Kuna olen aastaid kasutanud erinevaid Androidi telefone, ei äratanud uue iPhone’i ilmumine minus erilisi emotsioone ega kihinaid. Teisisõnu oli minu arvamus uuest iPhone’ist umbes selline, et jah, tegemist on tõenäoliselt väga hea telefoniga, aga see maksab roppu raha ning ei paku midagi tõeliselt erilist. Seega ei mõistnud ma ka väga hästi kogu selle aparaadi ümber käivat tantsu ja haipi.

 

Nii oli see aga enne proovimist. Nüüd, nädalapäevad hiljem tuleb tunnistada, et uus iPhone tenn ess (just nii tuleb seda hääldada) on tegelikult väga hea telefon. Võib-olla mitte nii hea, et peale üle tuhande euro kulutamist teda hardal pilgul imetleda ja seejärel poodi ülejäänud i-seadmete järele tõtata, et kogu valik ikka olemas oleks, aga tegija on Xs siiski. Ja hinna poolest pole tegelikult suurt odavamad ju konkurendid ka. Pigem on paratamatus, et head asja odavalt ei saa ja tõsiasjaga, et lipulaevade eest tuleb välja käia pigem rohkem kui tuhat eurot, tuleb lihtsalt arvestada. Arvatavasti pole kaugel ka see aeg, kui kõvemate pillide hind algab numbriga kaks, nii et ärme vingume.

 

See X on hoopis Xs

 

Xs on oma väliskujult jäänud samasuguseks nagu eelmise aasta X.

 

Apple’i maailmas ei ole see tegelikult üllatav, sest ettevõte ongi viimasel ajal oma s-mudelite puhul varasema aasta disaini säilitanud. Teisest küljest tähendab välimuse muutmata jätmine aga seda, et kaasa ei ole mindud aparaatide piklikuks venitamise trendiga. Nii on telefon veidi laiem kui konkurendid, kuid see-eest harjumuspärasemate proportsioonidega. Alles on ka eelmiselt mudelilt tuttav ekraani ülaosas paiknev “kulm” ja tagumisel poolel paiknev kaamera on endiselt kahe objektiiviga. Ja endiselt on puudu ka kõrvaklapipesa. Välimuse mittemuutmine aga ei tähenda seda, et kõik oleks sama nagu eelmisel mudelil. Parandatud on näiteks ekraani ja korpuse vastupidavust kriimustustele, tõusnud on telefoni veekindluse tase ning lisandunud on mõningaid oskusi, millest tuleb juttu allpool. Lisaks veel loomulikult iga uue mudeli juurde käivad kaamera ja protsessori (nüüd A12) ning põhimälu (nüüd 4 GB) uuendused. Nii näeb Xs küll välja nagu X, kuid on sellest ikkagi erinev (loe: parem).

 

Ekraan, see imeline ekraan

 

Xs kasutab 5,8-tollist Super Retina OLED ekraani, mis pakub 2436 x 1125 pikslit ja 458 ppi ekraanitihedust. Ekraan katab põhimõtteliselt kogu telefoni esimest poolt ja on tõesti superhea. Selle värvid on ühelt poolt teravad, aga teiselt ei karga näkku. Pilt on loomulik ega ole silmadele üleliia väsitav. Alles on ka 3D Touch ehk vastavalt vajutuse tugevusele pakutav funktsionaalsuse varieeruvus. Seda Androidid ei paku, kuid võiks, sest olles sellega harjunud või õigemini tugeva vajutuse funktsioonid meelde jätnud, on tegemist päris mugava asjaga. Küll aga pakuvad Androidi tipud alati sees ekraani, mida iPhone’il ei ole ning sellest on paganama kahju. Rääkides aga ekraani mõõtudest ja tõsiasjast, kuidas viimase servadesse venitamine asja paremuse poole pöörab, annab asjast vahest aimu võrdlus käepärast olnud 6S-iga. Olgugi et välistelt mõõtudelt pea ühesugused, on ekraanide vahe telefone kõrvutades kolossaalne ja 6S paistab ühtäkki täitsa vanamoodne.

 

Sõrmejälg on eilne päev

 

Servast servani ekraan tähendab ka seda, et kadunud on füüsiline kodunupp. See ei ole eriline uudis, kuna sama teed on läinud ka mitmed konkurendid. Uudiseks võib aga pidada seda, et koos kodunupuga on kadunud ka sõrmejäljelugeja. Nii ei ole enam teemaks see, kas lugeja asukoht on hästi valitud või kui tundlik ja kiire see on. Apple kasutab Face ID-d ehk näotuvastust ja kogu lugu. Õnneks on see lugu ka väga lühike, sest näotuvastus töötab ja veel paremini kui eelmises mudelis. Pärast seda, kui kasutaja on oma näolapikese aparaadile kolmdeena ehk igast küljest ette näidanud, avaneb telefon kähku ja nurinata. Ja see juhtub nii valges kui ka hämaras, nii mütsiga kui ka mütsita ning pirtsutama ei hakata ka prillide lisamisel. Seega on Apple selle asja hästi teinud ning pärast Xs-i kasutamist tekib küsimus, miks seda sõrmejälge üldse vaja on. Teine asi, mis füüsilise nupu kadumisel muutus, on menüüdes liikumine. Kuna Xs ei kuva erinevalt Androididest ekraanile virtuaalset kodunuppu, siis saab menüüdest välja hoopis alt servast üles libistades. Libistades ja hoides kuvatakse aga viimati kasutatud rakendused. Alguses on see veidi imelik, kuid sellega harjub ruttu ja asjad saab aetud.

