Kuidas Android’i operatsioonisüsteemi kasutada?


Android-Contacts-128Oleme Digitargas nutitelefonide ühest peamisest platvormist, Android’i operatsioonisüsteemist, rääkinud mitmeid kordi. Kuid kordagi ei ole me teinud juttu Android’i operatsioonisüsteemi kasutamisest, mis aitaks selle platvormi põhitõdesi ja kasutamise võimalusi mõista. Täna saab see viga parandatud.

Viimaks ennast kurssi Android’i ja nutiseadmetega tasub kindlasti lugeda ka Digitargas varem avaldatud artiklieid, sealhulgas “Mis on Android ja kus seda kasutatakse?”, mis annab ülevaate Android operatsioonisüsteemist. Samuti on kasulik lugemisvara “Mis on nutitelefon?” ning Android’iga tihedalt seotud teema “Ülevaade algajale: mis on tahvelarvuti?”. Jätkuks soovitame lugeda artikleid teemadel: “Android nutitelefon – millised on selle seadme võimalused?”, “Kuidas nutitelefon oma mobiilset internetti WiFi’s jagama panna?” ja “Screenshot ja Ctrl+f – kuidas neid nutitelefonis ja tahvelarvutis kasutada?”.

Kiiresti muutuv Android

Android-Buzz-128Hetkel on Android operatsioonisüsteemist avaldatud mitmeid erinevaid versioone, kuid konkreetses seadmes olev Android’i versioon sõltub nutiseadme tootjast ja tema toe pakkumisest. Olukorras, kus igal aastal antakse välja vähemalt kaks uut Android versiooni, ei pruugi tootja sellise tempoga kaasas püsida.

Iga uuem Andrioid versioon sisaldab endas edasiarendatud võimalusi (kui seade seda toetab) ja tavaliselt on pisut muutunud ka välimus ehk kasutajakeskkond. Üldiselt on enamasti tegemist siiski kosmeetiliste erinevustega või ei paista suured muutused kasutajale otseselt kätte ning erinevate Android versioonide kasutamine ei tohiks ületamatuid probleeme tekitada.

2013-09-04 11.49.06
Home App ehk Kodurakendus

Jõudes aga lähemale Android’i kasutamise põhitõdedele, saab iga ekraaniga seadet (nutitelefon, arvuti jmt) olemust seletada väga lihtsa analoogiaga kirjutuslauast: Nii nagu arvutis nimetatakse esimest nähtavat pilti (mis jääb alati kõige alla) töölauaks, nimetatakse nutitelefonide (ja tahvelarvutite) esmalt kuvatavat ekraani Kodurakenduseks ehk Home app’iks. See on kõige olulisemaks ja kesksemaks rakenduseks Android operatsioonisüsteemis, mida teinekord nimetatakse seda ka Launcher’iks ehk käivitajaks.

Esiekraan ehk Home app

Android 4.3 Jelly Bean on Nexus.png
Klassikaline Android kodurakendus

Iga Android’iga varustatud telefoni teeb erisuguseks sellel kasutatav nn Koduekraani ehk Home rakendus. Kodurakenduseni viib sind alati Home ehk Kodu nupule vajutamine (keskmine nupp kolmest). Just selle rakenduse abil loovad erinevad tootjad nutitelefonile omanäolise välimuse ja lisavad ka teatava kasutusmugavuse. Kodurakenduse poolt on suures osas määratud see, milliseid erinevaid oma käe järgi seadmise võimalusi on sul võimalik kasutada.

Näiteks tõupuhta (ehk ilma tootjapoolsete muutusteta) Android versiooni Kodurakendus on täielikult oma käe ja maitse järgi seadistatav, alustades taustapildist ja lõpetades rakenduste kategoriseerimisega. Tootjate poolt nutikasse lisatud Kodurakendused on aga enamasti vähemate ja lihtsamate seadistusvõimalustega ning sisaldavad mitmeid erirakendusi (näiteks Sony poolt loodud Xperia kodurakendus sisaldab ohtralt Facebook’iga ühendamise võimalusi).

Kodurakendus kui mitmekülgne töölaud

2013-09-23 11.45.57
Kolme töölauaga Android kodurakendus

Jätkates Android’i võrdlemist kirjutuslauaga, on sinna vaikimisi paigaldatud mitmeid võimalusi – telefon, interneti sirvimine, kontaktiraamat ja nende sünkroniseerimine veebiteenustega (Google) jpm. Nutiseadme ekraanile mahub aga korraga toimetama vaid üks rakendus korraga (ehkki taustal võivad samal ajal töötada mitmed eri rakendused ja teenused). Mistahes rakendusest lahkumiseks piisab, kui vajutada Home ehk Kodu nuppu, mis viib sinda tagasi Kodurakendusse ehk meie mõistes töölauale.

Android lubab kasutada mitut töölauda, tavaliselt seatakse neid kokku viis. Nende vahel on võimalik näpuga mööda ekraani tõmmates edasi-tagasi liikuda, vastavalt paremale ja vasakule. Töölauale saab paigutada rakenduste otseteesid ja erinevaid vidinaid (widgets), mis sisaldavad endas rakenduste kasutamise võimalusi või aitavad mõningaid funktsioone otse töölaualt sisse-välja lülitada. Mõistagi saab (ja peaks) töölauale paigutada neid vidinaid, mida Sul oma elu lihtsamaks tegemiseks kõige rohkem vaja läheb.

