Aina enam jätavad inimesed reisile minnes fotokaamera koju, sest taskus olev nutitelefon suudab jäädvustada meeleolukaid hetki kvaliteetselt nii foto kui video kujul. Foto: unsplash.com

Kompaktne reisifotograafia: telefonikaamerad, rakendused ja lisatarvikud

#fotograafia #loodusfotograafia #reisifotod

Paljudele meist on reisil fotode tegemine osa kogemusest: piltide abil saab reisi meenutada, sõpradele näidata ja muud. Pildistamine võiks aga olla kiire, mugav ja võimalikult rapsimisevaba.

Milline kaamera reisile kaasa võtta?

Selfiestick. Foto: pood.elion.ee
Selfiestick. Foto: pood.elion.ee

  • Kas mul on ruumi kaamera ja lisade kaasa võtmiseks? Kui oled läinud Ryanairiga nädalavahetuseks ainult käsipagasiga Londonisse, siis pole peegelkaamerat peaaegu kuskile pannagi.
  • Kui palju ma kõndima pean? Pikkadel vahemaadel muutub suure kaamera ja objektiivide tassimine raskeks. Kui kõndimist on vähem ja pildistatavat tegevust palju (festivalid jne), siis miks mitte!
  • Kas mul on aega või pean oma pildid kiiresti ära tegema? Kaameravalik sõltub sellest, kas reisid koos samasuguste fotofännidega, kes hea meelega panevad koos sinuga tripodid püsti ja pildistavad tunde päikseloojangut või liigutakse kiires tempos, mille puhul sobib telefoni taskust väljavõtmine paremini.

Edasi tuleb juttu vaid telefonidega pildistamisest, kui tahad lugeda peegelkaameraga fotode tegemisest, uuri lähemalt Hans Markuse loodusfotograafia blogist.

Kirjutan seekord lähemalt just telefonikaameratest, sest ka telefonikaameraga saab teha väga häid pilte, kui oled enda jaoks läbi mõelnud, kuidas, mis hetkel ja mis rakendust kasutades pildistada.

Peegelkaamera vs telefonikaamera

Kvaliteedivahe telefonikaamera ja n-ö “päriskaamera” vahel on nüüdseks tavakasutajale üpris väikseks muutunud. Viisteist aastat tagasi olid tavakasutaja peegelkaamerad kaheksa megapiksliga ja telefonid kahega, nüüdseks on näiteks Galaxy S5 telefonil 16 megapikslit, LG G3-l 13 megapikslit, Xperia Z3-l 20,7 megapikslit ja iPhone 6-l kaheksa megapikslit, uuematel telefonidel veelgi rohkem.

“Auto” režiim teeb pildi enamikus olukordades hästi ära, kuid ava korraks oma telefoni kaamera seaded ja vaata, mida muuta saad.

Uuemates harrastajate peegelkaamerates on umbes 20–25 megapikslit. Megapiksleid on telefoniski nüüdseks küllaga, et pilte kasvõi kvaliteetselt välja printida. Tavakasutajale, kes vaatab oma fotosid peamiselt digitaalselt ja jagab neid üpris väikesemahulistena internetis, ei ole megapikslite arv enam telefoniga pildistamisel probleemiks.

Peegelkaamera suurimaks plussiks on valikuvõimalus: ISO-d, säriajad, avad ja erinevad objektiivid. Aga ka selles on telefonide kaamerad vaikselt peegelkaameratele järele jõudmas. Kui kunagi oli keeruline telefoniga saavutada näiteks suure avaga tekkivat teravussügavuse efekti (näiteks eespool olevad objektid on teravad, taust on udune), siis nüüdseks on telefonidesse ka see variant sisse ehitatud.

Telefonikaamera ettevalmistus

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

5 rakendust, mis teevad pildistamise ja järeltöötluse lihtsamaks ja pildid lahedamaks

Selleks, et reisil oma telefoniga pildistada ilusaid ja emotsiooniga pilte, tuleb veenduda, et kaamera on selleks valmis ja sa oskad õigel ajal õigeid efekte ja rakendusi kasutada.

Aku täis! Pildistamine võtab palju akut, seega lae hommikuks telefoni aku ära, pane telefon lõunalauas laadima ja võimalusel kanna kaasas ka akupanka, et õhtuni kindlasti vastu pidada.

Tee enne pildistamist kaamera puhtaks! Kui peegelkaamera objektiiv on pidevalt kaitsud tolmu eest, siis telefon on meil kogu aeg kas taskus või kotis ning saab igasuguse puruga kokku; hoia telefon puhtana – pane sellele ümbris ümber, võta aeg-ajalt korpus maha ning puhasta telefon ära.

Tunne oma kaamerat! Nagu kõigil kaameratel, teeb “auto” režiim enamikus olukordades pildi hästi ära, kuid ava korraks oma telefoni kaamera seaded ja vaata, mida muuta saad. Kui sa pole seda veel teinud, siis võta kaamera seaded lahti ning klõpsi läbi. Tihti jätame ka juhendid vaatamata, kuid ka neist võib avastada uusi häid nippe. On telefonikaameraid, millel on eraldi ISO sättimise võimalus, erinevad käsklused kiiresti pildistamiseks või režiimide muutmiseks. Kui sulle tundub, et tahaksid rohkem seadeid manuaalselt muuta kui praegu võimalik, siis tõmba endale mõne euro eest Cameringo (Android, olemas ka tasuta Lite-versioon) või Camera+ (iOS) äpp, mis annab sulle võimaluse muuta ISO tundlikkust, säriaega ja muud.

[conclusion]

Otsi üles kaamera “Grid” ja lülita see sisse. Igal telefonikaameral saab sisse lülitada abistava ruudustiku, mida näeb ekraanil, kuid see fotole ei jää, nii saab veenduda, et horisont on otse ja see aitab silmas pidada kompositsiooni.

Telefoniga pildistamise nippe: tantsupidudest öövõteteni

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Millise režiimiga pildistada kiiresti liikuvat objekti?

Rongiajad
Mobi Lab OÜ

Android

Uber taksoteenuse äpp – lae alla Digitarga rakenduste lehelt!

Uber
Uber Technologies, Inc.

Android Apple

Reisidel satun tihti kogemata festivalidele, pidudele ning muidu liikumist ja melu täis sündmustele. Kui pildistad näiteks tantsivaid inimesi, siis aitab burst mode. Burst mode on enamikul kaameratel olemas: hoia pildi tegemise nuppu all, nii teeb kaamera mitu pilti, hiljem saad parima valida.

Paljudel rakendustel on ka eraldi öösel pildistamise funktsioon sees.

Kui sinust sõidab näiteks mööda jalgrattur, saad ta hästi pildile, kui paned oma ISO kõrgeks, hoiad kaamerat mõlema käega ning liigutad telefoni objekti liikumise suunaga kaasa. Nii tuleb foto, kus taust on udune ning objekt ise terav.

Lähivõtted ja teravussügavus

Teravussügavus annab pildile juurde liikuvust ning ruumilisust. Osal telefonidel on selle loomiseks põhikaamera poole sisse ehitatud ka teine kaamera. Õige režiimiga pildistades teeb kaamera mitu fotot ning pärast saab teravussügavust ise reguleerida.

HTC One M8 „depth of field“ režiimiga tehtud foto Tel Avivis. Autor: Mart Virkus
HTC One M8 “Depth of field” režiimiga tehtud foto Tel Avivis. Autor: Mart Virkus

Telefonikaameratel, millel pole topeltkaamerat, on võimalus teha selline foto, kasutades erinevaid võtterežiime või äppe (kui avad telefonis kaamera seaded, leiad sealt režiimi „Magic focus“ vms). Minu lemmikäpp hiljem teravussügavuse muutmiseks on AfterFocus.

Enne ja pärast: foto Paldiski lähistel otse kaamerast ja pärast AfterFocusiga teravussügavuse loomist
Enne ja pärast: foto Paldiski lähistel otse kaamerast ja pärast AfterFocusiga teravussügavuse loomist.

Kuidas pildistada öösel?

Mulle meeldib pildistamine jätta pigem hämarasse kui täiesti tumedasse aega. Päikeseloojangu ajal näed erinevaid valgusi, vahel on hämar kuma parem kui lihtsalt öö.

6
Tavalise telefonikaameraga tehtud pildid päikeseloojangu ajal ja öösel New Yorgist.

51YIxmOA9JL._SX425_Kui aga on eesmärk pildistada täiesti öösel, siis tulevad appi kõrge ISO, pikk säriaeg ja stabiilne käsi. Paljudel rakendustel on ka eraldi öösel pildistamise funktsioon sees. Pane Google Plays otsingusse “Long Exposure” ja vali mõni ettejuhtuv hea hinnanguga rakendus (näiteks Slow Shutter Cam või Long Exposure 2 rakendused, samuti teeb häid öiseid pilte ka näiteks Google Camera rakendus).

Toeta selfi-pulk sirgelt maha ning hoia käega pulka, mitte kaamerat.

Lisaks sobivale režiimile peab kaamera pildistamise ajal täiesti paigal olema. Kui sul pole lisavahendeid, siis toeta kaamera millegi kindla peale ning pane peale aegvõtte režiim, nii ei jää nupu vajutusest tulenev liikumine pildile. Iphone’iga pildistades ühenda kõrvaklapid ning vajuta pildistamiseks klappide “+”  või “–” nuppu, siis pole aegvõtet tarvis.

Lisaks tasub soetada endale kas tripod või selfi-pulk, et hoida kaamerat stabiilsemalt. Toeta selfi-pulk sirgelt maha ning hoia käega pulka, mitte kaamerat. Tripod on muidugi kindlam, kuid ka selfi-pulgaga saab foto paremaks.

7
Google Camera rakendusega tehtud Photo Sphere´i režiimiga foto New Yorgi tuledest.

Muud nipid

Roni kõrgele! Kõrged linnavaated on vägevad, peale laheda foto saad ilmselt ka toreda elamuse! Et oma fotodes võimalikult palju edasi anda, võid näiteks kasutada Google Camera rakenduse Photo Sphere režiimi, millega saab jäädvustada palju rohkem kui seda, mis mahub tavalise telefonikaamera haardesse.

Google Photo Sphere’iga tehtud foto Dubaist.
Google Photo Sphere’iga tehtud foto Dubaist.

Soeta fisheye-objektiiv või kasuta fisheye-rakendusi. Fisheye-rakendused jätavad fotodel päris laheda efekti, kuid nüüd müüakse ka telefonikaameratele erinevaid objektiive makroobjektiividest lainurkade ja fisheye’deni välja.

Vasakul telefonikaameraga tehtud pilt, paremal samast kohast tehtud pilt kasutades telefonile mõeldud fisheye objektiivi. Pildil Tallinna Nevski katedraal.
Vasakul telefonikaameraga tehtud pilt, paremal samast kohast tehtud pilt, mille tegemisel on kasutatud telefonile mõeldud fisheye-objektiivi. Pildil Tallinna Nevski katedraal.

Bussist või mujalt klaasi tagant pildistades pane kaamera vastu klaasi, siis ei jää peale peegeldusi. Kui peaks juhtuma, et klaasi peegeldus jääb siiski pildile, saab selle või mõne muu sobimatu asja taustal eemaldada PhotoDirectori rakendusega.

Foto on tehtud bussi aknast Dubais.
Foto on tehtud bussi aknast Dubais.

Kui sul on endal mõni hea nipp, kuidas telefoniga lahedaid pilte teha, siis jaga seda kommentaarides!

ehk Piksel, "sest mulle väga pakub huvi just foto-illustreerimise ja muu sellisega seonduv digitehnoloogia", selgitab ta ise. "Ükskõik, mida sa leida tahad, selleks on kindlasti app olemas!" julgustab Piksel otsima ja leidma: "Oota, kohe googledan seda". "Micro-USB kaableid ei ole kunagi liiga palju!" soovitab ta ja ütleb, et hea telefonikaamera igapäevasteks ootamatuteks pildistamisteks on talle hädavajalik kaaslane. "Adobe Creative Cloud ilusate asjade tegemiseks; Wikipedia maailma tundmaõppimiseks ja ennast lugema unustamiseks," loetleb ta kasulikke diginippe. Piksli digiolevik algas esimeste arvutimängudega DOS-süsteemi ja diskettidega kuue aastaselt ja läks tõsisemaks 2000ndate keskpaigas esimese peegelkaamera ja Photoshopiga. "Tehnoloogia on elu lihtsamaks ja huvitavamaks tegemiseks väga hea, kui tead, mida, kuidas ja mis hetkel kasutada."

Kommentaarid