AndroidTeatavasti on nutitelefonide arv maailmas ja ka Eestimaal plahvatuslikult kasvanud. Inimesed tunnevad uute digitaalsete seadmete vastu huvi ja sedasama hakkavad järjest enam tegema ka pahalased. Nüüd ongi paras aeg vaadata, mida saab teha oma telefoni kaitsmiseks veel enne, kui juhtub kõige halvem.

Sellest, mis on nutitelefon, saad lugeda artiklist: “Mis on nutitelefon?“. Täna räägime lähemalt Android nutitelefonide turvamisest, järgmine kord aga juba iPhone’i turvalahendustest.

Erinevad ohud
Reaalsete ohtude puhul, nagu telefoni vargus või ka lihtlabane kaotamine, võivad nutikate puhul olla väga tõsiseks probleemiks. Tavaline mobiiltelefon sisaldas vaid killukest osa kogu sinu andmetest. Enamasti piirdus kogu sekeldus side peatamisega operaatori juures ning telefoninumbrite tüütu kaotsiminekuga.

Nutitelefoni kaotus tähendab aga juba hoopis enamat – tavaliselt on sinna salvestatud mitmed paroolid, erinevad sotsiaalmeedia kanalid ja ka e-mailid, dokumendid. Nende andmete kaotsiminek võib aga juba sootuks tõsisemaks probleemiks kujuneda ning välistatud ei ole ka täielik identiteedivargus.

Samasugune oht valitseb nutitelefoni ka virtuaalsest maailmast – erinevad ühendused (WiFi, Bluetooth, mobiilne Internet) ja rakendused avavad pahalastele tee sinu nutikasse. Kuid õnneks saab kõiki neid ohte vähendada.

Telefoni kadumine
KontaktinfoEsimese soovitusena katsu oma telefoni mitte ära kaotada. Lihtne öelda, raske teha. Hajameelsetele inimestele kulub siinkohal ära paar abinõud. Esiteks tuleks kasutada ekraanilukku, mida saab avada pin-koodi või ka spetsiifilise sõrmeliigutusega. Teiseks võiks kasutada rakendust, mis kuvab lukustatud ekraanile sinu kontaktandmed. Selleks sobib näiteks Phone Found – Owner Info nimeline rakendus Android Marketist.

Sellisel moel on sinu nutikas kaotsiminekul võõraste silmade eest esmaselt kaitstud, kuid leidjal on ikkagi võimalik sinuga ühendust võtta. Paraku ei peata ekraanilukk kurjemate kavatsustega oskuslike inimesi, kellel ei ole plaaniski telefoni tagastada. Sellisel juhul on abi nutika kiirest lokaliseerimisest.

Plan BTeatavasti oskavad nutitelefonid GPS-i kasutades oma asukohta leida. Sama funktsiooni võib kasutada ka kaotsiläinud telefoni asukoha määramiseks. Siinkohal tuleb appi näiteks Plan B nimeline rakendus, mida on võimalik telefoni laadida isegi peale telefoni kadumist. Eeldusel, et telefonil on olemas aktiivne internetiühendus.

Pärast rakenduse salvestumist telefoni, käivitatakse rakendus automaatselt ning viimane saadab telefoni asukoha sinu Google Gmail’i kontole. Sinu ülesandeks jääb telefon antud asukoha lähedusest üles otsida. Et Gmail on Android’i osa, ei tohiks see ühelegi kasutajale piiranguks osutuda.

Tark otsus on asukoha pärimise rakendus paigaldada enne telefoni vargust või kadumist. Näiteks Lookout Mobile Security nimeline tarkvara, mis pakub mitmekülgset kaitset, sealhulgas viirusetõrjet ja tagavarakoopiate tegemise võimalust.

Virtuaalsed ohud
Virtuaalsed ohudNii nagu arvutid, võivad ka nutitelefonid nakatuda viirustesse või sattuda pahalaste rünnakute alla. Selle vältimiseks saab teha mitmeid liigutusi. Esiteks tasub mitteaktiivsed ühendused (Bluetooth, WiFi), mida sa hetkel ei kasuta, sulgeda. Sellega kaotad mitmed ründevõimalused pahalaste jaoks.

Teiseks, rakendusi tasub alla laadida vaid Android Marketist. Mitteametlike kanalite kaudu allalaetavaid rakendusi tavaliselt ei kontrollita ning oht viiruse rünnaku alla sattuda on kordades suurem. Samas ei ole ka Android Market pahalaste eest täielikult kaitstud.

Hea oleks jälgida, milliseid osasid allalaetav rakendus sinu telefonist soovib kasutada. Kas näiteks kalendrirakendus ikka vajab ligipääsu sinu asukohale ja kontaktidele? Kindlasti tasub lugeda ka teiste kasutajate kommentaare ja hinnanguid, mida näeb otse Android Marketist.

Kolmanda abinõuna jääb viirusetõrje kasutamine. Sobib selleks nii eespool mainitud Lookout Mobile Security kui ka teised populaarsed antiviirused. Kuigi erinevate antiviiruste tõhusust on raske hinnata, on see selgelt parem kui mitte ühegi antiviiruse kasutamine. Ülevaate erinevatest tasuta Android antiviirustest saad siit.

Ohutut nutitelefoni kasutamist!

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid