Nutitelefon sobib hästi nii suhtlemiseks, vajalike asjatoimetuste korraldamiseks kui ka meelelahutuseks. Ost tuleb sooritada aga nutitelefoni kasutaja personaalsetest ootustest ja vajadustest lähtudes. Foto: TeliaSonera

Pühadesaginas on nii mõnegi pereliikme rõõmuks jõulutaat kingikotti just nutitelefoni pistnud. Olgu tegu kas lihtsalt reklaami ajel soovitud või läbimõeldud ning pikalt kaalutletud ostuga – ilmselgelt on pereliikmete vajadused erinevad ning nõnda võib uisapäisa tegutsedes avastada, et valikut pole tehtud päris õigete kriteeriumide järgi.

Kuuse alt nutitelefoni leidnuna on kõik alati uus ja huvitav. Telefoni tundma õppides selgub aga tihtipeale nii mõnigi detail, millele õigel ajal tähelepanu ehk pöörata ei osatud ning mis võib kasutamisrõõmu rikkuda.

Aina enam muudab nutitelefon seda, kuidas me suhtleme ja emotsioone jäädvustame ning lähedastega neid jagame. Foto: TeliaSonera
Aina enam muudab nutitelefon seda, kuidas me suhtleme ja emotsioone jäädvustame ning lähedastega neid jagame. Foto: TeliaSonera

Olgu selleks siis peagi aeglaseks muutuv, ebapiisava mälumahu või kiirelt tühjeneva akuga telefon või hoopis liiga keeruline mudel – ka eakamate tarbijate peale tuleb mõelda. Tarbijate eelistused ja oskused telefoni osas on erinevad ning seda on ka lisateenused, mida vajaliku info olemasolul on võimalik telefonile juba seda ostes juurde pookida.

Kes on telefoni omanik ja milleks seda kasutatakse?

Esimene viga, mida telefoni ostma hakates tehakse, on mudeli valimine oma vajadustest lähtuvalt. Kui telefoni ei osteta just iseendale, tuleks lähtuda ennekõike sellest, kes nutitelefoni igapäevaselt kasutama hakkab.

Kuidas 'pikendada' telefoni mälu?

Millised on omaniku soovid? Mida telefoniga ette võetakse? Milliseid lisateenuseid kasutatakse? Milliseid äppe vajatakse?

Kuhu ladustatakse vajalik informatsioon, kuidas tagada nutitelefoni reageerimiskiirus – küsimusi, millele tuleb vastuseid leida enne sobivaima mudeli leidmist, on palju.

On suur vahe, kas telefoni hakkab kasutama ärikliendist pereisa, kes kasutab seda igapäevaselt tööasjade ajamiseks ning ühtlasi spetsiifilisema informatsiooni hankimiseks; õpilane, kes kuulab telefonist eelkõige muusikat, mängib selles mänge ja laadib üles videoid; pereema, kes kasutab telefoni ühtlasi pildistamiseks ja sõprade-tuttavatega suhtlemiseks sotsiaalvõrgustikus või hoopis äsja pensioniikka jõudnud moodne vanaema-vanaisa, kes kasutab telefoni näiteks pangamaksete tegemiseks, helistamiseks ja sõnumite saatmiseks.

Nutitelefonide võimekus ja andmeside suurenevad kiirused mängivad otsest rolli ka selles, et kaugemal elavate lähedaste ning sõpradega olla vajadusel kontaktis, neid kuuldas ja ka nähes. Foto: TeliaSonera
Nutitelefonide võimekus ja andmeside suurenevad kiirused mängivad otsest rolli ka selles, et kaugemal elavate lähedaste ning sõpradega olla vajadusel kontaktis, neid kuulates ja ka nähes. Foto: TeliaSonera

Kasutaja seisukohalt on oluline ka telefoni suurus – et seda oleks mugav kasutada ja kaasas kanda.

Elementaarne peaks olema telefoni kingikotti pannes osta juurde sellele sobivad kaaned.

 

Kas telefon suudab katta minu igapäevaseid vajadusi?

Kui on selge, kellele telefon mõeldud on ja milleks seda ennekõike kasutatakse, tuleks selgeks mõelda, milline peaks olema piisav mälumaht ja lisarakendused – kuidas neid tarbida, hoides samas telefoni piisavalt tegusa ja kiirena. Paljusid tarbijaid huvitab, kas on võimalik vajadusel juurde osta ka lisamälumahtu ning mis mahus – kindlasti tasub kõigi küsimustega pöörduda juba telefoni ostes müüja poole, et leida sobiv lahendus kas pilveteenuse, mälukaardi vms näol.

Kuidas aga säästa telefoni ülekoormuse eest? Informatsiooni ladustamiseks on variante erinevaid: muusika, fotod ja videod on nutikas teatud aja möödudes teisaldada või mittevajalik kustutada. Nutikas on ladustamiseks kasutada pilveteenust, mis vabastab telefoni liigsest. Hangi endale ka piisava mahuga mälukaart, kui telefon selle kasutamist võimaldab, tühjenda regulaarselt telefoni vahemälu, et tagada reageerimiskiirus ning tõmba telefoni mõni äpp, mis aitab telefoni täituvusel ka igapäevaselt silma peal hoida ja mälu liigse kasutamise eest sind ka hoiatab.

Ilmselgelt on lähedasele või sõbrale kingitust valides palju asju, millele mõelda. Seetõttu tasub juba enne nutitelefoni ostma minekut teha selgeks põhiline, millele telefoni ostes lisaks selle välimusele tähelepanu pöörata tasub, kuulata muidugi ka teiste soovitusi-tähelepanekuid ning vajadusel võtta kaasa mõni nutiteadlikum lähedane.

Valik veekindlaid telefone:

ehk Digituuseldis usub, et digitehnoloogia areng viib meid edasi paremasse tulevikku, lähendab inimesi ning annab võimaluse nii era- kui tööelus saavutada senisest enam. Tema argipäeva püha kolmainsus koosneb nutitelefonist, iPad-ist ja iPod-ist. "Kõiki neid jagan oma teismeliste lastega, kes on suuremad asjatundjad kui mina – muna õpetab kana!" Oma päris esimese mobiiltelefoni sa Digituuseldis endale peale keskkooli lõppu 1999. aastal. "Tänapäevane tehnika on imbunud minu ellu üha enam tänu 13-aastasele pojale ja 10-aastasele tütrele, kes oskavad tahta ning panevad mind hoidma end kursis uuemate arengutega digitehnoloogia valdkonnas." Ta usub, et selliste uuenduste vastu ei saa. "Seega on parem nendega kaasa minna ja võtta omaks kõik, millega tõtt vaatama peame," räägbi Digituuseldis. Tema sõnul harjub inimene kõige uuega ülikiiresti ja on tegelikult hämmastav, kui kiiresti unustame aja, mil üht või teist digiuuendust meie elus igapäevaselt polnud.

Kommentaarid