Sel sügisel avalikustas Apple oma järjekordse iPhone’i uusversiooni, mis on üheksa aasta jooksul juba üheksas. Nagu Apple’i tegevjuht ja esindusfiguur Tim Cooke väitis, on tegu taas kõige parema iPhone’iga mis eales tehtud ning mina kipun temaga nõustuma. Tänaseks päevaks olen kasutanud juba viite erinevat iPhone’i mudelit ning suure tõenäosusega saab iPhone 7 Plus olema selles nimekirjas kuues. Vahetades välja minu tubli iPhone 6S-i.

See nimetatud fakt ehk ei tee minust kõige objektiivsemat arvustajat vastsele telefoniduole, kuid ma vähemalt väga püüan tuua esile ka mingeidki okkaid, mis nendel „roosikestel“ on.

Välimus – mis värvi need telefonid ikkagi on?

Niisiis maandusid ühel heal päeval minu kätte nii iPhone 7 kui ka selle suurem vend iPhone 7 Plus – mõlemad soliidsetes mustades karpides. Karpe avades selgus, et mõlemad mudelid on Apple’i hooaja popimat värvi – Jet Black. Ma saan aru, miks seda süsimustaks nimetatakse, kuid mina isiklikult kutsuks seda pigem klaveri- ehk piaanomustaks tänu selle kõrgläikelisele pinnale. Olin küll varem lugenud uuest värvitoonist ning isegi sellest, et see kole kergesti kriimustuma kipub. Seepärast omasin teatavat eelarvamust sedavõrd ebapraktilise viimistluse kohta.

Telefone karbist väljavõttes aga mõistsin Apple’i disainerite ideed selle värvivaliku taga. Väljalülitatud ekraani puhul on telefoni mõlemad küljed äravahetamiseni sarnaselt mustad ja läikivad, mis annab telefonile kirjeldamatult elegantse välimuse. Paraku kahtlustan, et selline efekt kaua ei püsi.

Kriimustused kerged tulema

Terve selle nädala, kui telefonid minu valduses olid, hoidsin neid mõlemat eraldi tõmbelukuga suletavas jopetaskus, kus polnud peale telefoni mitte midagi muud. Sellest hoolimata avastasin ma vähemalt iPhone 7 Plusi tagaküljelt õige mitu kriimu. Mitte midagi tõsist, kuid siiski täiesti märgatavat. Ning eeldan, et aja jooksul nende kriimude arv paratamatult kasvab ning endisest hiilgusest kuigi palju järele ei jää. Tõepoolest, hoidsin ma mõlemat telefoni nagu s…a pilpa peal, kui vulgaarselt väljendada.

Mõistagi aitaks kriimustuste vastu mõni ümbris, kuid ka kõige õhem ja läbipaistvam nende seast tõmbaks Apple’i disainisaavutusele jämeda musta risti peale. See on paradoks, millele vähemalt mina lahendust ei leia. Suure tõenäosusega valin ma võimaluse korral endale mõne tagasihoidlikuma värvitooni, seda enam, et eelistan sedavõrd hinnalist telefoni nagunii kasutada ainult ümbrises (minu isiklik lemmik läbi mitme telefonimudeli on olnud BookBook firmalt Twelve South).

SUurem ekraan vs kompaktsem kuju

Olgem ausad, mistahes tipptelefone omavahel võrreldes on nende kasutuserinevused suurel määral tunnetuslikud st protsessorite, mälude jms väikesed erinevused keskmisele kasutajale mõju ei avalda. Suurem roll on ehk vaid operatsioonisüsteemil, millest tuleneb ka kasutusmugavus. Ning mõistagi disainil ja suurusel.

Kuigi kipun isiklikult eelistama suurema ekraaniga telefone, siis ometi istus mulle suurepäraselt kätte ka väiksem iPhone 7. Vaieldamatult on kompaktsemat telefoni käsitleda mugavam, eriti veel ühe käega. Samuti sobis väiksem nutifon paremini pihku. Samas aga tundus suurem telefon olevat kiirem. Mitte küll märkimisväärselt, kuid siiski tuntavalt. Võibolla isegi mitte niivõrd kiirem, vaid sujuvam. Mis mõistagi ei tähenda, et nagu oleks iPhone 7 kuidagi vähesujuv või aeglane, kaugel sellest.

iphone 7 Plus’il suurepärane ekraan

Vaatamata kõigele olen väiksema telefoni suuremast kasutusmugavusest valmis hetkegi kõhklemata loobuma suurema ekraani kasuks. Suurem pilt on lihtsalt ilusam. Seda enam, et mõlema uue nutifoni juures kasutab Apple uut Wide Colour värvihaldustehnoloogiat, mis on üle võetud filmitööstusest ning mis peaks näitama täpsemat ja loomutruumat värvigammat. Fotod ja muud visuaalid näevad uutel ekraanidel tõepoolest ilusamad välja. Värvid on kenad ja loomutruud, aga mitte ülevõimendatud nagu Samsungi varasematel mudelitel.

käes seadmed veidi libedad

Käes tundusid mõlemad telefonid kompaktsed ja isegi raskevõitu oma suuruse kohta. Iseenesest pole see põrmugi paha, küll aga valmistas mulle pisut peavalu, et tänu lihvitud korpusele tundusid mõlemad nutifonid näppude vahel üpris libedad. iPhone 7 Plus tundus tänu oma suurusele ehk isegi libedam. Seetõttu pidin neid käsitsedes olema ekstra ettevaatlik, et need käest minema ei lupsaks. Ning see libedus on taas põhjuseks, miks ma kindlasti soovitav mõlemad mudelid võimalikult pika säilivuse huvides ümbrisega varustada.

head akud ja õigustatud uuendused

Kindlasti tahaks kiita uute nutifonide akusid, mis vähemalt minu mitte eriti pingelise kasutuse juures peaksid kindlasti vastu vähemalt kaks päeva kui mitte kauem. Olles aga harjunud oma isiklikku telefoni igal õhtul laadima panema (umbes 50% juures), siis tegin seda sama ka mõlema nö 7-seeria mudeliga ja päris survetesti akule siiski ei teinud.

Kuigi uusimad iPhone’id peaksid olema ka veekindlad, siis hoolimata oma usaldusest Apple’i vastu ei testinud ma ka telefonide seda külge. Ilmselt on minusse liiga tugevalt juurdunud teadmine vee ja nutiseadmete kokkusobimatusest.

Ilmselt kõige suuremat avalikkuse vastukaja on tekitanud Apple’i otsus ära kaotada kõrvaklapisisend. Isiklikult pean seda igati õigeks sammuks, kuigi siin võib oma rolli mängida ka see, et olen juba eelnevalt üle kolinud juhtmevabadele klappidele. Ometi ei peaks ka juhtmega klapiomanikud nurisema, sest uute telefonidega peaks kaasa tulema adapter, mis ka juhtmega kõrvaklapid probleemivabalt telefoniga ühendab.

Peenema närvikavaga kasutajad on tekitanud probleemi ka sellest, et kodunupu asemel on puutetundlik plaat ning et see plaat reaalselt ei liigu. Mina isiklikult harjusin sellega praktiliselt koheselt ning tõtt öelda ei mõista üldse, milles siin küsimus võiks olla.

parimad kaameratelefonid

Kaamerafunktsioon on väga paljude jaoks vaieldamatult üks olulisemaid nutitelefoni omadusi. Nii ka minu jaoks ja nii olen selle maasika jätnud viimaseks. Kui Tim Cooke uute iPhone’ide tutvustamisel mainis, et tegu on parimate kaameratelefonidega, siis oli tal õigus.

Olen kokku puutunud nii Apple’i kui Androidi tipptelefonidega juba mitme aasta vältel ning kuigi ka Androidide perekonnas on mitmeid kiiduväärt kaameratelefone, siis kokkuvõttes on kaameratelefonide seas esikoht jäänud siiski iPhone’idele. Ning see pole ainult minu isiklik arvamus, vaid minu selja taha jääb veel terve hulk kutselisi ja harrastusfotograafe.

topeltkaamera, optiline suum ja pildistabilisaator

Juba viimasel kolmel aastal on Apple hullutanud tarbijat korraga kahe telefonimudeliga, millest suuremal on olnud ka parem kaamera. See ja suurem ekraan on minu valiku alati lihtsaks teinud.

Galeriid

Kõik fotod on tehtud tehasesätetega nagu telefonid karbist välja võetakse. Ühegi pildi juures pole kasutatud välklampi ega mingit muud spetsiaalvalgustust. Ühtegi pilti pole mingilgi moel töödeldud. Testi käigus selgus aga, et Nokia Lumia 930 pildi formaat oli miskipärast 16:9. Piltide kvaliteeti see ei muuda.

Nii muutus ka uuest pauerduost momentaalselt minu lemmikuks iPhone 7 Plus. Mitte et ma just selle väiksema venna hüljanud oleksin, kuid pildistamisel sirutus mu käsi esimesena siiski Plusi järele. Teatavasti on Apple esmakordselt oma telefonitootmise ajaloos varustanud iPhone’i topeltkaameratega. Tavalise kaamera kõrval on oma koha leidnud ka teleobjektiiviga kaamera, mida Apple ise portreekaameraks kutsub.

Minu suureks kurvastuseks aga jõudis iPhone 7 Plus minu kätte veidikene liiga vara, sest iOS 10.1, mis kaameras portreerežiimi aktiveerib, polnud veel saabunud. Seega jäi see kõige põnevam uuendus minust järele proovimata. Küll aga võimaldas see kaamera kahekordset optilist(!) suumi ja isegi see on päris suur asi nutitelefonide jaoks. Ning mõistagi ka pildistajale. Väiksem kaamera on lohutuseks saanud optilise pildistabilisaatori, mis eelmise mudeli juures oli ainult Plus-versioonil.

Kuidas käitub uus kaamera tavaolukorras?

Käivitub kiiresti, fokusseerub kiiresti, pildistab kiiresti. Kusjuures 7 Plus tegi kõike seda õige pisut kiiremini. Siin on sobiv koht tunnistada, et mulle väga meeldib iOS10-ga muutunud kaamera käivitusfunktsioon, kus telefoni avakuva lükatakse lihtsalt vasemale. Ka siin oli 7 Plus oma väikevennast käbedam.

Uued mudelid peaksid tegema paremaid pilte ka kehvema valgustusega, kuid vähemalt paaril korral käitusid siin uued iPhone’id pisut veidralt. Eriti kui ma püüdsin õhtu eel pildistada oma tumedat koera. Aga seda, mis juhtus võib näha juba fotonäidiste galeriist.

Aga et üks pilt pidi olema kõnekam, kui tuhat sõna, siis ilmselt kõige parema pildi uute kaameratelefonide võimalustest saab nendega tehtud fotosid vaadates. Puhtalt teaduslikust huvist kaasasin testi ka oma isikliku iPhone 6 Plusi ning Nokia Lumia 930, mille kaamera on samuti kasutajatelt kiidusõnu saanud.

Kokkuvõteks

Apple näitab taas tippklassi. Nii iPhone7 kui iPhone 7 Plus on vaieldamatult parimad telefonid. Neile, kellele meeldib iOS ja Apple’i disain ehk siis Apple’i ökosüsteem üldisemalt. Või neile, kellele meeldib sujuv ja töökindel telefon, mis ka hea välja näeb.

iPhone 7 ja 7 Plus on võrreldes eelmise mudeliga teinud harjumuspäratult suure arenguhüppe. Veekindlus, topeltkaamerad, optiline suum, stereokõlarid, vabanemine kõrvaklapipordist, Wide Colour-värvid – igaüks eraldi pole ehk märkimisväärne, kuid kõik kokku annavad üpris märkimisväärse tulemuse.

Mõnevõrra häirib mind muidugi see, et Apple väiksema telefoni omanikele veidike ülekohut teeb ja neile ülihea kaamera asemel lihtsalt väga hea kaamera annab. Kuigi minu isiklik valik saab olema ikkagi iPhone 7 Plus. Ehkki minu truu iPhone 6S Plus teeb samuti vägagi kauneid fotosid, puudub tal optiline suum ja portree-režiim. Ning nende puudumist ma oma praegusele telefonile enam andeks anda ei saa.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid