vaartus-langeb.jpgArvutustehnika vananemise aeg on määratletud Moore’i seadusega – umbes iga kahe aasta järel on transistorite arv protsessoris kahekordistunud. (Allikas: http://et.wikipedia.org). Üks Inteli juhtidest, David House on väitnud, et tegelikult toimub see protsess lausa 18 kuu jooksul.

Reaalses elus tähendab see seda, et te võisite soetada endale 30 000 krooni eest Dell’i lipulaeva, kuid vananemine on paratamatu ning 3-4 aasta pärast murrate pead, mida vana arvutiga ette võtta. Vaatame seekord, mida väärtuslikku arvutid sisaldavad ning kas vanad arvutid jäätmetena on väärt kaup.

Millest arvutustehnika koosneb? Mida sisaldavad arvutid, printerid, akud?
katkine-arvuti.jpgElektroonikatööstuses kasutatakse väga palju erinevaid aineid, kuid peamine, mis lõpptootesse jõuab, on plastik. Peale plastikute jõuab sinna ka lai valik erinevaid elemente – alumiinium, antimon, arseen, baarium, berüllium, elavhõbe, gallium, hõbe, kaadmium, koobalt, kroom, kuld, magneesium, pallaadium, plaatina, raud, seleen, tina, tsink ja vask.

Osa loetletud metallidest on üldtunnustatud normide kohaselt inimestele ohtlikud või väga ohtlikud. Osad neist on väärtuslikud või väga väärtuslikud. Aga kui väärtuslikud? 1 unts kulda maksab hetkel ligikaudu 13536 krooni. Sama kogus plaatina maksab aga ligemale 20369 krooni. Pallaadiumi ja hõbeda ligikaudne hind on 6563 ja 210 krooni ühe untsi kohta. Täpsema hinnainfo võib leida siit.

Väärismetall meie arvutites
kuld.jpgJärgmisena tekib küsimus, kui palju seda kulda ja plaatinat meie arvutustehnikas on? Ühest komplektsest 486 protsessoriga varustatud arvutist saaks keskmiselt järgmistes kogustes väärismetalle:
kulda 0,42 grammi kulda,
hõbedat 1,84 grammi,
pallaadiumi 0,91 grammi.

Ühest Pentiumi protsessorist saaks ligemale 0,17 grammi kulda ja 0,25 grammi hõbedat.

Vähevõitu? Ent laiendagem haaret. Oletame, et meil on selliseid arvuteid või protsessoreid 1000 tükki. Siis oleks tulemuseks 420 grammi kulda, 1840 grammi hõbedat ja 910 grammi pallaadiumi, koguväärtusega 426 916 krooni! Pentiumi protsessorite väärtuse sama koguse kohta võivad lugejad ise arvutada.

Vanad arvutid – väärtuslikud jäätmed?
lohkuma.jpg1000 arvuti kogumine pole tegelikult ju eriti keeruline – arvestades arvutustehnika vananemise seadusega ehk tendentsiga vahetada arvutit ligikaudu iga 2 aasta järel, on loodud väga soodus pinnas jäätmete tekkimiseks, mida hiljem ümber töödelda. Ent siia ongi koer maetud – kulda ja pallaadiumi on 1000 arvuti kohta koguseliselt küll palju, kuid selle kättesaamine pole sugugi lihtne. Kulla eraldamiseks antud massist on erinevaid meetodeid.

Selleks, et eraldada kulda elektroonilisest prahist, on vaja kogu krempel alustuseks peenestada. Uskuge, käsitsi jäätegi seda tegema! Kuna kulda on kasutatud imeõhukeste kihtidena ning ka elementide sees, siis põhimõtteliselt peab kogu praht olema jahvatatud väga peeneks.

Kuidas väärismetalli arvutist kätte saadakse?
Peale peenestamise on võimalik kasutada keemilist lahustamist. HOIATUS: järgnevalt kirjeldatud keemilised elemendid on VÄGA mürgised ning kindlasti ei ole see meetod kodus järgi proovimiseks. Nende kemikaalide sattumine organismi lõpeb kas väga raske tervisekahjustuse või surmaga.

NaCN – väga mürgine ja söövitav aine. Inglisekeelses Wikipedias on selle keemilise ühendi põhjalik tutvustus. Selle aine kasutamine on lõppenud mõnedel juhtudel kohutavate katastroofidega. Kulla hind sellisel eraldusmeetodil on hirmutavalt kallis.

NaOH – samuti mürgine ja söövitav aine. Kasutatakse näiteks värvieemaldajates.
Aqua regia – väga söövitav aine, mille eestikeelne vaste on „kuningvesi“.

murgine.jpgKolmas võimalus on kulla sulatamine. Paljud India ettevõtted töötlevad sel moel elektroonilisi jäätmeid ümber ja tegemist olekski üsna mõistliku meetodiga, kui atmosfääri suunatavatest gaasidest eraldataks kahjulikud ained – elavhõbeda ja tina osakesed. Kahjuks jäetakse keskkonna ohutus teise järguliseks või isegi vähem olulisele kohale.

Arvutijäätmete töötlemine on väga kallis
Olenemata sellest, millist viisi kasutada arvutijäätmete töötlemiseks (kindlasti on neid variante veel), on tegemist väga kuluka protsessiga. Esmatähtis on siinjuures töötajate ja keskkonna ohutuse tagamine. Kogused, mille juures hakkaks antud protsess end ära tasuma, on kolossaalsed ning väikeettevõtjale või eraisikule pole kulla kättesaamine elektroonikaseadmetest rentaabel.

Kommentaarid