telias on piisavalt häid päid – küll me välja mõtleme!

Roland: Ekskavaatori väljavalimisest alates olin edus kindel. Meil oli väga tugev ettevõttesisene meeskond, tehnoloogilised partnerid Intel ja Ericsson, kes olid eluliselt huvitatud oma tehnoloogia edukast demonstreerimisest.

Veiko: Algusfaasis oli kõhklusi, aga tööd tehes tundsin järjest kindlamalt, et asi õnnestub.

 

Mis oli kõige keerulisem väljakutse?

 

Toomas: Kui saime aru, mida me teha tahame ja leidsime sobiva kopa USA-st, Texasest – see oli vaja ka Eestisse saada. Alternatiiv oli hakata nullist ehitama! Suhtlesin sel teemal isegi Soome kolleegiga ja doktorikraadiga inimene ütles, et no way, et see tehtud saab ning polnud nõus nii rumala küsimusega oma kontakte isegi mitte tülitama…

Mattias: Tellisimegi ekskavaatori ja arvasime, et umbes kaks kuud läheb aega, kuni see ookeani tagant kohale jõuab. Tegelikult jõudis kopp kohale tunduvalt kiiremini ja meil polnud aimugi, kuhu ligi kolmetonnine kast panna. See oli selline väike humoorikas tööõnnetus. Omaette väljakutse oli leida Teliast õiged inimesed ja motiveerida neid kaasa tulema.

Veiko: Keerukaid väljakutseid saime iga Kopa-tõmbega. Näiteks, kuidas muuta kopp ohutuks. Teiseks kindlasti 360-videolahenduse ehitamine ja selle ühendamine Kopa 5G-ga. Projekti juurde kuulus ka veidi ebaõnne, nimelt suutsime ühe testimisega tulekahju tekitada. Kopp süttis leekidesse, mis küll ruttu kontrolli alla said, aga ehmatas korralikult! Töötavaid ja toimivaid kaameralahendusi ja häid praktikaid otsisin nii Euroopast kui ka ookeani tagant. Alguses kaalusime kasutada ka selliseid kaameraid, mille hinnaklass ületas oluliselt Kopa kogumaksumust. Kuid ükski polnud täiuslik! Selgus, et 2017. aastal ei pakuta 360-videokaamerat, mis töötaks ilma viiteta.

Roland: Suutsime veenda tehnoloogiahiidu Intelit väljastama meile sobivat tarkvaraversiooni. Ühel hetkel oli selge, et vajame 1,5 meetri pikkuse antennikaabli asemel pikemat. Aga kuna tehnoloogia on väga eksperimentaalses seisus, tuli pikema kaabli jaoks sobivad parameetrid tarkvarasse sisse kirjutada.

 

Mis tundega vaatasite Digital Summitil tähtsaid riigijuhte Kopa roolis istumas?

 

Mattias: Kõige toredam oli see, et inimesed ei vaadanud kaugelt, vaid tulid ja proovisid. Tundus, et neil on päris huvi Kopa vastu ja see läheb korda. Kõik lähiriikide juhid käisid meie boksist läbi ja istusid rooli!

Roland: Kõige parema tunde tekitasid hoopis Digital Summitile järgnenud päeval väljapanekut külastanud lapsed. Nende lõputu entusiasm ja puhas rõõm esimest korda elus läbi virtuaalreaalsuse ekskavaatorit juhtida oli tõeliselt inspireeriv. Kindlasti sai nii mõnelegi neist selgeks, et Telias on tore töötada, kuna saab tegeleda põnevate asjadega. Sama emotsiooni said ka nende vanemad, kellest mõned viitasid naljatledes, et lapsel on nüüd amet selge.

Veiko: Minu fookuses oli olla ekraani taga taustajõud ning jälgida, et kõik tehnilised lahendused toimiksid ja töötaksid viperusteta.

Mattias: Taustal käis kogu aeg inseneride töö, sest tehnoloogia ei ole veel küps. Oli võimas meeskonnatöö tunne!

 

Mida sellest projektist õppisite?

 

Roland: Kõigile probleemidele on olemas lahendus ning õnnelikud lõpud ei ole vaid Hollywoodis!

Mattias: Sain kinnitust, et nii nagu meie Eestis uutesse asjadesse suhtume, nii ongi õige! Ja kui tundub, et inimesed ja ettevõtted vaatavad sind imelikult ega usu sellesse, mida sa teed – jää endale kindlaks ja tee oma asja. Pärast need samad inimesed tunnistasid, et see on uskumatu, mida me siin Eestis suutsime korda saata!

Toomas: Pange käed külge, hakake tegema! Meil oli väga väike tiim ning kui jagati ülesandeid, siis kõik tormasid tegema ja tegid ära, mitte ei kutsunud kokku järgmist koosolekut!

Veiko: Võtan endaga kaasa mõtte, et kui oskad juhtida Koppa, siis võime mägesid liigutada!