Pro-klassi tooteid on Apple teinud juba aastakümneid, kui meenutame näiteks MacBook Pro’d. Viimane on oma olemuselt mõeldud inimestele, kes nõuavad arvutist tavapärasest enam jõudlust. Olgu siis tegu professionaalsete fotograafide, filmitegijate või mistahes eriala professionaalidega.

 

Viimasel ajal on Apple aga oma professionaalset tooteskaalat laiendanud toodetega, millele on Pro-tiitlit üpris keeruline külge kleepida. Nagu näiteks kõrvaklapid ja telefon. OK, professionaalsed stuudioklapid tõepoolest eksisteerivad aga kindlasti pole seda Apple AirPod Pro’d. Hoopis huvitavam on aga see, mis tõstab telefoni professionaalsele tasemele. Võtame iPhone 11 Pro Maxi ‘osadeks’ ja vaatame, kas telefon väärib professionaali tiitlit või mitte.

 

Ekraan

 

6,5-tolline ekraan on suur ja ilus küll. Aga nagu Lumivalgekese võõrasema peaks Pro Max peeglisse vaadates tõdema, et on veel ilusamaid ekraane st mitte 60Hz kaadrisagedusega, vaid 90 Hz-ise sagedusega, mis muudab pildi märgatavalt sujuvamaks.

 

Nii et siin löövad professionaalsuse poolest meie Pro Maxi üle näiteks OnePlus 7 Pro või Google Pixel 4.

 

Välimus

 

Enne iPhone 11 ja 11 Pro’d olid iPhone’I viimased mudelid säravate klaasist tagakülgedega. Uue mudeli juures on Apple oma edevuse alla surunud ning tagakülg on meeldivalt matt. Esiteks ei jää sellele oluliselt sõrmejälgi ning ka peos ei tundu telefon nii libe nagu eelviimased mudelid. Blingi asemel on funktsionaalsus ja esteetika ning minu arvates on see igati professionaalne lahendus. Tegelikult lisab professionaalset ilmet ka tagaküljel asuv kaamerakobar. Aga sellest tuleb jutt hiljem.

 

Aku

 

Mina isiklikult hindan aku vastupidavust väga heaks. Ja oma arvamusega pole ma üksi, vaid sellega on liitunud enam vähem kõik tehnikaarvustajad üle kogu interneti. Tõsi küll, ühel arvustajal oli aku tühjenenud ka ühe päeva jooksul… aga alles peale 6-tunnist ‘Call of Duty’ vms mängimist. Arvestades, millise ekraaniga on telefon varustatud, on see suurepärane näitaja. Profi tase.

 

Võimsus

 

Kas sa teadsid, et iPhone’i protsessor on võimsam ja kiirem kui maailmas enimmüüdud arvutitel? Ühtlasi ületab see testides kõigi teiste nutitelefonide võimsust. Seega ei jää iPhone 11 Pro Max hätta ükskõik millise telefonimängu või rakendusega. Eriti kui veel arvestada, et nii raud- kui tarkvara on häälestatud omavahel perfektsele koostööle. Igati pro-tase.

 

Heli

 

Ehkki kõlarid on iPhone 11 Pro Maxil ühed parimad mobiiltelefonide seas, siis pro-tasemele jõudmiseks jääb sellest väheks. LG uuematel mudelitel on näiteks muusika töötlemiseks eraldi tipptasemel kiibid, mis lubavad esitada näiteks ka flac-faile nagu profiaparatuurile omane. Tõsi, siin võib olla tegu professionaalse meelelahutajaga tänu suurele ekraanile ja stereohelile.

 

Kaamera

 

iPhone pole asjata maailma kõige populaarseim fotoaparaat. iPhone 11 Pro Max aga kõige parem iPhone hetkel. Ehkki mitmete testide järgi on tänaseks hetkeks mõne üksiku telefonikaamera pildistamisvõime parem kui iPhone 11 Pro Maxil, siis video puhul talle vastaseid hetkel pole. Kokkuvõttes väga professionaalne komplekt, mida mitmed professionaalid oma töös juba ka kasutavad. Lõpuks ometi on Apple kasutusele võtnud ülilainurkkaamera, mida konkurendid juba ammu kasutavad. Samuti on mäekõrguselt paranenud iPhone 11 Pro Maxi pimedas pildistamise tase, mis ei jää enam alla ka kõige kõvematele konkurentidele.

 

Väike kaamera pro-nõuanne: kui te tahate pildistamisel kasutada Deep Fusion-režiimi (ja ma olen kindle, et tahate) siis jälgige, et kaamera sätetes oleks deaktiveeritud ehk välja lülitatud alajaotus ‘Photos Capture Outside the Frame’. Vastasel korral Deep Fusion sisse ei lülitu. Apple ise seda miskipärast kusagil spetsiaalselt ei maini.

 

Turvalisus

 

Apple on teatavasti töötava näotuvastuse maaletooja. Katsetajaid on olnud varem ja hiljem, kuid ainukesena tundub normaalselt töötavat just iPhone’i näotuvastus. Kindlasti on olnud progressi ka teiste tegijate juures, kuid Apple tundub teistest paraja distantsi võrra ees olevat. Ehkki Apple lubas iPhone 11 Pro juures veelgi kiiremat ja intuitiivsemat näotuvastust, siis mina väga vahet ei teinud. See on kogu aeg olnud piisavalt kiire ja mugav. Ehkki paljude spetsialistide arvates pole näotuvastus kuigi turvaline, siis arvan, et enamusele tavakasutajatest, kelle telefonides riigisaladusi pole, on see täiesti piisav. Siiski saab iPhone 11 Pro Max siin pigem punkti professionaalse kiiruse ja mugavuse eest.

 

Laadija

 

Viimane aga põrmugi mitte kõige väheolulisem. Tegelikult on üks suur ja meeldiv üllatus, et Apple on kiirlaadimist võimaldava laadija pannud juba telefoniga ühte komplekti, mitte ei paku seda lisavarustusena. Olin sellest laadijast sedavõrd vaimustunud, et peale seda, kui ma oma testtelefoni tagastama pidin, läksin ja ostsin ma selle enda iPhone X-I jaoks. Ning kui aus olla siis soovitan seda teha kõigil iPhone’ide kasutajatel. Ma küll mõlema laadija laadimis aega stopperiga ei mõõtnud, kuid olin tõsiselt üllatunud kui lühikese ajaga jõudis akut täituvus nulli lähedalt 75%-ni.

 

Kokkuvõtteks – pro või mitte?

 

Ehkki telefoni puhul pro-liidet kasutada tundub minu jaoks endiselt pisut veider ja naljakas, siis vähemalt professionaalsed fotograafid ja videograafid on iPhone 11 Pro Maxi enda jaoks avastanud. Hoolimata sellest, et nii ekraani kui ka heli poolest on hetkel saadaval ka paremaid telefone, siis liites kokku ülalpool loetletud plusspunktid, saame kindlasti keskmisest parema tulemuse, mida soovi korral võib ka professionaalseks nimetada. Olgu selle pro’ga nagu on, aga tegu on taas ühe lihtsalt väga hea iPhone’iga, mis sobib kasutamiseks ühtemoodi hästi nii professionaalile kui asjaarmastajale.