 

Kaamera

 

Õnneks või kahjuks ei ole ma inimene, kes igast oma söögikorrast ja puulehest pilti teeb ja selle siis kohe instasse paugutab. Teisalt aga tahan, et siis kui vaja, teeb telefon hea pildi ja ma ei pea selleks väga palju vaeva nägema. Tundub, et Apple’i onud on selle telefoni kaamera tegemisel minusuguste peale mõelnud ja hea asja kokku pannud. Kaks objektiivi töötavad kenasti kokku ja toodavad väga häid pilte. Kui endal käsi ei värise ja vähegi silma on, siis on see, mis vaja, fookuses ning pilte kannatab ka teistele näidata. Entusiastlikumad kasutajad saavad muidugi igasugu seadeid käsitsi sättida, efektidega mängida ja veel sada muud trikki teha, aga nagu öeldud, mina nende hulka ei kuulu. Samas ütleb internet, et Xs-i kaamera on väga, väga hea ja ma usun seda juttu.

 

IOS12

 

Nagu iga nutiseadme puhul, moodustab ka Xs-i puhul suure osa tervikust raudvarale lisanduv tarkvara. Apple on selles osas jõudnud versioonini 12 ja üht-teist uut see tõepoolest pakub. Muidugi ei pea IOS12 kasutamiseks kohe uut telefoni ostma, kuna teadupärast pakutakse uuemat tarkvara ka vanematele mudelitele, kuid mõne sõnaga uuest IOS-ist siiski. Üks meeldivatest lisandunud uuendustest on minu meelest Screen Time’i nimeline. See jälgib pidevalt telefoni kasutamist ja kuvab seejärel karmi tõe otse ekraanile. Nii on ausalt öeldes päeva lõpus päris ehmatav näha, et aparaadiga on ärkvel oldud aja jooksul ikka hea mitu tundi aktiivselt koos veedetud. Kui ehmatus on mööda läinud, selgub, et Screen Time näitab ka täpsemalt, milliseid rakendusi ja kui kaua kasutatud on. Nii saab ennast pisut piirata ja kui enesepiiramine ei aita, saab Screen Time’i abil endale (või ka oma lapsele) ka konkreetseid ajalisi limiite panna. Kui kell kukub, on pidu läbi ja Youtube ning Facebook lähevad kinni.

 

 

Veel tasub mainimist, et uues IOS-i versioonis on muudetud ka teavituste osa, nii et need on nüüd grupeeritud ja näiteks sõnumite maailmas saab luua Animoji-nimelisi tegelasi. Muidugi on tegeletud ka igasuguste optimeerimistega, nii et kõik oleks kiirem, sujuvam ja energiasäästlikum.

 

Muud jutud

 

Kuigi on üsna kindel, et kõiki asju ei jõua nädalaga ära proovida ja midagi ei saa kirja seetõttu, et see  on meelest ära läinud, tahaks siiski ära märkida Xs-i kõlarid. Need pakuvad päris viisakat stereoheli, nii et isegi kõvasti kuulates ei ole see ebaloomulik. Kõlarid ise on paigutatud selliselt, et aparaadi alumises osas asuv kõlar suunab heli alla ja kuularis olev otse ette. Samas aga peabki kõlarite heli okei olema, kuna tavalisi kõrvaklappe ju kasutada ei saa. Õigemini saab, aga selleks on vaja eraldi üleminekut ning kuna seda enam karbis kaasas ei ole, jäid minul tavalised klapid kapiservale. Päris hästi kestis ka telefoni aku. Isegi pärast aktiivset päeva oli sellest alati vähemalt 30% alles. Kusjuures aku juures tuleb kiita ka seda, et ka iPhone oskab ennast juhtmevabalt täis laadida.

 

Kokkuvõtteks

 

Tuleb öelda, et Apple on valmis saanud või õigemini jälle teinud väga korraliku telefoni. See näeb hea välja, on laitmatult kokku pandud, ei uimerda ning teeb kõik, mida kasutaja soovib. Seejuures toimub kogu protsess ilma draamata ning kuidagi märkamatult. Teisisõnu võib öelda, et see telefon on tervik. Kõik, mis tema küljes on, see ka töötab, ja selle kohta, mida tal ei ole, on Apple’il varrukast võtta hea põhjendus. Kuigi kogu haipi ma endiselt ei mõista, on tegemist ikkagi tippseadmega. Nii et kui hind pole takistuseks, siis andke minna, pettuma ei pea.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid