Kas teie murdeealine laps varjab paljastavaid pilte kalkulaatoriga?

#lapsed #lapsed netis #Rakendused
2 min lugemine

Kas teie järeltulija on korraga muutunud matemaatikahuviliseks… Tema telefoni avaekraanil on kalkulaator-rakenduse ikoon ning ta veedab itsitades selle rakenduse taga terve õhtu?

 

Karta on, et matemaatikaga pole siin midagi pistmist, vaid tegu on populaarse rakendusega, mis võimaldab peita pilte, videoid ja mistahes muid valgustkartvaid faile. Kõike, mida oleks parem vanemliku uuriva pilgu eest varjul hoida. Tegu on omalaadse seifiga (mitte šelfiga), kus kasutaja võib hoida privaatseid andmeid tähelepanu äratamata. Sedasorti rakendused on saadaval juba aastaid, kuid noorte seas on need populaarseks muutunud just viimasel ajal. Pealtnäha ongi tegu ehtsa kalkulaatoriga: ikoonile vajutades avaneb täiesti tavaline arvutusmasin. Kui aga sinna sisestada kasutaja parool või tõmmata näpuga sellel kindel kujund, siis avanevad rakenduse varjatud võlud. Tuntumad neist rakendustest on Fake Calculator (iOS), Secret Calculator (iOS) ja Vault Calculator Hide Pictures (Android).

Lihtsaim viis teada saada, kas te järeltulija selliseid rakendusi kasutab, on vaadata mingil süütul ettekäändel läbi tema nutitelefon. Kui te näete seal kahte kalkulaatorirakendust, siis on asi kahtlane. Teise võimalusena on minna oma järeltulija telefoniga kas App Store’i (iPhone) või siis Google Play’sse (Android) ja sisestada sinna otsingusõnadena näiteks “vault”, “ghost” või “hidden”. Kui siis pakutavate rakenduste nimekirjas on mõned, mille juures on nupu “Get” või “Install” asemel “Open”, siis tähendab, et see rakendus on telefonis juba olemas.

Selliste rakenduste leidmine lapse telefonist on tundlik teema. Universaalset lahendust siin pole. Lapse saladustesse tungimine võib põhjustada parandamatuid tagajärgi nagu ka tegevusetus sellises olukorras. Kindlasti oleks aga aja- ja asjakohane südamlik vestlus teemal, milliseid tagajärgi võib tuua endast paljastavate piltide jagamine isegi sõpradega.