Kas teie murdeealine laps varjab paljastavaid pilte kalkulaatoriga?

#lapsed #lapsed netis #Rakendused

Kas teie järeltulija on korraga muutunud matemaatikahuviliseks… Tema telefoni avaekraanil on kalkulaator-rakenduse ikoon ning ta veedab itsitades selle rakenduse taga terve õhtu?

 

Karta on, et matemaatikaga pole siin midagi pistmist, vaid tegu on populaarse rakendusega, mis võimaldab peita pilte, videoid ja mistahes muid valgustkartvaid faile. Kõike, mida oleks parem vanemliku uuriva pilgu eest varjul hoida. Tegu on omalaadse seifiga (mitte šelfiga), kus kasutaja võib hoida privaatseid andmeid tähelepanu äratamata. Sedasorti rakendused on saadaval juba aastaid, kuid noorte seas on need populaarseks muutunud just viimasel ajal. Pealtnäha ongi tegu ehtsa kalkulaatoriga: ikoonile vajutades avaneb täiesti tavaline arvutusmasin. Kui aga sinna sisestada kasutaja parool või tõmmata näpuga sellel kindel kujund, siis avanevad rakenduse varjatud võlud. Tuntumad neist rakendustest on Fake Calculator (iOS), Secret Calculator (iOS) ja Vault Calculator Hide Pictures (Android).

Lihtsaim viis teada saada, kas te järeltulija selliseid rakendusi kasutab, on vaadata mingil süütul ettekäändel läbi tema nutitelefon. Kui te näete seal kahte kalkulaatorirakendust, siis on asi kahtlane. Teise võimalusena on minna oma järeltulija telefoniga kas App Store’i (iPhone) või siis Google Play’sse (Android) ja sisestada sinna otsingusõnadena näiteks “vault”, “ghost” või “hidden”. Kui siis pakutavate rakenduste nimekirjas on mõned, mille juures on nupu “Get” või “Install” asemel “Open”, siis tähendab, et see rakendus on telefonis juba olemas.

Selliste rakenduste leidmine lapse telefonist on tundlik teema. Universaalset lahendust siin pole. Lapse saladustesse tungimine võib põhjustada parandamatuid tagajärgi nagu ka tegevusetus sellises olukorras. Kindlasti oleks aga aja- ja asjakohane südamlik vestlus teemal, milliseid tagajärgi võib tuua endast paljastavate piltide jagamine isegi sõpradega.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid