Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Kui oma eelmises postituses rääkisin kasutajate põhjendustest, miks nad Linux’it ei soovi kasutada, siis täna räägin Windows’ist. Täpsemalt head ja vead, mis selle operatsioonisüsteemiga kaasa tulevad. Ja lõpuks, kas Windows’i plussid on tõesti rohkem väärt kui miinused?

Taust
Top 5 operatsioonisüsteemi aprillisKas oskad arvata, kui suur osa operatsioonisüsteemide turust on kaetud Microsoft Windows’iga? Aprill 2010 erinevaid statistilisi andmeid vaadates saab vastuseks 85-90%. See tähendab, et Microsoft on operatsioonisüsteemide turul kindel monopol, hõlmates süle- ja lauaarvuteid. Serverite operatsioonisüsteemide jaotumine on sootuks teistsugune.

Miks rääkida turuosa suurusest? Seda tuleb teha vähemalt kolmel põhjusel:

  1. Pahavara kirjutamisel on mõtet siis, kui on, mida püüda
  2. Ühesuguste operatsioonisüsteemide vahel on lihtsam liikuda
  3. Tarkvara tegijad arvestavad turuosa suurusega – mida suurem turg, seda tulusam

Miinused
Viirused
mobiiliturva-4.jpgÜheks suurimaks nuhtluseks Windows’i operatsioonisüsteemis on igasugused erinevad viirused ja muu pahavara. Nende eesmärk jaguneb üldiselt kahes suunas – üks on inimese kohta tundliku info nuhkimine (pangakontod jms) ja teisalt kaaperdatud arvuti kasutamine näiteks võrgurünnakuteks.

Kas kogu selle pahavara tulva põhjuseks on Windows’i kehv turvalisus? Ühe väikse põhjusena võib ta ju olla, ent peamine pahavara kirjutamise eesmärk täna on kasu saada. Et 10 arvutist vähemalt 8 kasutab Windows’i, siis pole ilmselt mõtet ühe Linux’i või Mac’i pärast vaeva nägema hakata.

Monopol
MonopolMicrosoft on ilmselge monopol. See annab võimaluse suunata arengut endale meeldivas suunas ja tõrjuda võimalikke konkurente. Viimasel ajal on firma siiski pidanud maksma päris suuri trahve, tagajärjeks on Windows Euroopa turul ilma müügil Windows Media Player’ita. Natuke aega tagasi lisandus võimalus valida endale ise meelepärane brauser, selmet leppida Internet Explorer’iga.

Windows’i kasutajatel on erinevad nõudmised. On loomulik, et nii suure kasutajate hulga korral ei saagi kõik tootega rahul olla. Häirib mõni pisiasi või läheb teisel asjaolul midagi valesti. Muidugi, on kindlasti nõudmisi, millele Windows kohe kuidagi ei vasta, ent op.süsteemi vahetada ei ole võimalik.

Tehniline pool
RegisterEt demagoogiat natuke vähem ja fakte rohkem oleks, peetakse murelapseks Windows’i keskset registrit. Ühest küljest on hea, et kõikvõimalikud seaded on koondatud ühte kohta. Teisalt toob see erinevaid muresid. Mõned näited (tooduna Codinghorror veebileheküljelt):

  • üks viga võib terve registri töö lõpetada (ja samas ka Windows’i töö)
  • register on keeruline ning läbipaistmatu – puuduvad inimesele loetavad seosed
  • register peab olema failisüsteemiga sünkroonis
  • Windows’i register on monoliitne – sisuliselt pole võimalik tarkvara seadeid üle viia mõnda teise kausta või arvutisse

Halbu külgi Windows’iga seoses võib leida küll ja veel, ent liigume nüüd edasi ja vaatame asja helgemat poolt.

Plussid
TugiKasutajatugi
Vahest kõige suurema plussina võib Windows’ist rääkides mainida kasutajatuge. Windows’i installeerinud arvutitootja on garantiiajal kohustatud operatsioonisüsteemile tuge pakkuma. Niisamuti on üsna loomulik eeldus, et teised ostetud tarkvara tootjad pakuvad kasutajatuge.

Mida see kasutajale tähendab? Seda, et mure või häda korral aitavad sind selleks palgatud ja koolitatud inimesed, kes otsivad lahendusi. Kodukasutaja puhul see võibolla nii oluline ei olegi, ent ärimaailmas tähendab iga probleem seisakut, seisak aga kaotsiläinud raha.

Suur valik tarkvara
BinaarkoodTeine pluss, mis teeb Windows’i kasutamise väga mugavaks. Oled sa kunagi Windows’i kasutades seisnud silmitsi probleemiga, et see programm ei tööta Windows’i keskkonnas? Kahjuks Linux’i või Mac’i operatsioonisüsteemides tuleb selliste asjadega pidevalt tegeleda.

Jällegi, kodus arvutit kasutades ei pruugi see ehk väga suur probleem olla – saab valida alternatiivide vahel ja pusida. Ärimaailmas pole selline asi mõeldav. Ka riiklike asutuste vabavaraliseks tegemine pole (esialgu) mõeldav. Milline firma Eestis suudaks võtta tellimuse sellise hulga tarkvara ja infosüsteemide loomiseks tervele riigile?

Teisalt, kes suudaks pakkuda niivõrd suurele arvutipargile hooldust ja tuge? Eestis lihtsalt ei ole nii palju “patsiga poisse”. Aga loodame, et tulevikus on võimalik valida erinevate operatsioonisüsteemide vahel, millega riik ennast üleval peab.

Ühised standardid
StandardidSee tõik on eriti oluline, pidades silmas ettevõtteid. Äritarkvara saab valida sobivuse järgi, kasutajatugi on alati olemas ning ei katke. Niisamuti on lihtsam kodukasutaja elu, sest riistvaratootjad on Windows’iga kindlasti arvestanud. Kahjuks ei saa alati sama öelda Linux’i või Mac’i kohta.

On standardeid, mis kehtivad erinevate operatsioonisüsteemida vahel (näiteks USB ) ja on tehnoloogilises mõttes riistvara alusteks. Kuid tarkvarastandardid on endiselt erinevad ja reguleerimata, sõltudes tarkvara loojast.

Kokkuvõtvalt
Windows on mõnes mõttes nõiaringis. Ühest küljest peavad kõik teised tarkvara ja riistvara tootjad arvestama Microsoft’iga tänu nende suurele turuosale. See annab eelise uuesti Windows’ile. Teisest küljest pakub Microsoft kasutajatele tuge, mis teeb nad väärtuslikuks koostööpartneriks.

Jääb vaid oodata, kuni Linux või Mac saavutavad piisavalt suure osa operatsioonisüsteemide turust. Siis hakkavad sellega rohkem arvestama ka tarkvara ja riistvara tootjad, tuues kasutajale suurema vabaduse ja rohkem valikuid.

Lisalugemist teemal, miks Microsoft koos Windows’iga on halb, leiab siit.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid