iPhone 13 Pro Max on Apple praeguse hetke kõige suurem, võimsam ja kallim telefon.

 

Nii mõnegi jaoks on see staatuse näitaja ja igal juhul parim telefon üldse. Lühidalt öeldes ongi kahtlemata tegemist väga-väga hea aparaadiga. See on väga kiire, toimiva tarkvaraga ja hea kaameraga. Ka aku kestab kaua ning seetõttu jääb suur osa kasutajaid temaga tõenäoliselt väga rahule.

Samas aga leiab ka iPhonel mõne puuduse ja seetõttu tasub alati enne ostmist asja rahulikult ja kaine mõistusega võtta ning seadme omadustesse süüvida ning neid enda vajadustega kõrvutada. Täiuslikku ja kõikidele sobivat aparaati ei ole ja seega võib põhjuselt või teisel leiduda ka teisi telefone, mille soetamist kaaluda.

Sellest hoolimata on 13 Pro Max ikkagi vägagi võimekas seade ja kindlasti telefonide lipulaevade seltskonda liigituv aparaat. Aga nüüd kõigest lähemalt.

 

Välimus

 

Apple on iPhone disainimisel vägagi konservatiivne ja kord juba kinnitatud välimust kasutatakse mitme hooaja vältel. Seega, olgugi, et loobutud on nii-öelda vahepealsetest S mudelitest, on 13 tegelikult välimuse poolest põhimõtteliselt samasugune nagu möödunud aasta 12. See aga tähendab, et alles on vanad head ja vead. Positiivse poole pealt tuleb kiita koostöökvaliteeti ja väljanägemist üldiselt. Ekraani poolne külg on sile ja klaas ulatub kenasti servadeni ning jätkub seejärel kandiliste metallist äärtega. Midagi halba pole öelda ka klaasja tagakülje ja maitseka kaamerasektsiooni kohta. Objektiivid istuvad kenasti kolmekesi koos klaasist alusel ja jätavad kvaliteetse ja professionaalse mulje. Kokkuvõttes on tegemist visuaalselt ilusa telefoniga.

 

 

Paraku aga on nii, et kui teistel 13-nda seeria telefonidel on seda disaini ka mõnus kasutada, siis 13 Pro Max on lihtsalt liiga suur. Seega on ta käes ebamugav, kandilised servad on suuruse tõttu peopesas häirivad ja ühe käega kasutamine tegelikult vägagi vaevarikas. Kui lisada veel kaitseümbris, kasvavad mõõdud veelgi. Miinuspoolele võib kanda ka raskuse. 240 grammi on juba nii palju, et telefoni on taskus, kotis ja igal pool mujal alati tunda. Niisiis on seade ilus, imposantne aga natuke liiga suur ja seetõttu teatud juhtudel ebamugav.

 

Ekraan

 

Kuna telefon ise on suur, siis on pirakas ka selle ekraan. 6,7 tolline Super Retina XDR OLED ProMotion kuva pilt on automaatselt muutuva värskendussagedusega (kuni 120Hz) ning tõesti ilus vaadata. Tänu suurele 458 ppi pikslitihedusele ja OLED tehnoloogiale on kõik detailirohke, sügavate ja kirgaste värvidega ning ei jäta kvaliteedi poolest nurisemiseks ruumi. Seega on suur ekraan kvaliteedi poolest omasuguste seas kindlasti parimate hulka kuuluv. Nagu praegusel ajal kohustuslik, ulatub see ka kenasti korpuse servadeni ja on kaetud täiendavat tugevust andva kaitsekihiga.

 

 

Kahjuks aga on Apple ekraani ülaserva endiselt alles jätnud kaamerat ja sensoreid mahutava ala ehk kulmu. See on võrreldes eelmise põlvkonnaga muutunud küll väiksemaks aga ikkagi päris suur ja lipulaevade klassis tegelikult mõneti kummaline. On ju kõik teised tootjad suutnud sellest loobuda ja leida kaamera jaoks oluliselt vähem ruumi nõudva lahenduse.

Teise miinusena võib esile tuua „alati sees“ funktsionaalsuse puudumise. On raske öelda, miks seda pole, kuid elu oleks hulka mugavam kui kellaaega, aku taset ja saabunud teavituste infot näeks ilma telefoni kätte võtmata.

Puudu on ka ekraanialune sõrmejäljelugeja, kuid kuna Apple alternatiiv ehk näotuvastus töötab tõesti hästi, pole seda ka vaja, vähemalt niikaua kuni maski ees pole. Kahjuks aga praegusel ajal päris sageli on.

 

Tarkvara ja kasutamine

 

Igapäevase kasutamise juures on üheks oluliseks aspektiks tehniline võimekus. Siin aga antud juhul pikka juttu tegema ei pea. Uus A15 Bionic kiibistik on ülikiire ja telefon tuleb vaevata toime kõigega, mis omanik sel teha palub. Olgu selleks mängimine, videote vaatamine või töötlemine või ka lihtsalt internetis surfamine. Kõik toimib sama kiirelt nagu mõte.

Ka Apple tarkvara üleüldiselt on väga viimistletud ja loogiline. Võrreldes Androidiga on küll mõningad põhimõttelised erisused, kuid kui harjuda, on tarkvara mõnus. Kes on kasutanud wallet, airdrop või Apple Pay funktsionaalsusi, teavad millest jutt. Kiiduväärt on ka Applele omane brauseris viipega tagasi liikumine ja tootja otsus tuua Safari aadressiriba ja muud nupud ekraani alaserva. IOS15 pakub nüüdsest ka suuremaid võimalusi avaekraani sättimiseks, teavituste haldamiseks jms.

Küll aga pole Apple telefonidele endiselt jõudnud eesti keelset menüüd. Lisaks nõuab näiteks pildi juhtmevabalt telekasse saatmine viimaselt AirPlay tuge, seda aga paljudel ei ole. Muidugi ei ühti ka eelpool nimetatud wallet ja airdrop teiste tootjate seadmetega.

Mis puudutab akut, siis siin on asjad korras. Tänu suurele 4373mAh akule, kestab telefon reaalses kasutamises kaks päeva ja natuke jääb veel ülegi. Nii võib rahulikult videosid vaadata, töötada, helistada, surfata või mida iganes muud teha – voolu jätkub. Kui aga aku tühjaks saab, siis tavalaadijaga (mida kaasas pole) täidetakse sellest poole tunni jooksul ca 50%. See pole küll kõige kiirem, kuid ka mitte väga aeglane. Toetatud ka juhtmevaba laadimine ja Apple enda MagSafe samuti.

Küll aga ei oska iPhone endiselt ise juhtmevabalt teisi telefone või lisaseadmeid laadida ning mainida võiks ka usb-c pesa ignoreerimist. Tahvlitele on see juba jõudnud, telefonidele aga veel mitte.

 

Kaamerad

 

Kaamerate osakond on aga see, kus Apple on asja tõsiselt käsile võtnud ja tulemus on telefonide seas üks parimaid. Võrrelduna eelmise põlvkonnaga on sensorid senisest suuremad ja suuremad on ka pikslid ise. See aga tähendab, et nendeni jõuab rohkem valgust ja pilt on kokkuvõttes kvaliteetsem. Ava on nüüd põhikaameral f/1.5 ja lainurgal f/1.8. Arenenud on ka zoom, mis võimaldab nüüd 3 kordset optilist suurendust. Piltide fokuseerimisel on abiks Lidar tehnoloogia ja töötlemisel tipptasemel tarkvara. Nii on ka keerulistes oludes nagu lumes, hämaras või liikumises pildistamise tulem ikkagi väga hea. iPhone teeb vaikimisi otsused fotograafi eest ja tänases maailmas on see ka enamike kasutajate eelistus. Soovi korral saab aga ka ise seadeid valida ja huvitavaid kaadreid püüda. Väga hästi toimetab seejuures stabiliseerimine, ehk ka pisut ebakindlama käega saab terava lõpptulemuse. Olemas on ka terve hulk filtreid ja režiime, mida katsetada.

Kokkuvõttes on kaamerate poolest iPhone 13 Pro Max-i näol kindlasti tegemist ühe parima täna saada oleva telefoniga.

 

Lõpetuseks

 

iPhone 13 Pro Max on kokkuvõttes tippseade, mis pakub kamulaga võimsust, teeb hästi pilti ja näitab neid hiljem oma suurepärasel ekraanil. Ka aku kestab kaua ning koostekvaliteet on tipptasemel. Väga stiilne on ka seadme välimus.

Küll aga peab arvestama, et tegemist on füüsiliselt suure ja raske telefoniga, mille kasutamine ja kaasaskandmine on mugavuse piire ületamas. Lisaks on puudu mõned Androidi maailmas iseenesestmõistetavad omadused ja endiselt pole loobuda suudetud ka ekraani ülaosas asuvast kaamerat ümbritsevast kulmust. Küll aga on loobutud laadija telefoniga kaasa panekust ja ka näiteks eesti keele tunnistamisest.