Kuidas Androidiga telefonil akut säästa

#aku säästmine #Android
4 min lugemine

Telefonide akud on läinud järjest paremaks, paraku on suurenenud ka nende energiakulu. Kui enam pole raske leida turult nutitelefoni, mis peaks vastu terve päeva või isegi kaks, siis mõnel päeval on vaja kasutada kõiki asju korraga ja aku võib ikkagi tühjaks saada või oled ununenud telefoni enne kodust väljatulekut laadida. Igasuguseid olukordi tuleb ette ja võib kindel olla, et alati pole ka akupanka kaasas.

 

Lisaks vananevad telefonid hämmastava kiirusega. Aasta- või kahevanune võib olla juba tunduvalt nõrgema akuga. Sellises olukorras on mitu valikut. Üks on osta uus telefon. Teine lasta aku uue vastu vahetada. Kolmas võimalus on kasutada alljärgnevaid nõuandeid, mis aitavad samal akul kauem kesta.

 

Kohanduv heledus ja aku

 

Kaks akut säästvat funktsiooni on “Kohanduv heledus” ja “Kohanduv aku”. Mängus on tehisintellekt, mis õpib ära, kuidas äppe ja ekraani kasutatakse ning seab need kasutusharjumustega vastavusse.

Idee on anda äppidele ja ekraanile võimalus kasutada ainult niipalju akut, kui seda on vaja. Enamasti on need funktsioonid juba vaikimisi sisse lülitatud, kuid paha ei tee üle kontrollida.

 

Kasuta eraldi äppi

 

Google’i Mängude poest ehk Play Store’st leiab mitmeid äppe, mis lubavad olla tublid akusäästjad – ning mitmed neist ongi efektiivsed. Kaks tuntumat on AccuBattery ja Greenify.

 

Pane ebavajalikud äpid kinni või kustuta telefonist

 

Paha ei tee ka aeg-ajalt äppide nimistu üle vaadata ja need, mis pole kasutuses kustutada või siis kinni panna.

Kustutamine on lihtne: lase silmadega üle äpikogu ja vaata, kas seal on midagi, mille olemasolust sa pole teadlik või mida ei soovi enam kasutada – kustuta need.

Veel on hea mõte kontrollida, millised äpid kasutavad kõige rohkem energiat. (Allolevad juhised on tehtud Samsung Galaxy S9 peal, mõnes muus Androidi versioonis võivad need natuke erineda.):

  • Ava seaded > Aku > Veel > Aku kasutus

Kui märkad äppe, mis võtavad liiga palju akut, saad keelata nende tagataustal töötamise. Selleks vali soovitud rakendus ja keela ooterežiimil tegutsemine. Tõenäoliselt tuleb ette hoiatus, et rakendus ei saa korralikult töötada, kui ei või tagataustal olla. Siiski keela tagataustal tegutsemine.

 

Kasuta akusäästjat

 

Akusäästja eesmärk on hoida telefoni töös siis, kui aku hakkab lõppema. Akusäästja ei lase äppidel tagataustal töötada, lisaks paneb kinnise ekraani korral kinni ka asukohateenused, peatab Google’i Assistendi, kellele häälkäskluste abil korraldusi jagada ning aitab akut säästa muudel viisidel.

Millisel hetkel akusäästjat kasutada? Saab valida, et see hakkaks tööle automaatselt. Selleks:

  • Ava seaded > Aku > Aku säästja;
  • Veendu, et automaatne sisselülitus oleks aktiveeritud;
  • Vali, millisel aku protsendil soovid, et akusäästja sisse lülituks (15% on alustuseks hea valik).

Kui soovid akusäästjat iga kord käsitsi sisse lülitada, siis see valik on samas menüüs. Selleks on olemas ka lihtsam viis. Akusäästmise ikoon peaks olema rippmenüüs, mis avaneb, kui ekraani ülevalt servast menüüd alla tõmmata, kirjutab The Verge. Kui seda ei paista, siis menüüd kohandades on võimalik see sinna tõsta.

 

Kui olukord läheb kriitiliseks

 

On veel mõned SOS-sammud, mida saab ette võtta, kui vaatamata kõigile eelnevatele on aku siiski tühjaks saamas aga on soov telefoni veel elus hoida.

  • Veendu, et kõik äpid oleksid kinni;
  • Lülita sisse “Do Not Disturb” režiim, et märguanded ei saaks akut võtta;
  • Seadista ekraani automaatne kinniminek 30 sekundi peale;
  • Tõmba heledus nii maha, kui võimalik;
  • Lülita välja Bluetooth, asukoha jälgimine ja Wifi. Sisse võib lülitada ka lennurežiimi (kui pole vaja vastu võtta kõnesid või sõnumeid);
  • Lülita välja äppide helid ja vibra.

 

 

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.