Vahel lihtsalt vajad rahu ja puhkust.

Kui vajad rahu ja aega, võta kasutusele äpp, mis on mõeldud peatamaks teisi äppe, et nad ei segaks elu valel ajal.

Esiteks on kõige alus süsteemsus. USA-s läbiviidud uuring näitab, et keskmine inimene võtab telefoni välja 150 korda päevas.

Kui arvestada, et üks kasutamine kestab minuti, kulub telefoni näppimisele kaks ja pool tundi. Tegelikkuses venivad sessioonid pikemaks ja nutiseadmes möödub umbes kolmandik päevast. Kusjuures sarnastes uuringutes osalejate jaoks on tulemused üllatavad, sest nad arvavad, et kasutavad telefoni kaks korda vähem.

Siit ka esimene samm: kõigepealt tuleb kindlaks teha, kui palju tunde päevas nutisõbraga veedetakse. Selleks soovitan “Instanti”, mis ei tee esialgu muud, kui jälgib telefoni kasutust. Nädala jooksul kujuneb täpne ülevaade ajast, mis on veedetud telefonis.

Mitu minutit kulus Whatsappis, mängides, meile toksides. Lisaks loeb see ka samme, autoga sõidetud kilomeetreid ja trennitulemusi (ühendatav Google Fitiga). Äppi on ehitatud ka isiklik juhendaja, kellelt saab tšäti-vormis küsida ning kuulata soovitusi. Pärast nädalast kasutust on võimalik teha järeldusi.

Saab vastused küsimustele, kuhu aeg kadus, milline oli kõige liikuvam päev, millal jäi unest puudu jne.

Ajakasutusest ja liikumistest pilt ees, saab hakata seda vajadusel organiseerima. Selleks sobib suurepäraselt “Offtime“, millega saab kinni keerata notification’id ehk märguanded – kõik need värinad, piiksud ja kõllid, mis tähelepanu tõmbavad ja endaga tegelema kutsuvad, haarates tähelepanu.

Äpp on võimalusterohke: saad valida, milliseid äppe võid kasutada ja millised pannakse n-ö kinni. Minu jaoks toimib kõige paremini variant, kus kõned ja SMS-id tulevad läbi, muu aga on suletud – nii märguannetele kui ka kasutamisele.

Seadistamisvõimalused on nii detailsed, et saab valida isegi teatud numbrid, kelle kõned tulevad läbi, teistele saab jääda kättesaamatuks.

Kui tekib soov telefon rakendustele siiski avada – näiteks on vaja tellida takso –, tuleb sõrme hoida ekraanil ja oodata 60 sekundit, kuni telefon avaneb. Nii saab ära hoida levinud sööstud netiavarustesse, mis kestavad tihti alla 30 sekundi ja on mõtestamata.

Kokkuvõttes aitab see vähendada rööprähklemist ja tegeleda asjadega, mis tõesti on olulised. Olgu selleks siis perega veedetud aeg, keskendumine tööle või lihtsalt meelerahu iseendaga olles, mis on järjest harvem seisund. Offtime lubab ise otsustada, mis on oluline ja mis mitte.

Sarnaselt Instant’iga koostatakse kokkuvõtteid, et näha, kui palju on aega, mida valitsed ise ja millal oled kõigele kontrollimatult kättesaadav.

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid