blog.jpgKindlasti oled tänaseks kuulnud sellistest imevidinatest nagu blogid ja ajaveebid. Tegelikult tähendavad need ühte ja sama. Annan mõningad juhised, kuidas oma blogi pidama hakata ning mida seejuures silmas pidada.

ajaveeb (ka: blogi; inglise keeles weblog, lühendatult blog ‘veebipäevik’) on internetirakendus, mis sisaldab perioodilisi ajamärkega postitusi internetileheküljel. Tavaliselt esitatakse postitusi ümberpööratud kronoloogilises järjestuses. Sellised leheküljed on üldjuhul kättesaadavad kõigile internetikasutajatele.

Soovid ka endale ajaveebi? Samas ei tea kodulehtedest ja programmeerimisest suurt midagi, oskad kassutada Wordi ja pisut Excelit ning e-kirju saata… Tegelikult on ajaveebi loomine tänasel päeval lihtsam kui poeskäik. Viskad sobivad jupid ostukorvi, kuid enamasti maksma ei pea ning kohe võid asuda ka kasutama.

Nagu iga uue asja puhul tuleb alustada planeerimisest. Selleks, et luua oma ajaveeb, on vaja vastata esmalt mitmetele küsimustele.

Miks oma ajaveebi pidama hakata?
Põhjuseid võib olla mitmeid:
• Soovin oma mõtteid teistega jagada
• Soovin oma pilte näidata
• Soovin saada tagasisidet ja samas ka teistega suhelda
• Soovin oma tegevused tuleviku tarvis arhiveerida
• Soovin ajaveebiga midagi ära teha (promoda mõnda toodet, elustiili, aidata kedagi jne)
Põhjuseid võib pikalt loetleda. Vastavalt sellele tehakse ka valik, millise tehnilise platvormiga alustada.

Kellele ma oma ajaveebi teen?
Tuleks mõelda ka selle peale, keda näed lugejate hulgas ja palju lugejaid ootad. Ajaveebi on võimalik kaitsta ka parooliga ja jagada seda ainult valitud seltskonnale. Kui soovid suurt lugejaskonda, siis peaksid kirjutama teemadel, mis ka Sinu poolt valiutud sihtgrupile huvi pakuks. Muidugi tuleb oma ajaveebi ka promoda, et inimesed selle leiaksid. Kui sisu on hea, siis piisab ühest külastusest, et tagasi tuldaks.

Vaata ringi Eesti blogikataloogis blog.tr.ee, kus sissekanded on populaarsuse järgi reastatud – lisa ka oma ajaveeb sinna ja õpi tegijatelt. Teine huvitav koht, kust vaadata parimaid ajaveebe, on Eesti Ajaveeb 2007 konkursi koduleht.

Kuidas ajaveebi pidamisega algust teha?
Kõige lihtsam on alustada blogimist näiteks üle maailma tuntud blogger.com profiiliga. See on ülilihtne ja loogiline keskkond, kus piisab ajaveebi loomiseks Wordi-Exceli teadmistest ning inglise keele oskusest. Siin on väga palju võimalusi luua isikupärane ja lihtne ajaveeb. Oma ajaveebi autoriks saad kaasta ka teisi bloggeri konto kasutajaid – nii sünnivad näiteks mingi sõpruskonna või huviringi päevikud.

blogger1.gifMine kohe bloggeri lehele ja loo 5 minutiga endale ajaveeb. Leht on inglisekeelne, ent registreerimine ja ajaveebi loomise osas juhendab bloggeri leht ise sind väga hästi. Tegevused on lihtsad ja loogilised. Eriti mugav on bloggeris ajaveebi luua siis, kui sul on olemas juba Google konto (kasutad nt Gmaili). Sul tuleb ajaveebi loomisel määrata nimi, mille all sinu postitused ilmuvad, samuti blogile pealkiri ja aadress. Edasi pead valima olemasolevate seas disaini ja ongi ajaveeb loodud. Saad hakata lisama postitusi ning täiendama oma profiili seadeid.

Originaalsema blogi loomiseks on tarvis oma domeeni ja veidi paremaid IT-teadmisi
Kui soovid juba omanäolisemat ajaveebi, siis on selleks vaja teha vaid kolm sammu.
1) registreerida domeen – .ee (eenet) või .com
.com domeeni eest pead maksma suurusjärgus 200 krooni aastas. Kui soovid Eesti domeeni, siis saad eraisikuna tasuta registreerida .pri.ee domeeni.

Igale Eestis registreeritud äriühingule on üks .ee domeen tasuta. Kui tõesti soovid tingimata .ee domeeni, loo endale MTÜ (lisainvesteeering 300 eek). Kõige lihtsam on sebida mõnelt sõbralt alamdomeen, näiteks lehel http://aegajalt.masendav.com/ on nii tehtud (pole vaja domeeni ega majutuse eest maksta, kuid kõik tehnilised võimalused on olemas). Kus sul endal on domeen olemas, saad piiramatus koguses alamdomeene luua. 

2) Kui sõpradelt alamdomeeni saada ei õnnestu, on vaja leida ka kodulehe majutaja – näiteks Elion või Zone.ee 🙂

3) Vali välja blogimootor, mida kasutama hakkad.
Tänapäeval pakutakse vabavarana palju erinevaid blogimootoreid:

Movable Type, kasutab näiteks Teller (nii fotod kui tekst)
WordPress, kasutab näiteks Sepp (nii fotod kui tekst)
Pixelpost, kasutab näiteks Tarmo (sobib fotoblogijale, sest pilt on esiplaanil)

Üldiselt on täna parim mootor WordPress – sobib nii teksti kui piltide näitamiseks. Kui sinu blogi põhisisuks saavad olema pildid, siis soovitan Pixelposti (siin on albumite loomine aga suhteliselt tülikas).

Ise tegelen põhiliselt fotodega ja seetõttu panen vahetevahel mõne õnnestunud pildi üles – kasutan Pixelposti. Samas vajan normaalset keskkonda, kus pildialbumeid hoida ja rohkem ise lehe html-koodi näppida. Viin oma ajaveebi WordPressi alla ja teen lisaks juurde Flickri Pro konto http://flickr.com/, kus hoian oma albumeid.

4) Installeerida blogimootor serverisse ja võibki blogima hakata 🙂
Installeerimiseks peab olema pisut rohkem IT-teadmisi, aga kõige lihtsam on minna mõne pädeva sõbra jutule – pisut kiita tema IT-tausta ja oskusi ning öelda, et ta võib sind 10 minutiga õnnelikuks teha:)

Minu enda ajaveeb: tonis.insener.com

Ajaveebide konkursi idee autor ja korraldaja. Mees, kes teab palju moodsatest interneti kaudu toimivatest suhtluskanalitest ja jagab neid teadmisi ka Digitargas. Tema teine lemmikteema on fotograafia ja kõik sellega seonduv. Oma igapäevatöös tegeleb Tõnis selliste oluliste asjadega nagu kodulehed, e-post ja veebimajutus.

Kommentaarid