Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Kas raamatu filmilik lugemine on vigurlend või ongi see tuleviku e-raamat?

#booktrack #e-lugerid #e-raamat #e-raamatud #Raamatud

Kas olete kuulnud kõige uuemat trendi raamatute kirjastamisel? Heliefektidega raamatu lugemist saadab suur edu e-raamatute turul, sest see meelitab lugejaid uuel ja interaktiivsel moel raamatuid neelama. Kas heliribaga raamatuid saadab suur edu ja need liiguvad massidesse?

Raamatule iseloomulik lõhn, paberi krabisemine ja köite füüsilisel kujul kätte võtmine on saatnud meid aastasadu. Midagi nii esteetilist nagu ilukirjanduslik raamat pole suudetud tänapäeval veel välja mõelda, kuid selles vallas on toimumas kiired muudatused. Tehnoloogia jätkab kiiret arengut igal aastal, kuna firmad tulevad ikka ja jälle välja targemate telefonide ning rakendustega, mis loovad täiesti uue standardi digitaalsele elule.

Nüüdisaegne mugavus

Apple iPad tahvelarvuti d on ühtlasi ka suurepärases e-lugerid.
Apple iPad tahvelarvutid on ühtlasi ka suurepärased e-lugerid.

Moodne aeg on muutnud elu palju lihtsamaks ja mõnusamaks ning seda kõike tänu digividinatele. Tänu erinevatele seadmetele on võimalus jälgida hommikul telefonist päevakajalisi uudised, mõõta pulssi, vaadata televisiooni üle õhu ja püüda kala. Sellest kõigest saate lugeda juba minu järgmisest blogipostitusest.

Kõige väärtuslikum sihtrühm on noored, sest nende algne kultuur on digitaalne kultuur – see tähendab, et nad on juba sünnist saadik veetnud pidevalt aega digividinate seltsis.

Asjad on muutunud murranguliselt alates ajast, mil toimusid suured muudatused tootmises, põllumajanduses, transpordis ja paljudes teistes valdkondades. See kõik mõjutas ühiskonna sotsiaal-majanduslikku ja kultuurilist olukorda. Inimesed muutusid mugavamaks ja füüsiline töö jäi tagaplaanile, sest käelist tegevust jäi järjest vähemaks. Järgmine tehnoloogiline revolutsioon sai alguse 1970. aastatel, mil tehastesse ilmusid robotiseeritud tootmisliinid.

Digitaalsete sõdurite tootmine

Digitaalne revolutsioon on praegu juba käimas, muutes meie igapäevast elu meediamaastikul, spordi jälgimisel ja videote vaatamisel. Iga järgmine põlvkond võtab omaks rohkem tehnoloogiaid ja me ülistame aina vähem käelist tegevust. Uue tuulena siseneb üsna pea tööturule uudseim ja omanäolisim Z-põlvkond, kes kasvab üles digitaalajastul.

Seda kindlustatakse uute digividinate kättesaadavusega, kui luuakse uusi iPadide ja iPhone’ide põlvkonna vidinaid. Kõige väärtuslikum sihtrühm on noored, sest nende algne kultuur on digitaalne kultuur – see tähendab, et nad on juba sünnist saadik veetnud pidevalt aega digividinate seltsis. Revolutsioon on toimumas ja see on muutnud meie omavaheliste teadete-sõnumite edastamist, suhtlemist, tööharjumusi ning seeläbi on tekkinud ka uus võime näha maailma. Lugemisharjumused, spordi vaatamine, piltide tegemine on läbi teinud radikaalse muutuse ning pole enam samasugune, nagu see oli aastakümneid tagasi.

Revolutsioon e-raamatute turul

Sony Xperia Z4 tahvelarvuti on lausa veekindel, nii et e-raamatute lugemist võib nautida kas või vannis lösutades.
Sony Xperia Z4 tahvelarvuti on lausa veekindel, nii et e-raamatute lugemist võib nautida kas või vannis lösutades.

Raamatuid on tarbitud hariduse ja meelelahutuse eesmärgil aastakümneid, kuid selles valdkonnas toimuvad suured muutused. Amazon Kindle, mis on e-raamatute turu valitseja, saabus 2007. aastal ehk juba kaheksa aastat tagasi. Alates sellest hetkest on kõik edasised arengud soosinud e-raamatute levikut kõikjal maailmas.

Kui tegelase akna taga sajab vihma, siis kuulete lugemise ajal sabinat ja puude kriipimist vastu majaseina.

Tekkis uus haru, milleks sai e-raamatute väljastamine ja selle toimetamine digitaalsele kujule. E-raamatud leidsid endale koha maailmas ning esimese generatsiooni iPadi tulek 2010. aastal kindlustas seda turgu veelgi. 1930. aastatel tuli kasutusele termin “rääkiv raamat”, mis kogub tänapäeval populaarsust audioraamatu nimel all. PayPali kaasasutaja, Facebooki investor Peter Andreas Thiel nägi sellel turul veel üht lahtist niidiotsa, millest polnud seni kinni hakatud.

Uus traditsiooniline lugeja

Heliribaga raamat ehk e-raamat koos heliefektidega on uut moodi lugemisviis, mis on kogunud populaarsust juba neli aastat, kuid pole veel tõestanud oma suurt potentsiaali ihu ja hingega raamatusõpradele. Traditsiooniline lugeja ei ihka kirjasõnale juurde häirivaid helisid, vaid januneb enda kujutlusvõime vaba hinge ja ekslemist ning võimalust kogeda raamatut ilma segavate faktoriteta. Häirivad helid, hüpikaknad, liigselt illustreeritud pildid on kõik osa lugemist pärssivatest teguritest.

Booktrack, mis lisab raamatule filmiliku elamuse

Booktrack – kas moeröögatus või tulevik? Väike idufirma ühendab heliefektid raamatu tekstidega ja jälgib automaatselt lugeja lugemiskiirust. Peter Thiel, kes on PayPali kaasasutaja ja endine tegevjuht, kirjeldab seda kui revolutsioonilist uut tehnoloogiat, mis peaks jõudsalt täiustama e-raamatu lugemise elamust.

Luues sünkroniseeritud filmimuusika e-raamatuga, peaks kostma erinevad helid, mis iseloomustavad raamatu tegevuse miljööd. Kui tegelase akna taga sajab vihma, siis kuulete lugemise ajal sabinat ja puude kriipimist vastu majaseina. Stseeni lõpus võite kuulda linnulaulu ja rohutirtsude sirtsutamist, kuid see jääb juba autori teha, kuidas ta raamatu helisid vaimusilmas ette kujutab.

Vastuolu raamatu lugemise ajalooga

Screen-Shot-2015-06-16-at-08.28.18Ilukirjanduse kogu idee on eemaldada lugeja reaalsusest. Koos füüsiliselt käes hoitavate raamatute hääbumisega kaob ka teatud laadi vaatepilt, raamatu lõhn ja paberi krabisemine.

Filmimuusika ja animeeritud nooled, mis arvutavad ja jälgivad lugeja lugemiskiirust, on tarbetud ja häirivad tegurid. Tegelikkuses on kogu idee vastuolus sellega, kuidas inimesed praktiliselt raamatuid loevad. Tekib küsimus, kas äriühingu asutaja on kunagi võtnud kätte suure formaadiga raamatu ning hakanud koos heliefektidega seda lugema…

Uus tähendus lugemiskogemusele

Booktrack soovib muuta maailma ja anda lugemiskogemusele uue tähenduse. New Yorgi ülikoolis läbiviidud uuring toetab tekstide helindamist. 41 katsealuse seas lugesid õpilased teksti nii heliga kui ka helita. Uuring tõi välja heliga teksti eelise: nimelt on see oluliselt kergem ja selgem kui selletaoline tekst helita. Kõik uuringud toetavad uut lugemiskogemust.

Kokkuvõte

Inimesed räägivad juba aastakümneid, et suurem osa maailmast ei saa aru sellest, kuidas tehnoloogia muudab äri, meediat ja keskkonda meie ümber. Avalikult võetakse omaks kõige naeruväärsemad idufirmad, lootes, et neid saadab edu. 1921. aastal, kui toodi filmidesse muusika, oli see revolutsiooniline käik, kuid sedasama ei saa öelda raamatu filmiliku elamuse arendamise kohta. Aga heliribaga raamatud tulevad, kas see sulle meeldib või mitte. Mina isiklikult jätan selle moeröögatuse vahele, kuid teile võib see iseenesest ju meeldida.

ehk Wise Gadgets on tehnoloogiahuviline, kelle elu eesmärgiks on ühendada kõik vanaemad võrku. Pole möödunud päeva, kus tehnika-laadset vidinat pole katsunud. "2012. aastal hakkasin filmima videoid YouTube'i portaali ning praeguseks hetkeks olen vaadatud tehnikapersoon, kogudes fänne kõikjalt maailmast," selgitab ta. "Üks hea sõber on öelnud mulle kord, et ma hingan ja söön tehnoloogiat. YouTube, Facebook, fotograafia, videod ja tehnoloogia on üks väga suur osa igapäeva elust."

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi