Kui vanasti salvestusid kontaktid kas telefoni mällu või SIM kaardile ning nende haldamine oli igaühe enda kontrolli all, siis seoses nutitelefonide ajastuga on paljude kasutajate telefoniraamatud selle kontrolli alt väljunud. See tähendab, et kontaktide nimistus kuvatakse sageli ühe nimega kontakte mitu korda. Osad neist on ilma numbrita, teised jälle nimeta ja kolmandad ainult e-posti aadressid. See ei pea aga nii olema ja mõne lihtsa liigutusega on võimalik kontaktide hulgas jälle kord majja lüüa. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas seda Android telefonide puhul teha.

 

Siin tasub küll tähele panna, et nüanssides võivad tegevused telefonide ja Android versioonide lõikes erineda ning kõike soovitut iga telefoniga teha ei saa.

 

Topelt kontaktide ühendamine

 

Väga tihti juhtub olukordi kus telefoniraamatus on sama nimega kontakti mitu korda. Need ühe ja sama nimega kontaktid võivad olla täiesti identsed või siis näiteks on ühe kirje all telefoninumber, teise all e-posti aadress ja kolmas võib olla üldse ilma infota. Nii ei tea kasutaja sageli, millist neist helistamiseks kasutada ja peab mitu varianti läbi proovima enne kui leiab selle, mille küljes ka telefoninumber on. Selle segaduse saab korda kui kontaktide menüüst leida valikud ja sealt alt kontaktide haldus. Seejärel sõltuvalt tootjast „Ühenda kontaktid“, „Liida topeltkontaktid“ vmt.

 

Nimetatud toimingu käivitamisel püüab telefon kontaktide seast leida kattuvusi ja tõstab näiteks sama nimega kirjed üheks kokku. Kahtluse korral küsitakse tavaliselt üle, kas ja mida kokku tõsta. Nii saab taas mitmest nimest üks ja pilt muutub hulga selgemaks.

 

Puuduliku infoga kontaktide kustutamine

 

Teiseks probleemiks kipub tänapäeva nutitelefonides olema puuduliku infoga kirjete suur hulk. Nii võib telefoniraamatus leiduda terve hulk kirjeid, millel ei ole nime, vaid ainult e-posti aadress. Selle probleemi juurpõhjus on kontaktide pilves hoidmine ehk Androidi puhul seotus Google kontoga. See tähendab, et kui Gmaili postkastist saadetakse välja kiri, jääb kirja saaja info konto mällu alles ja seega kuvatakse seda ka telefoniraamatus. Kes aga selliseid ridu helistamisel näha ei soovi, saab need eemaldada. Selleks tuleb jällegi avada kontaktide menüü, leida  valikute alt kontaktide haldus.

 

Sealt omakorda aga „Puuduliku teabega kontaktid“ ning seejärel teha valik, mida kustutada. Toimingu järgselt eemaldatakse mittevajalikud kontaktid ja telefoniraamat saab jälle puhtamaks. Paraku aga sõltub ka see valik suuresti telefoni tootjast ja kõik kasutajad seda oma seadmest leida ei pruugi.

 

Kontaktide asukoht

 

Nagu varasemalt mainitud on vaikimisi kõik kirjed praegusel ajal pilves. Õnneks või kahjuks aga on neid pilvi tavaliselt mitu. Näiteks Google, Skype, mingit sorti Outlook jne. Need kõik aga kipuvad sama infot dubleerima ja ka selle tulemuseks on taas segadus. Seeda võiks pildi klaarimiseks otsustada, millise pilve infot kuvada ja vastavasisuline valik taaskord telefoniraamatu sätete alt määrata. Ehk taas tuleb liikuda telefoniraamatu kontaktide halduse seadetesse.

Seekord tuleb otsida menüüd nimega „Sünkrooni kontaktid“ või „Kontod“ ja seejärel määrata, milliseid näidata ja milliseid mitte. Kui mingite valikute tulemusena tundub, et osad kirjed on kadunud, ei tasu muretseda. Kui sünkroonimine jälle sisse lülitada, ilmuvad taas nähtavale ka korraks mitte näidatud kirjed.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."