Seaded

2013-09-04 11.49.33
Seaded leiab kodurakenduses Seadete nuppu vajutades

Olenemata telefoni tootjast, on Android’iga varustatud nutikate seaded ühesugused. Eri Android versioonide vahel leiab siiski teatavad erinevused, näiteks võib mõni seade olla teises kategoorias või puudub sootuks. Seaded leiab kas allatõmmatud staatuserealt (kus kuvatakse kellaeg, aku jmt) või kui vajutada Kodurakenduses olles Seaded nuppu (mis on parempoolne) ja valida Seaded (Settings). Anname siinkohal seadetest ka väikese ülevaate (Android versioon 4.1 põhjal):

Traadita side ja võrgud – siia alla on mõistetavalt koondatud kõik, mis puudutab erinevaid välisühendusi: WiFi, Bluetooth’i, andmeside ja selle mahupiirangute sisse ja välja lülitamine.

Üldised seaded

 • Kõne – kõik seaded, mis puudutavad kõnede pidamist (suunamine, kõnepost jne)
 • Heli – helina ja selle valjuse valimine jmt.
 • Ekraan – kõik seaded, mis puudutavad seadme ekraani (heledus, värvid – sõltub tootjast)
 • Mälu – ülevaatlik graafik nutika mälu kasutusest
 • Aku – saad kontrollida oma aku laadimise-tühjenemise tsükleid ning näed kõige enam energiat tarbivaid rakendusi ja teenuseid
 • Rakendused – kõik, mis puudutab sinu telefoni lisatud rakendusi, lähemalt järgmises peatükis

Isiklikud seaded

 • Kontod ja sünkroonimine – Iga Android nutiseade on mõeldud kasutamiseks koos Google kontoga. Seda eeldab ühest küljest (tasuliste) rakenduste ostmise/kasutamise võimalus, kuid see annab ka võimaluse kõigist oma andmetest tagavarakoopia tegemiseks. Oma Android seadme sidumine Google kontoga ei ole kohustuslik, ent just see annab võimaluse kõigi nutiseadme võimaluste kasutamiseks. Lisaks Google kontole on võimalik oma telefoni ka paljude teiste kontodega siduda – Facebook, Dropbox jne.
 • Aukohateenused – kõik, mis puudutab nutiseadme GPS’i kasutamistTurve – ekraani lukustamine, SIM-kaardi paroolid
 • Keel ja sisestus – keele valimine, isikliku sõnastiku loomine, erinevate klaviatuuride kasutamine
 • Varundamine ja lähtestamine – Android nutiseadme andmeid on võimalik varundada ning soovitame seda kindlasti kasutada. Selleks tuleb valida varundamise konto (tavaliselt Google konto) ja ülejäänud töö toimub juba taustal. Varundatud rakenduse eemaldamisel nutiseadmest on võimalik selle rakenduse uuesti seadmesse salvestamisel taastada kõik selle rakendusega seotud seaded.
 • Süsteem – siia on koondatud sisuliselt nutitelefoni juurde käiv süsteemi-info, mis pakub ka mõningaid edasijõudnud kasutajatele vajalikke seadeid. Tavakasutajana aga antud seadeid vaja ei peaks minema.

Rakendused ehk app’id

2013-09-04 11.50.39
Antud rakendused on salvestatud SD-kaardile

Android platvormi võlu seisnebki erinevate rakenduste ja nende poolt pakutavate võimaluste ja teenuste kasutamises. Hetkel pole tasuta rakenduste poolt pakutavate võimaluste rohkuse poolest Android’ile sisuliselt ühtegi tõsiseltvõetavat vastast. Tõsi, teinekord on rakenduste enda kvaliteet allapoole arvestust, kuid vigaseid rakendusi saab vältida nende ülevaateid jälgides.

Android’il põhineva nutiseadme kasutamise võimalus piirab sisuliselt vaid rakenduste hulk, mis seadmesse mahub. Teinekord tuleb aeglaseks muutunud nutika ravimiseks pöörduda just Rakenduste seadete juurde. Avades Seadete menüüst Rakenduste seaded, kuvatakse sulle sõltumata Android versioonist neli rakenduste nimekirja kategooriat:

 • Allalaaditud rakendused – siia nimekirja koondatakse kõik rakendused, mis on sinu nutikasse salvestatud
 • SD-kaardil asuvad rakendused – selles nimekirjas näed rakendusi, mida on võimalik nutika SD-kaardile salvestada. Kui rakenduse nime järel kastist linnuke puudub, on võimalik see app telefoni sisemälu säästmiseks välisele mälukaardile paigutada.
 • Töötavad rakendused – ehk RAM mälus olevad rakendused: siia on koondatud rakendused, mis töötavad taustal. Kui aga sinu nutika mälumaht on peaaegu täis, muutub seade talumatult uimaseks. Siis ongi paras aeg seda nimekirja uurides selgitada välja need taustal töötavad rakendused, mida sul tegelikult vaja ei ole ja vabastada nutika mälu.
 • Kõik rakendused – siin on kuvatud kõik Android operatsioonisüsteemi moodustavad rakendused, mille tõsisem sisu jääb enamasti asjahuviliste avastada.

Kui mälumaht on peaaegu täis, tuleks kaaluda rakenduste, mida sa ei kasuta, eemaldamist või kasutada rakenduste SD-kaardile salvestamise võimalust.

Android operatsioonisüsteem on tegelikult väga lihtsasti kasutatav ning väikese avastamise järel ei tohiks selle platvormi kasutamine kellelegi üle jõu käia. Head avastamist!

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid