Samsung on uue S8 seeria nutitelefonide kasutajatele loonud ühe huvitava lisavidina nimega DEX Station. Tegemist on ümara kujuga dokiga, kuhu saad asetada oma S8 või S8+ telefoni. Dex Stationi küljes on lisaliidesed, mida telefoni enda küljes pole ja need annavad juurde uusi kasutusvõimalusi.

MiS on Samsung Dex Station?

Ühendades DEXi külge kuvari või teleri, saad osa uuest kasutajakogemusest, mis näeb visuaalselt välja midagi Windowsi ja MacOSi operatsioonisüsteemide vahepealset. USB pesadesse saad ühendada näiteks hiire ja klaviatuuri. Juhtmevaba hiirega on internetis surfamine sarnane arvutis interneti kasutamisega. Vajalik info saab kiiresti loetud ja soovi korral on sinu jaoks kasutamisvalmis enamik telefonis olevatest äppidest.

DEX Station näeb stiilne välja. Foto: Samsung.com
DEX Station näeb stiilne välja. Foto: Samsung.com

Dokk on kinnises asendis kompaktsem ning avaneb pealmist osa ülespoole libistades. Nii on seda lihtsam transportida ja laual hoida. Kui telefoni sees pole, saad lükata DEXi kinnisesse asendisse, et see võtaks vähem ruumi ning koguks vähem tolmu.

DEXi küljes on kaks USB 2.0, üks 100 Mb/s LAN ning üks HDMI 2.0 liides. Lisaks sellele, et DEX näeb laua peal lihtsalt huvitav välja, on tal ka praktiline väärtus. Etteruttavalt võin märkida, et neid on rohkem kui üks. ☺

DEXiga saad toimetada peaaegu nii, nagu oled harjunud tavaarvutil

Ühendades DEXi külge klaviatuuri, hiire ja kuvari, saad hakata toimetama sarnaselt tavaarvutiga mitme rakenduse aknaga töölaual. Tarkvaraks on endiselt Android, aga lihtsalt vaade on teistsugune. Saad ise muuta taustapilti ja pääsed ligi telefonis olevale sisule ja rakendustele. Menüüdes liikumine on sujuv ja lihtne. Nii on hea lugeda uudiseid, sirvida dokumente ja miks mitte ka lihtsalt internetis surfata. Saad lugeda Facebooki uudiseid või vaadata Youtube’i keskkonnas videoid.

Töise poole pealt on toetatud enamik tekstidokumentide formaate, PDFi ja Exceli dokumendid, vähemalt niikaua, kuni soovid neid vaadata. Kui on tarvis Office’i dokumente DEXi keskkonnas luua või muuta, on hea endale soetada Office 365 litsents. Ärikliendile on mugavaks lahenduseks Pilvetöökoht Office 365, mille pakkumise saab küsida Telia kodulehelt. Kohe hinnas seda ei ole ning vajadusel saad selle soetada. Kuna DEX vabastab sind reisides või puhkuse ajal arvuti kaasaskandmise vaevast, tasub Office’i litsentsi soetamisele mõelda küll.

DEX koos kuvari ja S8 telefoniga. Foto: samsung.ee
DEX koos kuvari ja S8 telefoniga. Foto: Samsung.ee

NB! Neile, kes Office’i litsentsi ostma veel ei tõtta, jääb õlekõrreks Dropboxi konto. Selle saad luua tasuta. Sisenedes DEXi keskkonna kaudu veebilehitseja Dropboxi kontole, on sul võimalus luua, muuta ja salvestada Office’i dokumente, ilma et peaksid selle eest midagi maksma. Ühtlasi jääb tehtud töö Dropboxi pilve ning seda on hiljem mugav erinevatest seadmetest vaadata ning kolleegide ja klientidega jagada.

DEX Station võimaldab vaadata telefonis olevat sisu ladusalt suurel ekraanil

Teinekord tuleb ette, et soovid telefonis olevat sisu teistega jagada. Ehk oled tulnud mõnelt ürituselt või reisilt ja soovid jagada pereliikmete või sõpradega tehtud pilte ja videoid? Tavaliselt on seda kõige lihtsam teha arvuti kaudu või otse telefoniekraanilt. Jah, on olemas erinevad võimalused ühendamiseks ajakohaste nutiteleritega juhtmevabalt. Päriselus need tihti ei toimi või toimivad aeglaselt, tekitades jagajale paraja peavalu. DEX-iga seda muret pole.

Kogu telefonis olev multimeedia sisu on jagatav HDMI kaabliga kuvarisse või telerisse. Piltide vahetus on sujuv ja videod mängivad maha ladusalt ilma pikema ooteajata. Nii saad oma mälestusi jagades keskenduda nendele emotsioonidele, mida soovid jagada, mitte sellele, kas ja kuidas, kui üldse, pildid kuvatakse. Sama kehtib ka siis, kui pead tööasjus tegema mõnd esitlust ning soovid näiteks telerisse või projektorisse kuvada MS PowerPointi slaide. Võta kaasa oma telefon, juhtmevaba hiir, DEXi dokk ja HDMI kaabel ning saad esitluse ladusalt tehtud.

