Hea heliga ümbritsevat müra vaigistavad Bose 35 klapid.

Hiljuti toimunud Apple’i järjekordse iPhone’i uudismudeli tutvustuse ilmselt kõige kõmulisemaks uudiseks oli tavapärase 3,5 mm kõrvaklapisisendi puudumine. Suur hulk tehnikahuvilisi ja -väljaandeid hurjutasid häälekalt Apple’it, nagu oleks viimane hakkama saanud mingi pühaduserüvetuse või lihtsalt idiootsusega. Olles aga ise juba mõnda aega juhtmevabade klappide kasutaja, kiidan Apple’ile vaid kaasa.

Ehk avaldab tema käitumine survet klapitootjatele ning ehk hakkab nüüd paranema nii juhtmevabade klappide valik, nende tehnilised näitajad kui ka hind. Praegu on minu majapidamises umbes 8–10 paari kvaliteetseid (!) kõrvaklappe, nende seas ka paar n-ö kõrgema otsa mudelit, kuid igapäevast kasutamist leiab vaid juhtmevaba mudel – Parrot Zik 2.0.

Sestap võtsin rõõmuga vastu võimaluse testida ilmselt ühte parimat juhtmevaba klappi, mida kohalikust kaubandusvõrgust osta saab – Bose QuietComfort 35.

Tegu on ühe maailma populaarsema juhtmevaba ja mürasummutava kõrvaklapi kolmanda mudeliga. Juba.

Kuna minul paraku varasemate mudelitega kokkupuude puudub, siis võin siin alustada üsna puhtalt lehelt, kasutades kohati võrdlusteks vaid konkureerivat toodet, millega mul on pikem ja lähem kokkupuude.

Komplekt

Minu kätte jõudnud kompaktne must tehismaterjalist, üpris viisaka välimusega vutlar sisaldas peale klappide veel lühikest mikro-USB kaablit, kahe 3,5 mm otsaga audiokaablit klappide ja heliallika ühendamiseks ning adapterit reisilennukites kasutamiseks.

Mitte midagi polnud puudu, mitte midagi polnud üle. Tõsi, mikro-USB oleks ju võinud olla mõnikümmend sentimeetrit kuni meeter pikem, kuid suure tõenäosusega on sarnaseid kaableid piisavalt olemas igas majapidamises.

Klapid

Vutlaris peitunud klapid ise on üpris plastised. See tähendab üleni plastist, kui mitte arvestada kõrvaklapi patju ja peakaart katvat kunstnahka. Mis on ju ise ka põhimõtteliselt plastmass.

Bose QuietComfort 35 kõrvaklapid valged pikali
Suurepärane kombinatsioon mürasummutusest, helikvaliteedist ning kasutusmugavusest.

Oma plastisest olemusest hoolimata tunduvad klapid olevat piisavalt vastupidavad, käivad kenasti kokku ja näevad täiesti viisakad välja.

Mitte midagi edevat, pigem märkamatud ja soliidsed. Minu kätte sattunud mudel oli musta värvi, saadaval on ka hõbedane versioon, mis on ilmselt silmatorkavam. Parem kõrvaklapp on varustatud kolme füüsilise nupuga, mille abil saab muuta klappide helitugevust, panna pausile ja vastata kõnele.

Lisaks ilutseb keset sama klappi ka füüsiline nupp, millest saab klappe sisse lülitada ja bluetooth-otsimisrežiimile panna.

Minu jaoks on siin kolm nuppu liiga palju, sest näiteks Parrotil on nuppude funktsioonid asendatud klapi puutetundlikkusega, kus lugusid saab vahetada, tõmmates näpuga üle klapi tagant ettepoole, ning helitugevust saab reguleerida, liigutades näppu mööda klappi kas üles või alla. Sellised omadused peaks olema kohustuslikud kõigile kõrvaklappidele.

Klapid ise aga on üpris kerged ja mugavad, nagu nende nimigi reedab (QuietCOMFORT). Ruumi on piisavalt isegi minu keskmisest märksa suurema kolba jaoks, klapid on meeldivalt pehmed ega suru eriti kõrvadele. See peaks muutma mugavaks ka pikemad lennureisid või muidu kuulamissessioonid.

Selleks, et õige klapp õige kõrva üles leiaks, on mõlema klapiosa siseküljele suurelt kirjutatud kas L (left ehk vasak) või R (right ehk parem). Vähemalt alguses oli sellest abi küll, hiljem võib õige asendi üles leida juba nuppude asetust järgides.

Tarkvara

Kuigi lõppude lõpuks suutsin pahaaimamatult ühendada klapid oma iPhone’iga ilma tootjapoolse rakenduse abita, otsustasin siiski alla sikutada ka Bose Connecti nime kandva rakenduse. Kui ma võrdlen seda Parroti rakendusega, siis ületab viimane Bose´i rakendust mäekõrguselt.

Õigupoolest ei saagi ma aru, miks seda rakendust üldse vaja läheb? Ehk loodab Bose aja jooksul sellele muidu üpris spartalikule tarkvaralahendusele ka rammusamat liha kontidele kasvatada. Eeskuju võiks siin võtta just Parroti rakendusest, mis on piisavalt informatiivne, intuitiivne ning ka kõige valivamat muusikasõpra rahuldavate heli reguleerimisvõimalustega.

Heli

Bose on tõsiste audiofiilide seas väikest viisi sõimusõna. Umbes nagu Apple telefonide seas. Süüdistatakse, et enamik toodete üle keskmisest hinnast kulub turundusele ja kvaliteet on pigem keskmine. Oma “häbiks” pean tunnistama, et vähemalt mina pole siin eriti erapooletu hindaja, sest mul endal seisab öökapi peal Bose Soundlinki juhtmevaba kõlar, mille heli olen ma korduvalt ja väga erinevates situatsioonides igakülgselt nautinud.

Kusjuures helikvaliteedi alal ei pea ma ennast mitte mingil juhul võhikuks.

Samuti olen kindel, et umbes 95, ei, 97 inimest sajast, kes peaksid neid Bose´i klappe kuulama, ei suuda helikvaliteedi kohta ühtegi etteheidet teha.

Isiklikult minu jaoks aga pole see mudel eriti musikaalne, vaid pigem analüütiline. Heli esitatakse peaaegu perfektselt, kuid kiretult. Kõrgete ja keskmiste sageduste esituse kohta mul etteheiteid pole, ka bassi on täiesti piisavalt. Paraku aga pole see bass sama sügav ja rammus kui näiteks minu armsal Denon D600-l. Helipilt pole eriti avar, kuid n-ö tavatarbijale see suure tõenäosusega korda ei lähe.

bose35-box1

Helikvaliteedi poolest on Bose QuietComfort 35 igati võimekas. Ilmselt on tal ka parim heli Eesti turul saadaolevatest juhtmevabadest klappidest (sorri, Beats). Minu jaoks pisut negatiivne on see, et klappide helipilt on tugevalt moodsa tantsu- ja muidu kergemuusika suunas kaldu, sest ise eelistan pigem klassikalist muusikat, jazzi ja etnomuusikat. Aga paratamatult püüab iga tootja vallutada seda tarbijaskonna segmenti, kus asub ostujõud ning selles suhtes pole erand ka Bose.

Aku

Igasuguste juhtmevabade seadmete (nagu näiteks nutitelefonid jms) juures on üheks ülitähtsaks faktoriks aku vastupidavus. Bose QuietComfort 35 aku on selles suhtes lihtsalt suurpärane. Selle 4–5 päeva jooksul, mil ma seda iga päev vähemalt paar-kolm tundi kasutasin, langes aku tase 100% pealt 70%-le.

Kindlasti on see nende klappide üks tugevamaid külgi. Aku selline suutlikkus teeb au igale seadmele ning siin saab Bose minu käest küll maksimumpunktid.

Mürasummutus

Mürasummutus on samuti Bose QuietComfort-seeria üks tugevamaid külgi alates QuietComfort 15-st. Kuigi ise sõidan ma lennukiga (mille jaoks mürasummutus tavaliselt mõeldud on) üpris harva, siis sama kasulikuks osutub see omadus ka lärmakas ühistranspordis või tegusas kontoris.

Klapid isoleerivad välismürast vägagi tõhusalt. Paraku aga on võimatu kindlaks teha, kui palju sellest isolatsioonist on tänu aktiivsele mürasummutusele ja kui palju lihtsalt klappidest endist, sest aktiivne mürasummutus ongi aktiivne kogu aeg, kui klappidel on piisavalt energiat. Mulle isiklikult meeldiks, kui mürasummutusfunktsioon oleks sisse-välja lülitatav vastavalt vajadusele.

Kasutamine

cq5dam.web_.1280.1280Nagu klappide nimi QuietComfort vihjab, on klapid tõepoolest mugavad. Klapipatjade kunstnahka kängitsetud vahtkumm (memory foam?) paitab pehmelt kõrvade ümbert, surve on meeldiv, mis muudab klapid sobivaks ka pikemaks kasutusperioodiks.

Tõsi, soojema ilmaga võib kasutaja nahk kokkupuutel kunstnahaga kergesti higistama hakata.

Jahedamal ajal aga on kõrvad mõnusasti soojas.

Kuigi klappide surve pole märkimisväärne, siis peas püsivad need kindlalt. Tõsi küll – tervisespordi tegemiseks soovitaks siiski n-ö kõrvasiseseid kõrvaklappe.

Meeldiv pisiasi on veel see, et need klapid “kõnelevad”, st sisse lülitades teatab meeldiv naishääl, millise seadmega klapid hetkel ühendatud on ning milline on aku täituvus. Väike asi, kuid siiski meeldiv.

Paraku on sellel roosil ka omad okkad. Täheldasin korduvalt heli hakkimist, kui muusika kuulamise ajal telefoniga midagi ette võtsin – pistsin taskusse, võtsin sealt välja, avasin või sulgesin rakendusi. Tõsi, mõnikord katkeb heli ka minu Parrot Zikil, kuid märgatavalt harvemini.

Kuna mul paraku suurem kogemus sinihambaühendusega klappide teemal puudub, siis ajan süü ühenduse kaela. Seda enam, et kui lasin oma telefonil taskus rahulikult muusikat kedrata, siis mingeid katkestusi ega muud sarnast ei esinenud.

Kokkuvõtteks

Bose-QC35Bose QuietComfort 35 on väga head kõrvaklapid. Sellise hinna eest ei tohikski ju tegelikult teisiti olla. Kindlasti pole need klapid mõeldud audiofiilidele või melomaanidele. Või kui, siis väikeste mööndustega, sest tippklassi juhtmevabade mürasummutavate kõrvaklappide valik pole paraku eriti lai ning vähemalt Eesti turul kuuluvad samasse hinnaklassi vaid Beatsi juhtmevabad klapid.

Viimased on paraku märksa ülbemad ning pretendeerivad kõrgemale helikvaliteedile. Mis viimasesse puutub, siis saund on mõlemal klapil suhteliselt samast klassist, Beats on ehk mõnevõrra bassisem, mis muidugi ei kõnele veel helikvaliteedist.

Bose QuietComfort 35 pole mingil juhul mõeldud eputamiseks, pigem on tegu professionaali tööriistaga, mis aitab keskenduda pikkadel tööpäevadel saginat täis kontoris või leevendada pikki lennukisõite, pakkudes samal ajal ka teataval tasemel muusikaelamust.

Kuna Parrot Zik-seeria juhtmevabad mürasummutavad klapid Eesti poodides vabamüügil pole, siis oleks siin saadaolevatest just Bose QuietComfort 35 minu valik. Maailmas ringi vaadates aga pakuks mulle vägagi suurt huvi hoopis Master & Dynamic MW60. Seda just seoses võrratu välimuse ning helikvaliteediga. Tõsi küll, nende hind on ka pisut teisest klassist.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid