Enam pole võimalik leida vabandusi ja vältida mõne uue, kasuliku või vajaliku võõrkeele õppima asumist või tuletada meelde kunagi õpitut, kuid nüüdseks ununenud keeleoskust. Duolingo on keeleõppe tasuta programm, mida nii kasutajad kui ka arvustajad nimetavad ühehäälselt parimaks. Isegi võrrelduna tasuliste konkurentidega.

Sattusin kasutaja parimaks tasuta keeleõppe programmiks nimetatud Duolingo keskkonda ka ise suhteliselt juhuslikult. Mind tervitavad erksad värvid ja roheline linnuke, kes on teejuhiks keeleõppe maailmas. Leht on brauseris lihtne, meenutades pigem lastele mõeldud mängutuba kui tõsist keeltekooli.

Heale õpetajale omaselt on Duolingol ka hea õppimisvõime.

Otsustan värskendada kunagi põhikoolis õpitud saksa keele oskust, mis on nüüdseks peagu täielikult ununenud. Meenuvad luuletuste ja laulude tuupimised ning higistamine enne esitamist hindele. Vahepeal on aeg edasi läinud.

Mugav programm teeb alustamise imelihtsaks

Duolingo sinu telefonis

  • icon175x175Keeleõpe tasuta, ise õppides ja mänglevalt
  • Keelt võid õppida nii arvutis kui ka kaasaskantavas nutiseadmes
  • Rakendus on olemas nii Androidile, iOS-ile (iPhone) kui ka Windowsil töötavate telefonide jaoks
  • Laadi rakendus alla!

Duolingo lubab teha kõik väga lihtsaks, tuletades samas meelde, et keeleõpe nõuab igapäevast praktikat, ja soovitab valida igaks päevaks teatud hulga harjutamist. Seades lati kõige madalamale astmele, piisab vähem kui kümnest minutist iga päev. Nädala peale teeb see juba üle tunni.

Seades lati kõige madalamale astmele, piisab vähem kui kümnest minutist iga päev.

Esimene aste on päris lihtne. Õppimine käib inglise keele põhjal. Saan ette ühe ingliskeelse sõna ja kolm pilti, millest pean valima ühe, mis läheb sõnaga kokku. Ühtlasi saan teada ka saksakeelse tähenduse.

Iga järgmine ülesanne on natuke erinev. Kord peab sõna kirjutama saksa, kord inglise keeles, siis jälle hääldama selle välja. Seejärel peab valima hoopis sõnade õige järjekorra lauses. Programmi kasutamine on tehtud nii mugavaks kui võimalik. See omakorda teeb alustamise imelihtsaks.

Erinevalt teistest tasuta programmidest ei too Duolingo vale vastuse korral sama ülesannet kümme korda uuesti tagasi, vaid annab vahepeal teisi ülesandeid ja siis jälle pisteliselt kordab. Nii püsib õppimine vaheldusrikas ja samas kinnistav. Kui õppetükkidest on nädalajagu päevi möödas, hakkab nende tulemus langema. See tähendab, et juba õpitut tuleb aeg-ajalt üle korrata. Duolingo teab nii hästi, kuidas me kipume aja möödudes unustama ja arvestab sellega.

Sujuvalt sujuva kõneni

Pean arvuti tagant lahkuma. Ees ootab pooletunnine bussisõit. Tirin Google Play poest sama programmi äpi kujul oma telefoni. Ilmselgelt olen hasarti sattunud.

Telefonis näeb kõik samasugune välja, lauaarvutilt telefoni kolimine ei tuleta ennast kuidagi meelde. Loksun bussis, täites erinevaid ülesandeid. Olen päevanormi juba kahekordselt ületanud.

Duolingo abil on keelt võimalik lustlikult õppida ka oma nutiseadmes ja just neil hetkedel, kui selleks on piisavalt aega ja pühenduvust.
Duolingo abil on keelt võimalik lustlikult õppida ka oma nutiseadmes ja just neil hetkedel, kui selleks on piisavalt aega ja pühenduvust.

Keeleoskus, mida arvasin, et mul enam ei ole, tuleb vaikselt tagasi. Endalegi üllatuseks tean sõnu, millest mul polnud enam aimugi. See on praktika, mida mul vahepealsed viisteist aastat ei olnud. Minu puhul aitas Duolingo avada ukse, mis oli palju aastaid tagasi sulgunud.

Keeleoskus, mida arvasin, et mul enam ei ole, tuleb vaikselt tagasi.

Järgmine küsimus nõuab häälvastust. Vaatan bussis ringi ja kuidagi ei taha hakata kõlava häälega saksa keeles rääkima. Märkan nuppu, mis annab teada, et ma ei saa hetkel mikrofoni kasutada. Nii mõistvalt ja delikaatselt lahendab roheline linnuke probleemi enne, kui see jõudis tekkida.

Kakskümmend minutit hiljem ühistranspordist välja astudes on hea tunne – olen jälle natuke targem. Linnuke ütleb, et olen läbinud ühe protsendi teekonnast sujuva kõneni. Algus on tehtud. Linnuke tänaseks kirjas.

Innustus ja meeldetuletus käsikäes

Pole midagi ebaefektiivsemat ja igavamat liiga lihtsatest väljakutsetest. Heale õpetajale omaselt on Duolingol ka hea õppimisvõime. Väga lihtne on märku anda, kui pakutavad ülesanded on allapoole latti, misjärel need sorteeritakse välja.

Järgmisel päeval käib telefonist läbi uutmoodi tilin. Ekraanil lehvitab tuttav tegelane, kes tuletab meelde, et ma ei unustaks tänast keeleportsu. Peale harjutamist premeerib ta uute punktidega ja innustab jätkama head mitmepäevast rida.

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid