Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Kuidas andmed äraantavast arvutist õigesti kustutada?


hddgif.jpgKas oled kunagi oma kodus või firmas arvutit uuema ja kiirema vastu vahetanud? Uudistasid reklaame ja arutasid müüjatega. Valisid tõenäoliselt 3-4 versiooni vahel ja tõdesid, et on raske otsustada. Arutasite ka ilmselt perekonnaga. 

Saabub hetk kui tuled uue arvutiga kontorisse / koju. Teed laua peal suurpuhastuse, tõstad uue iluduse karbist välja. Hoiad seda nagu vastsündinut. Hakkad ühendama juhtmeid, südant valdab ärevus. Ilmselt soovid õhinal juba arvutit endale meelepäraseks seadistada. Esimesel päeval ei tule tööst midagi välja ning magama minemisega on raskusi. Teoreetiliselt on tegemist ilusa ja rõõmsa hetkega. Nagu esimene kohting:)

Kuid mida tegid vana arvutiga? Kas viskasid prügikasti? Või andsid naabripoisile, öeldes: “Näed, võta ja õpi!”. Mida aga naabripoiss selgeks võib õppida? Näiteks taastama infot ja tulemuseks võib olla miskit sarnast kohalikus ajalehes.

Kindlusta, et uus omanik su vanu faile ei näeks

Muidugi on antud teema oluline riigiasutustele, firmadele, kellel võib olla tegemist delikaatsete isikuandmetega või firma saladustega. Kuid samas ei peaks ka kodukasutaja sellest mööda vaatama – salvestatakse arvutitesse ju erinevaid paroole ja isiklikke fotosid, mis pole mõeldud eriti paljudele silmadele.

“Aga ma ju kustutasin kõik failid”, võid öelda. Uurime lähemalt kustutamisprotsessi ja olemust. Kustutamine koosneb kasutaja jaoks näiliselt kahest etapist:
1. Kasutaja kustutab faili või kataloogi ning see satub prügikasti
2. Kasutaja tühjendab prügikasti.

Kahjuks ei teata, et prügikasti tühjendamine tähendab laialt levinud operatsioonisüsteemides ainult faili nime kustutamist – andmed jäävad alles.

Kuidas toimub andmete kirjutamine ja kustutamine?

image-of-harddisk.jpgLihtsustamiseks kujutagem endale ette ruudulist paberit. Ruudud on kõvaketta pesad kuhu kirjutatakse andmed. Ruudud jaotatakse tulpadeks ja ridadeks (nagu põhikoolis õpitud X ja Y telg) ning nummerdatakse. Tekkinud ruudustiku igat ruutu saab identifitseerida ainulaadse numbri kombinatsiooniga. Samuti on olemas ruudustikule vastav tabel, milles hoitakse ülevaadet, et millised ruudud on hõivatud ning millised on vabad – seda nimetatakse failitabeliks.

Antud näide oli vägagi primitiivne. Päris tabelid sisaldavad tunduvalt rohkem infot “ruudukeste” kohta. Kui fail luuakse, siis teevad enamus operatsioonisüsteeme tabelisse märke, et siin ruudus on nüüd andmed.

Kui fail kustutatakse, siis kustutatakse tabelist märked ning ruuduke muutub operatsioonisüsteemi jaoks jälle kasutatavaks. Tuleb veel rõhutada, et tihe töö käibki tabelis, mitte ruudukestes, sest enamik failisüsteeme ei kustuta andmeid ruudukestest vaid kirjutavad vajadusel andmed lihtsalt üle.

Kuidas toimub andmete turvaline ja lõplik kustutamine?

pc-hard-drive-surface.jpgNüüd tulebki käiku turvaline kustutamine, mis peamiselt tähendab viidatud ruudukestes olevate andmete üle kirjutamist. Erinevad programmid teevad seda erinevalt. Kuid teemat uurides jäi silma, et Hr. Peter Gutmann töötas välja vägagi põhjaliku andmete hävitamise protokolli.

Protokoll hõlmab ruudukeses olevate andmete üle kirjutamist 35 korda teatud konkreetsete väärtustega ja mõningate suvaliste väärtustega. Selline metoodika peaks tagama andmete korraliku kustutamise.

Mitmekordne andmete ülekirjutamine on efektiivseim

Pöördume veel ruudukeste juurde. Oletame, et kirjutate ühte ruudukesse numbri “1″. Kui vaja siis võite selle väärtuse kustutada ning kirjutada uue väärtuse, näiteks “0″. Kuid vaadates seda ruutu näete, et eelmine väärtus on mingil määral tuvastatav. Sama lugu on ka salvestusseadmetega – võite ju vanad andmed uutega asendada kuid lähemal uurimisel (kasutades näiteks magnet-mikroskoopi) on eelmine väärtus seal tuvastatav. Kirjutades andmeid üle 30 korda, siis ei ole enam võimalik tuvastada esimest väärtust.

windoc.gifPaljud (isegi rahvusvahelised organisatsioonid) on Gutmanni kritiseerinud, öeldes, et piisab ruudukeses olevate andmete ühe-kahekordsest üle kirjutamisest. Julgen arvata, et selline kriitika võiks eeldada kartust – kui Gutmanni juttu võetakse tõsiselt, ei pruugi suurriikide turvaosakonnad saada andmeid taastada.

Milliseid tarkvarasid andmete kustutamiseks kasutada?
Õnneks on internetist saadaval palju tarkvara turvaliseks kustutamiseks. Siin oleks nimekiri mõningatest programmidest, mida julgeks soovitada:

On olemas üks teinegi alternatiiv, kuid sellest räägiks järgmises artiklis.

Digitarga keskkonda koondame nõuandeid, infot ja uudiseid ka laiast maailmast. Kasutame tuntud ja usaldusväärseid infoallikaid.

Kommentaarid