DEXiga muutub sinu televiisor üpris nutikaks

Oled ehk märganud, et juba mitu aastat on enamik müüdavatest teleritest nutikad. Olgugi et nime poolest nutikad, mõnikord võib isegi viisaka hinnasildiga nutiteleriga internetis sirvimine või Youtube’i kasutamine päris ajamahukas toiming olla. DEX Stationi abil saad suvalisest ekraanist, millel HDMI tugi olemas, teha päris nutika teleri. Pildi kuvamiseks kõlbab hästi HDMI sisendiga väline kuvar või teler. Ja tegelikult ka projektor.

Tänu DEXile saad oma teleris kasutada paljusid tuttavaid Androidi rakendusi, mis sinu telefonis juba olemas on. Nende kasutamine on mugav, kui kasutad juhtmevaba klaviatuuri ja hiirt.

Pärast telefoni ühendamist DEXiga küsitakse sinult, kas soovid peegeldada telefoni ekraanipilti või hakata kasutama DEXi liidest. Esmane valik võiks olla DEX. Mõningad erandid on: osa rakendusi ei ühildu veel hästi DEX Stationi töölaua vaatega. Soovi korral saad telefoni DEXiga ühendades (ja hiljem menüüst) muuta ekraanikuva DEXi vaate asemel ekraani peegeldamiseks. Nii töötavad kõik sinu telefonis olevad rakendused, aga ilma DEX Stationi töölauata.

Proovisin DEXi kaudu vaadata reaalajas telepilti Telia MinuTV rakendusega. DEXi vaatega see kahjuks ei toiminud. Aga kui ekraanikuva oli peegeldamise režiimis, töötas MinuTV äpp hästi. Sain vaadata reaalajas telekanaleid ning kasutada Filmiriiulit ja Lastenurka. (Minu TV kohta oleme varem Digitargas lähemalt kirjutanud.)

Seega, kui lähed maale puhkama ja vabalevi enam kõigi kanalitega ei levi, siis oma lemmiksaadetest sa Samsung S8 ja DEXiga ilma ei jää. Kui soovid MinuTV rakendust proovida, siis uuele tellijale on see esimesed 30 päeva tasuta. Võid MinuTV äppi nutiseadmes proovida ka siis, kui sul S8 telefoni ja DEXi dokki pole! Selleks uuri lisa siit (https://www.telia.ee/era/mobiil/minutv) või lähimast Telia esindusest.

Arvutit veel ei asenda, kuid muudab sisu tarbimise mugavamaks

Samsung DEX Station on hea lisaseade neile, kes juba omavad või plaanivad osta Samsung S8 või S8+ telefoni. S8 telefonide sisu on piisavalt kiire, et suudab ka DEXi dokiga seotud toimingud ladusalt ära teha. Kas ta nüüd päris igapäevaselt arvutit asendama hakkab? Vaevalt. Pigem on see mugav võimalus neile, kes vahetevahel sülearvutit või tahvlit kaasas kannavad. Testides toimis DEXi töölaud hästi. Natuke vähe on veel neid rakendusi, mis oskavad DEXi töölaual end suures aknas käivitada. Kas seda saab pahaks panna? Veel mitte, sest DEX Station on alles uus. Loodetavasti lisandub neid edaspidi.

DEX arvutit päris ei asenda, kuid on nutikas alternatiiv. Foto: samsung.ee
DEX arvutit päris ei asenda, kuid on nutikas alternatiiv. Foto: Samsung.ee

Hea on see, et kasutades Samsung DEX Station dokki meelelahutuseks või tööülesannete täitmiseks, on sinu telefon endiselt kättesaadav. Saad kätte sõnumid, meilid ja teavitused. Soovi korral võid saata sõnumeid või helistada kohe otse DEXist.

Üks koht, mis on seni natuke keeruline, on heli edastus üle HDMI. Automaatselt HDMI ühendusega heli veel üle kaabli edasi ei kandu. Kui ühendada telefon DEX Stationiga, siis esialgu jääb muusika tulema telefoni kõlaritest. Seda saad telefoni menüüst seadistuste alt muuta. Kui soovid, et hääl tuleks näiteks telerist, siis vali heli väljundiks HDMI.

DEX Stationi mõte on tegelikult hea. Kes teab, ehk ühel hetkel polegi enam koju päris arvutit vaja. Praegu saab DEX Stationi ja S8-ga koos juba päris palju ära teha, aga üks päris arvuti peaks veel ikka peres olema. Tundub, et seda teavad Samsungi insenerid ise ka, sest DEX ei ole päris arvuti asendajaks loodud, pigem on see seade kaaslaseks olukorras, kus arvutit ennast pole käepärast, aga kuvar või teler on olemas.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid