See ei olnudki väga ammu, kui SIM-kaart käis mobiiltelefoni sisse ja nii sai helistada ning SMS-sõnumeid saata. Tänaseks on telefonidest saanud nutitelefonid ning peamiseks teenuseks, mida tarbitakse, hoopis andmeside. Mobiililevi ulatub vähemalt meie riigis pea kõikjale ning see, koos olemasolevate kõneside- ning sõnumiteenustega, on loonud soodsad tingimused erinevate seadmete tekkimiseks, mis vajavad oma töös SIM-kaarti ehk GSM võrgu pakutavaid ühendusvõimalusi. Kuna mõnikord võib SIM-i vajadus tekkida isegi mõneti ootamatult, siis mõnda sellist olukorda nüüd tutvustangi.

 

 

Ruuterid

 

Üheks seadmeks, mis võib SIM-kaarti vajada, on pea igas majapidamises leiduv ja seega üsna tavaline ruuter. Teatavasti on ruuteri ülesandeks internetiühenduse jagamine. See võib toimuda nii juhtmega kui ka juhtmevabalt, kuid jagamise eelduseks on ikka ja alati kõigepealt ühenduse olemasolu. Nii kasutataksegi piirkondades, kuhu “juhe” ei ulatu, hoopis 4G ruutereid. Tarbija jaoks on selles suhtes kõik tavapärase olukorraga sarnane ehk kusagil paikneb karbike, mis ühendab kodused seadmed internetti ja üle jääb vaid pakutavat ühendust oma äranägemise järgi kasutada. Kuid reaalsuses tagab ruuteri enda ühenduse selles paiknev SIM-kaart ja seega ühendus GSM võrguga.

 

Valveseadmed ja nutikodu

 

Kõiksugu valveseadmed, aga ka mitmed nutikodulahendused kasutavad samuti sidepidamiseks SIM-kaarte. See võimaldab häire korral operatiivselt teavituse turvafirmasse saata ning seega loodetavasti suurema kahju ära hoida. Samuti saab olenevalt konkreetsest lahendusest ja kasutatavatest seadmetest distantsilt jälgida näiteks koduste valvekaamerate pilti, andurite olekut, aga ka ruumide temperatuuri ja muid näitajaid. Kõik see eeldab süsteemi võrgus olemist ja siin tuleb taas appi mobiiliside ning kontrollerisse sisestatud SIM-kaart.

 

Väravad

 

Sarnaselt valveseadmetega kasutavad ka kõiksugu väravad, tõkkepuud ja muud läbipääsusüsteemid üsna laialdaselt käskluste saamiseks GSM võrku. See tähendab, et värava või tõkkepuu kontrollerisse on sisestatud SIM-kaart ja vastavale numbrile helistades sissepääs avatakse. Levinum on selline lahendus juhtudel, kus värava kasutajaid on väga palju, näiteks ettevõtete puhul ja kõikidele pultide jagamine seega tülikas ja ka kallis. Nii ongi lihtsam läbipääsu vajavatele isikutele anda kindel number, kuhu helistades värav avatakse.

 

Lauatelefonid

 

Nii imelik, kui see ka ei tundu, leidub “lauatelefone”, mille sisse käib SIM-kaart. Sarnaselt ruuteritega kasutatakse neid piirkondades, kuhu kaabel ei ulatu, kuid kus on olemas mobiililevi. Muidugi võiks ju küsida, et miks siis mitte kasutatagi mobiiltelefoni, kuid leidub kliente, kes hindavad lauatelefoni lihtsust. Aparaat on kindlas kohas, toru juhtmega selle küljes ja nupud numbri valimiseks suured ja füüsiliselt olemas. Seega ongi olemas telefonid, mis näevad välja nagu tavalised lauatelefonid, kuid kasutavad võrguna tegelikult mobiilsidevõrku ja SIM-kaarti.

 

Muruniidukid

 

Lisaks eelnimetatud ja võib-olla pisut traditsioonilisematele valdkondadele muutub üha sagedasemaks ka muude seadmete ja masinate võrku ühendamine. Üheks selliseks näiteks on robotniidukid.

 

 

Allikas: ambrogiorobot.com

 

Need aparaadid on leidnud tee üha rohkematesse aedadesse ning muutuvad ka ise aina nutikamaks. Sageli saab paremaid mudeleid juba vastava telefonirakenduse abil juhtida, kuid selle jaoks peab ka niidumasin ise olema internetti ühendatud. Kuna aga suuremate aedade ja platside puhul ei pruugi wifi igale poole ulatuda, ongi taas lahenduseks GSM moodul ja selle abil võrku ühendumine. Nii saab vastavat äppi avades lihtsa vaevaga ülevaate seadme aku olukorrast, niidutsüklist jms.

 

Kerised

 

Asjade internetti lisandub seadmeid üha kiiremini ja kuigi enamik selle kategooria alla käivatest vidinatest kasutab wifi-võrku, leidub ka selliseid, mis toimetavad jällegi 4G-d ja SIM-kaarti kasutades. Näiteks pakutakse nutikaid saunakeriseid, mille pulti käib SIM-kaart ja mida saab lisaks tavapärastele nuppudele ka distantsilt juhtida.

 

Allikas: huum.ee

 

On ju mugav saunale ette teada anda, et aeg on kütma hakata ning koju jõudes kohe kuuma leili võtta.

 

Autod

 

Ka meie autod muutuvad üha targemaks ning uuemad ja uhkemad mudelid on samuti otsapidi internetis.

 

Allikas: BMW.ee

 

Võrguühendus aitab kaasa erinevate internetipõhiste teenuste toimimisele, aga ka navigeerimisele ja tootjatehase sõidukiga kontaktis olemisele. Nii saab üle õhu saata masinale uut tarkvara, diagnoosida probleeme jms. Samuti leidub juba ka mitmeid telefonirakendusi, mille kaudu auto omanik selle seisukorrast ülevaate saab ning vajadusel ka käsklusi annab. Lisaks pakuvad paljud sõidukid pardal olijatele wifi-ühendust, kuid see sama wifi tagatakse tegelikkuses jällegi 4G abil.

 

Kokkuvõtteks

 

Nutiajastul ühendub internetti aina rohkem seadmeid ja lisaks tavapärastele 4G võrku ja SIM-kaarti kasutavatele seadmetele lisandub neid muudkui juurde, ja seda valdkondadest, kus seda esimese hooga oodatagi ei oska. Eelpool on toodud vaid mõned sellised näited ja valdkonnad. Seega ei maksagi imestada, kui uut niidukit soetades on vaja ühendust võtta ka oma mobiilsideoperaatoriga ning sõlmida mobiilse andmeside leping. Sellele aitab kindlasti kaasa ka 4G üha laiem levik ning mahtude hinnalangus ja SIM-kaartide enda areng näiteks e-SIM-i tuleku näol. Loomulikult ei kao kuhugi ka traditsioonilised võrgu tarbijad nagu nutitelefonid ja tahvel- ning sülearvutid.

 

 

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid