Kaasaskantavate nutiseadmete valik suureneb iga päevaga. Nutitelefonide täienduseks pakutakse nuti- ja pulsikellasid ning erisuguseid aktiivsusmonitore. Tavakasutajal võib endale sobivat valikut otsides kõvaketas pehmelt öeldes kokku joosta. Tegin testi ja proovisin järele ning jagan nüüd hea meelega oma kogemusi.

Sportlik suvi muudab päevad rikkalikumaks ja meeleolukamaks ja muidugi teeb head ka tervisele. Foto: unspalsh.com
Sportlik suvi muudab päevad rikkalikumaks ja meeleolukamaks ja muidugi teeb head ka tervisele. Foto: unspalsh.com

Nende väliselt erinevate tooteklasside funktsionaalsus hakkab vähehaaval kattuma. Vähemalt n-ö põhifunktsioonide osas kindlasti. See tähendab, et enamik neist kolmest klassist suudab näidata aega, mõõta pulssi, lugeda samme, jälgida füüsilist aktiivsust ning monitoorida ka und.

võrud ja kellad

Kui nii pulsi- kui ka nutikellad on füüsiliselt sarnased käekellaga, siis aktiivsusmonitorid meenutavad pigem keskmise laiusega käevõru. Või siis kellarihma, aga ilma kellata.

Minimalistliku väliskuju eesmärk on muuta need aktiivsusmonitorid kandja jaoks võimalikult märkamatuks, et need ei torkaks silma ega segaks liigutamisel. Reeglina on see ka õnnestunud.

Aktiivsusmonitorid (edaspidi AM-id) on oma välimuselt reeglina mustjashallid kummised-plastised rõngad, millest vingemad on varustatud ka spartalikult lakoonilise ekraaniga. Välimuse üldmulje on tehniline, isegi pisut futuristlik, kuuludes ühte patta nutikelladega.

Miskipärast pole tootjafirmadele veel tulnud pähe idee muuta need AM-id dekoratiivseteks elementideks, mis tõenäoliselt suurendaks oluliselt nende müüki näiteks naissoost kasutajatele.

Igatahes – ühel heal päeval tõid head haldjad Teliast mu töölauale neli AM-i, et heidaksin pisut põhjalikuma pilgu nende vidinate hingeellu ja jagaks omandatud teadmisi ka Digitarga lugejatega. Päris detailidesse siin aja ja ruumi säästmiseks ei lasku, toon välja vaid põhilised plussid ja miinused, mis kasutajale olulised võivad olla.

Nutitelefonina, mis on aktiivsusmonitoride puhul möödapääsmatu, kasutasin ma oma iPhone 6S Plusi, mille operatsioonisüsteemiks on iOS. Seega võib kasutajakogemus Android-telefonide puhul erineda minu omast. Siinsed arvustused on suunatud eeskätt tavakasutajale, kes soovib oma igapäevast liikumist ja/või tervist kontrolli alla võtta. Aga alustan siis otsast.

fitbit charge HR

FitBit Charge HR aktiivsusmonitor tagantFitbit Charge HR oli kõige uhkemas karbis ning ka tema välimus sarnanes kõige enam mingi futuristliku ehte, mitte nohikuvidinaga.

Mustal, krobelisel (õrn ruudustik) ja kergelt kummisel pinnal on kitsas must ja läikiv ekraaniriba, mis mõjub pigem moodsa dekoratiivelemendina. Kujutan ette, et see AM sobiks suurepäraselt kas või mõne skandinaavialiku õhtukleidi juurde.

Samasugune meeldivalt lihtne, et tavakasutaja jaoks enam kui ammendavate võimalustega on ka telefonirakendus. See, et Fitbiti põhitegevus on just AM-ide tootmine, tulebki kõige paremini välja rakendust kasutades.

Lihtne, selge, intuitiivne ja nägus.

Plussid ja miinused

+ intuitiivne, lihtne, kuid piisavalt võimekas telefonirakendus

+ soliidne välimus

+ ekraanil olev info hästi nähtav ka pimedas

+ vastupidav aku

+ loogiline kasutajaliides

+ põhjalik veebipõhine tugi ning kasutaja andmete kogumine ja esitlus

+ meeldiv materjal ei ärrita käenahka ka pikemal kasutamisel

+ saab lisada organismi sisestatud (söödud) kalorid ja vee hulga, et arvepidamine kergem oleks

+ rakendus saadaval nii Androidi, iOS-i kui ka Windows Phone’i jaoks

 

– spetsiaalne laadimiskaabel

– väike ekraan

– teavitab ainult kõnedest, mitte meilidest ega sotsiaalvõrgustikus toimuvast

Põhjalikust ja sisulisest lähenemisest andis märku ka see, et kui teiste AM-ide rakendused uurisid seadistamisel, kas kannad seda vasakul või paremal käel, siis Charge HR rakendus küsis märksa nutikamalt, kas seadet kantakse domineerival n-ö põhikäel või mittte.

Mulle meeldis, et kui keerata kätt nii, et ekraan jääb vaatamisasendisse, siis süttis AM-i ekraanil kellaaeg. Numbrid on küll pisikesed, kuid täiesti loetavad ka pimedas.  Vajutades ekraani küljel olevat peaaegu märkamatut nupukest, vaheldub ekraanil olev info, näidates astutud sammude arvu, pulsi sagedust, läbitud vahemaa pikkust, tõustud treppide arvu, kulutatud kaloreid ning hetkel kasutusel oleva alarmi aega. Rakenduse abil võib sellest nimekirjast eemaldada kasutajale ebavajaliku.

Tundus, et võrreldes teiste AM-idega oli Charge HR-i sammulugeja pisut heldem, samuti oli sellega suurem kulutatud kalorite arv (võrreldes Garmin Vivosmart HR-iga).

Lisaks äratusele annab seade vaikse surinaga teada ka sissetulevatest kõnedest, aga mitte meilidest ega sotsiaalvõrgustikes toimuvast. Ekraanile ilmub isegi helistaja nimi, kui see on kontaktides olemas.

Ühe suurema miinusena selle AM-i juures võiks nimetada selle laadimist. Täpsemalt seda, et seadme laadimiseks (ja arvutiga ühendamiseks) on vajalik komplektis olev spetsiaalse otsikuga kaabel, mitte klassikaline mikro-USB, nagu näiteks Polar A360).

Lubades Charge HR-ile ligipääsu oma kontaktidele, võite sealt leida veel teisigi, kes kasutavad Fitbiti seadmeid ning võite omavahel tulemusi võrrelda või isegi võistelda, et saavutada tulemusi kiiremini ja tõhusamalt.

Usinamad võivad rakendusse sisestada ka manustatud toidu ja joodud vee, et kaloriarvestus võimalikult täpne oleks. Mis puutub veekindlusesse, siis Fitbit Charge HR on kahjuks vaid pritsmekindel, st seda kasutades võib pesta käsi või nõusid, kuid sukelduma ei maksa minna.

Polar A360

Polar A360 aktiivsusmonitor eestvaatestPolaril on pulsikellade valmistamisel juba pikaajalised kogemused ning seda on tunda ka Polar A360 AM-i juures – toode on igati korralik ja kvaliteetne. Kuigi välimuselt hästi utilitaarne ning sportlik, võib Polar A360, ainukesena testis osalejate seas, kiidelda värvilise ekraaniga.

Funktsionaalsusele see küll midagi olulist ei lisa, kuid seda enam rõõmu pakuvad värvid silmadele. Ekraan on märgatavalt suurem, võrreldes Fitbit Charge HR-iga ning sellelt teavitusi lugeda on lausa lust.

See aktiivsusmonitor teavitab ka meilidest ja Facebooki lehel toimuvast.

Plussid ja miinused

+ värviline ja hästiloetav ekraan

+ mikro-USB laadimisjuhe

+ väga avarad võimalused ka edasijõudnud harrastussportlasele

+ veekindel

+ kiire reaktsioon intensiivse treeningu korral

+ põhjalik veebipõhine lahendus

+ võimalusterohke telefonirakendus

+ pehme silikoonrihm

+ saab tulemusi automaatselt sotsiaalvõrgustikes jagada

+ teavitamine meilidest

 

– keerukas ja mitteintuitiivne Polar Flow põhirakendus

– probleemid AM-i ja telefoni esmasel paaritamisel

Kõik ekraanil toimuv on esile toodud erksalt ning seda on lausa rõõm vaadata ka eredas päikesepaistes. Kellaaja vaatamiseks ei pea kätt silme ette tõstma, piisab samast liigutusest mis Fitbit Charge HR-i puhulgi. Tegelikult meenutabki Polar A360 oma olemuselt pisut minimalistlikku kella.

Parima tulemuse saavutamiseks tuleb AM-i pehmest silikoonist rihm võimalikult pingule tõmmata, et kontakt nahaga oleks võimalikult tihe. Seadme rihmad on vahetatavad, kuigi komplektis on ainult üks (minu puhul must), võib lisavarustusena tellida ka teisi suuruseid ning oodata on väidetavalt ka muid värve peale musta ja valge.

Kella ehituslikust küljest on mõistagi suurepärane, et seda saab laadida tavalise mikro-USB kaabli abil. Miinuseks oli aga suhteliselt habras konstruktsioon, mis USB-porti välismõjude eest kaitseb. Positiivne omakorda on aga aku maht, mis peaks tootja sõnul ühe laadimisega vastu pidama vähemalt kaksteist päeva.

Nii et laadimisporti üle päeva lahti kiskuda õnneks ei tule.

Paras segadus tekkis aga telefonirakendustega. Asjasse väga süvenemata lugesin karbilt, et sobib rakendusega MyFitnessPal, mille kohe ka telefoni sikutasin. Kella paaritamisel telefoniga aga selgus, et esmalt tuleb alla tõmmata hoopis rakendus Polar Flow.

Kui olin selle alla tõmmanud, soovitas see mulle omakorda rakendust Polar Beat. Oeh! Lähemal uurimisel sain asjasse selgust.

polarbeatKui Polar Flow registreerib peaaegu kõik kasutaja eluilmingud, sh ka uneseisundid, siis Polar Beat on mõeldud puhtalt trenni tegemiseks ehk saavutuste fikseerimiseks. Samuti oli AM-il endal spetsiaalne alajaotus erinevate treenimismeetodite fikseerimiseks.

Muude võimaluste seas on seal isegi grupisport ning ujumine, sest tegu on täiesti veekindla seadmega.

Lisaks saab Polar Beati abil oma trennitulemusi automaatselt Facebookis ja Twitteris jagada.

Garmin vivosmart HR

Garmin VivoSmart HR aktiivsusmonitor lilla eestvaatest küliliKui nüüd küsida, millise testis oleva AM-iga ma luurele läheksin, siis on minu valik ilmselt just Garmin Vivosmart HR. Mis sest, et tema ekraan on monokromaatiline ning välimus mittemidagiütlev. Mis sest, et ekraan pole sama hästi loetav, kui oli Polar A360 oma.

Mis sest, et pisut liiga lühikese käerihma tõttu tekkis mu randmele ebameeldiv nahakahjustus, mis vajab ilmselt veel mõnda aega kreemitamist.

Ometi olid sellel oma kiiksud, mis mu südame võitsid.

Võlusõnaks on siin kasutusmugavus. AM-i puhul on selleks peaasjalikult info, mida selle ekraanilt lugeda võib.

Plussid ja miinused

+ konkurentidest funktsionaalsem ekraan

+ rohkem infot mugavalt kättesaadav

+ hästiloetav ekraan

+ mugav käerihm

+ veekindel

+ informatiivne ja intuitiivne telefonirakendus

 

– spetsiaalne laadimisjuhe

Valdavalt pakub Garmin Vivosmart HR-i ekraan sama infot, mida näitavad ka ülaltoodud mudelite ekraanid: kellaaega, sammude arvu, füüsilise aktiivsuse perioodi, kulutatud kaloreid, pulssi, läbitud vahemaad, ronitud treppide arvu.

Erinevalt oma konkurentidest aga on Garmini AM-il varrukas varuks paar trumpi. Kõigepealt muidugi SMS-id, meilid ning sotsiaalvõrgustiku uudised. Vivosmart HR mitte ainult ei teavita nendest, vaid põhimõtteliselt on neid võimalik täies ulatuses AM-i ekraanilt lugeda teksti näpuga ekraanil edasi lapates! Way to go, Garmin!

Mõistagi on võimalik neid teavitusi ka välja lülitada, et need segama ei hakkaks. Teine minu jaoks oluline täiendus, mida teised tegijad ei paku, on telefoni meediapleieri haldamine, st selle abil sai lugusid edasi-tagasi lapata või muusika hoopis peatada.

Iseenesest mitte midagi keerulist, kuid nagu öeldud – teised tootjad pole selle peale veel tulnud.

Garmin VivoSmart HR aktiivsusmonitor eestvaatest

Kolmandaks trumbiks aga oli ilmateade, mida võis näha terve nädala ulatuses korraga või lihtsalt hetketemperatuuri õues.

Kogu info on vaid sõrmeviipe kaugusel ega nõua sukeldumist AM-i tarkvara sügavustesse. Kuigi ekraan oli põhimõtteliselt kahevärviline, oli ta ometi suurepäraselt kasutatav nii päikesevalguses kui ka pimedas. Ekraani eredust saab mugavalt reguleerida just endale sobivaks.

Väga mugav oli ka Vivosmart HR-i pehmest silikoonist käerihm. Mulle sattus keskmisele käejämedusele sobiv Regular Fit, kuigi minu kätega peaks tegelikult kasutama XL-suurust, mis on paraku eraldi tellitav. Sellest hoolimata oli see AM minu käe peal mitu päeva jutti, ilma et oleksin mingit ebamugavust tundnud.

Seadet käelt maha võttes aga avastasin, et käenahk oli paraku teisel arvamusel. Seega soovitan jämedama randmega kodanikel endale aegsasti ka pikem käerihm tellida või vähemalt ööseks Vivosmart HR käelt maha võtta, et nahale pisut puhkust anda.

Paraku okasteta roose ei ole ning selle AM-i okkaks oli taas laadimisjuhe. Ehkki selle kasutamine on pisut mugavam kui Fitbit Charge HR-i oma, on see siiski erilahendus ning kaabli kadumisel võib seade osutuda kasutuks.

Misfit Flash

Aktiivsusmonitor Misfit Flash eestvaatest2 mustMinimalistlik ja lustakalt värvikas Misfit Flash on mõneti must lammas teiste testis osalejate seas. Kõigepealt puudub tal täielikult ekraan ning käigupealt annab see seade kasutajale infot valgussignaalidega.

Kuigi kujult meenutab see AM rohkem kella kui teised, meenutab see “kell” pigem mõnda legendaarse Tokioflashi futuristlikku mudelit. Põhimõtteliselt näitab selle AM-i “ekraan” päevase aktiivsusnormi täitmise taset ning kellaaega. Kui päevase liikumisnormi täitumise jälgimine on elementaarselt lihtne, siis täpse kellaaja selgeks õppimiseks kulub pisut rohkem aega. Mina seda testperioodil päris selgeks ei saanudki.

Kindlasti on aga piisavalt palju selliseid inimesi, kellele taolised väikese kiiksuga asjad meeldivad.

Veenvaks näiteks ongi siin eelmainitud Tokioflashi kellafirma. Infot jagab seade, kui selle “ekraanile” vajutada või tõsta käsi aja vaatamiseks silmade ette.

Plussid ja miinused

+ futuristlik disain ja pilkupüüdev välimus (kuigi saadaval ka mustana)

+ käe peal praktiliselt märkamatu

+ erinevad kandmisviisid

+ erinevad kasutusviisid

+ lihtne kasutajaliides

+ soodne hind

 

– keerukas kellaaja edastamine

– puudub pulsilugeja

– vahel tuleb info nägemiseks kasutada mõlemat kätt

Erinevalt teistest testitavatest AM-idest aga ei pea Flashi kandma just käe peal. Lisaks suhteliselt mugavale ja märkamatule käerihmale kuulub komplekti ka plastist klipp, millega võib Flashi kinnitada kas riiete või jalanõude külge. Klipp tundub olevat piisavalt tugev, et seadme säilimise pärast mitte muretseda.

Põhimõtteliselt võib aga seda üheeurosest pisut suuremat jublakat kanda ka lihtsalt taskus.

Misfit Flashi telefonirakendus on piisavalt ammendav – see loeb samme, põletatud kaloreid, läbitud vahemaad ning ööune kvaliteeti. Rakendus on meeldivalt selge ja intuitiivne, selle kasutamise õpib selgeks mõne hetkega. Miskipärast näitas Flash minu suhtes üles erakordset karmust.

Kui päevanormiks võib muu hulgas olla näiteks 90 minutit füüsilist aktiivsust, näiteks kõndi, siis minu puhul oli ta ajaarvestuses ülimalt kitsi. Minu telefoni läbiproovitud aktiivsusrakenduse Human andmetel oli mu aktiivsusperiood 140 minutit, aga minu puhul rakendus miskipärast aega ei arvestanud, vaid nõudis läbitud sammude arvu.

Nüüd aga tahaks hüüda telepoe müüja veenva häälega „Aga see pole veel kõik!“. Tõmmates telefoni rakenduse Misfit Link, võite oma AM-ile anda lisafunktsioone, nagu näiteks meediapleieri juhtimine, telefonikaamera kaugpäästik või mingi päris oma funktsiooni. Kõigi võimaluste kirjeldamine läheks siin tarbetult pikaks ning võtaks lugejatelt avastamisrõõmu.

Kokkuvõtteks

Nutivõrud aitavad järge pidada oma aktiivsusel ja sportlikel saavutustel, aga ka elukvaliteedil laiemalt. Foto: unsplash.com
Nutivõrud aitavad järge pidada oma aktiivsusel ja sportlikel saavutustel, aga ka elukvaliteedil laiemalt. Foto: unsplash.com

Öeldakse, et mitu kokka köögis keeravad supi kihva. Mitu erinevat aktiivsusmonitori küll midagi kihva ei keeranud, küll aga tekitasid paraja segaduse oma erinevate näitude tõttu.

Nii näiteks oli ühel päeval minu sammude arv Fibit Charge HR-i andmetel 4985, Garmin Vivosmart HR-i järgi 4888 ning Apple iOS-i enda Health-rakenduse järgi koguni 6000. Aga tavakasutajal tõenäoliselt sellist probleemi ei teki, sest üldjuhul kasutatakse korraga vaid ühte aktiivsusmonitori ja võrreldakse päevade kaupa selle mõõtmistulemusi.

Oma ostusoovituse võiksin anda kõhklematult kõigile neile AM-idele. Küll aga sobivad need erinevatele kasutajagruppidele.

Fanaatilisele tervisesportlasele soovitaksin kindlasti Polar A360 aktiivsusmonitori, mille poolt pakutavad võimalused ületavad kuhjaga keskmise kasutaja vajadusi.

Suhtlussõltlasele sobib kindlasti kõige paremini Garmin Vivosmart HR, mis toob suhtlusvõrgustikud ja meilid kasutaja randmele, et ka trenni tehes kõigega kursis olla.

Stiilne Fitbit Charge HR sobib trenditeadlikule tüübile, kes hoolitseb ka oma sportliku ja tervisliku seisundi eest. Selle aktiivsusmonitor sobib suurepäraselt ka õhtukleidi või -ülikonna juurde.

Lustlik ja nutikas Misfit Flash erineb tavapärasest ning eeldab sama ka oma kandjalt. See on seade inimesele, kes ei lepi lihtsate asjade ja lihtsate vastustega. Hingelt noorele ja taibukale aktivistile.

Hoolimata oma pikkusest puudutas see test vaid mõõdukalt kõigi nende toredate aktiivsusmonitoride võimalusi, tuues välja vaid need, mis mulle silma jäid ning olulised tundusid. Ülejäänu jääb juba avastamiseks nende AM-ide uutele omanikele.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid