Arvutiost on asi, millega päris tihti kokku puutume. Ning iga kord kummitavad ikka samad küsimused – milliste parameetritega arvuti võtta ning kuidas see eelarvega sobib. Aga on võimalik oma arvuti ka ise kokku komplekteerida, valides sobivad arvutiosad vastavalt hinnale ja vajadusele.

Planeerimine
9 korda mööda, 1 kord lõikaNagu ikka, tuleks kõigepealt mõelda, milleks arvutit kasutada tahame. Kuigi tõele au andes, mõistlik on komplekteerida kõige võimsam variant, mida eelarve lubab. Selle eeliseks on arvuti vastavus võimsusnäitajate standarditele ka paari aasta möödudes, kui ilmub järgmine operatsioonisüsteem.

Mida tähendab võimas arvuti? Eelkõige tähendab see võimekat arvuti süda – protsessorit. See on asi, millest sõltuvad kõik teised komponendid. Ka emaplaat peaks olema protsessorile vastav ning vanasõna “RAM mälu ehk muutmälu pole kunagi liiga palju” peab igati paika. Täna alla 4GB muutmäluga arvutit osta pole mõtet.

Emaplaadist algab kõik
Socket ehk CPU pesaSelle komponendi valik sõltub sinu enda vajadustest ja eelarve suurusest. Emaplaatide hinnad on paljuski sõltuvad sellest, kui vanad nad parasjagu on. Kui tootja emaplaadi seerias on tulnud uus mudel, siis vana plaadi hinnad kukuvad tavaliselt kolinal. Seda teadmist tasub enda kasuks ära kasutada.

Tehnilise poole pealt vaadates tuleks mõelda mitmele asjale – muutmälu koguse toetamine, protsessori toetus, väljundid/sisendid, suurus ja tulevikus arenemise võimalus. Mõistagi tuleb tähele panna ka seda, et komponendid omavahel ikka kokku sobiks.

VäljundidEmaplaati valides soovitangi mõelda esimese asjana protsessori valikule – Intel või AMD. Üldine tendents ja olukord turul võiks olla selline: AMD on törtsu odavam, kuid kuumeneb rohkem (pannes tehnika suurema koormuse alla), Intel seevastu kipub kallim olema, kuid on pikaealisem. Tavaliselt.

Kui aga protsessorit kuidagi eelistada ei oska, vali emaplaat sisendeid/väljundeid vaadates. Mõtle, milliseid lisaseadmeid on sul vaja kasutada ning milliseid juhtmeid need kasutavad. Näiteks mina soovin kasutada head helisüsteemi ja soovin emaplaadil näha koaksiaal heliväljundit. Tõsine otsimine!

Protsessor
IntelNagu öeldud, emaplaat on kas valitud protsessori järgi, või vastupidi. Olenevalt sellest, millised tingimused on sinu jaoks tähtsamad. Kuid igal juhul peavad need kaks komponenti raudselt sobima, liiati on tavaliselt tegemist kahe kõige kallima komponendiga.

Sobivusest rääkides liigitatakse erinevad protsessorid nende pesade (socket) järgi või tootja enda poolt nimetatud seeria järgi. Tõtt öelda, mingit muud moodi ei olegi neid mõtet liigitada, võimsusnäitajad on juba ammu selleks liiga keerulised.

Niisamuti tuleks veenduda emaplaadi tootja kodulehel, et antud emaplaat protsessorit ka tõesti toetab! Tavaliselt võib selle leida CPU Support List vms lingi alt. Sealt näeb sealt ka seda, milline on kõige võimsam protsessor, mida plaat toetab. Ehk saab tulevikus uue protsessori osta.

ProtsessorProtsessorit valides on siiski mõistlik tema näitajatele pilk peale visata: mitmetuumaline ta on, milline on taktsagedus (GHz), milline on vahemälu suurus (cahce) ja kas 64bit on toetatud. Üsna üheselt – mida suuremad on numbrid, seda võimekam on protsessor (teatavate mööndustega).

Annan mõne soovituse ka – AMD poole vaadates, lauaarvutite protsessori võiks valida Phenom’i perekonnast, Intel samal ajal näiteks Core 2 Quad perekonnast. Sülearvutite puhul – AMD Turion ning Inteli puhul oleks super valik Core i7, i5 või leppida Core 2 Duo või Quad’iga.

Järgmine nädal jätkan komplekteerimise lihtsama osaga – muutmälu, kõvaketta, videokaardi ja korpuse ning toiteploki valimine. Kuigi odavamad, on ka nende komponentide tähtsus sinu arvuti juures väga oluline ning ülejala ei maksa neid asju valida.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid