Allikas: Shutterstock

Me oleme kõik seda teinud. Visanud end korraks diivanile istuma, et heita kõigest korraks pilk Facebookis toimuvale või vaadata mõnda Instagrami pilti. Ning tõusnud üles mitu tundi hiljem. Kerge piinlikkustundega tegemata asjade pärast. Kui sellist asja tuleb aga ette mitu korda nädalas (et mitte öelda päevas), siis tõenäoliselt peaks probleemiga tegelema. Selleks aga tuleb eelnevalt probleem defineerida. Ehk siis kindlaks teha, mille peale aeg särava telefoniekraani taga on kulunud ja millist tegevust oma nutiseadme taga peaks piirama.

Vaata, mis rakendus on saanud kõige enam ekraaniaega

 

Vastuse salapäraselt kadunud minutite asukohale annab iPhone’i sätetes peituv alajaotus Battery (Aku), veel täpsemalt selle all asuv akukasutust näitav Battery Usage jaotus. Esmapilgul näeme seal vaid seda, kui palju üks või teine rakendus akut on kasutanud. Kuigi ka see on vajalik informatsioon, jääb digitargale inimesele sellest väheks. Digitark tonksab näpuga rakenduste nimekirjal ning voilà – tema silme ees avaneb täpne info selle kohta, kui palju on mingi rakendus saanud ekraaniaega ehk siis olnud avatuna ekraanil ning kui kaua jooksnud taustal. Valida saab seal infot kas viimase 24 tunni või 7 päeva kohta.

 

 

Minu tulemused

Minu tulemused olid üllatavad, ehkki kohati etteaimatavad. Nii näiteks sain teada, et Apple Music on mu ekraanil avatuna olnud vaid 4 minutit nädala jooksul, muusikat aga olen kuulanud ligi 8 tundi. Mis tähendab, et ilmselt olen olnud oma muusika valikul kiire. Põhiliseks ajaröövliks on aga olnud mul (ja ilmselt 95% lugejatest) mõistagi Facebook. Kuigi tegu oli vaid 7 tunniga nädala jooksul, võiksin oma produktiivsuse huvides näoraamatu ekraaniaega siiski veidi piirata.

 

Aga see pole veel kõik, tahaks siin telepoodnikuna hüüda. Oma telefonikasutuse jälgimiseks on olemas ka suurepärane rakendus. Või nagu Tim Cook armastab öelda: “We have an app for that!“  Rakendus Moment (mitte Moments, Facebookilt), mis hoiab minutilise täpsusega silma peal telefonikasutaja harjumustel ning esitab need nägusal graafilisel kujul, ilma telefoni sätetes sobramata. Aga lisaks kenale graafilisele kasutajaliidesele on Momentil veel üks trump varrukas. Nimelt pakub see tasuta rakendus veel kahte kursust, ühte tasuta ja ühte tasulist, kuidas oma suhet nutitelefoniga mõistlikumale ja vähem emotsionaalsele tasandile viia. Kui mõni sinu lähedastest peaks kannatama liigse telefonisõltuvuse all, siis äkki pakub just see rakendus talle abi. Kui ta muidugi ise pärast telefonisätetes oma harjumustega tutvumist meelt ei muuda. Esialgu on Moments saadaval vaid iPhone’idele, kuid töö käib ka Android-versiooni kallal.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid