Kas Note 10+ on läbi aegade parim Samsungi telefon?

#Note #nutitelefon #samsung
6 min lugemine

Sarnaselt varasematele aastatele, tõi ka käesoleva aasta august Samsungi telefonide perre Note nimeliste seadmete näol uusi liikmeid. Lisaks tavapärasele värvide ja mälumahu erisustele on seekord aga müügile paisatud lausa kaks erinevat aparaati, Note 10 ja Note 10+.

 

Nagu nimest eeldada, on 10+ nimeline sõsaratest suurem ja võimsam ning hetkel Samsungi nii-öelda tipp. Etteruttavalt võibki öelda, et tegemist on ühega parimatest, kui mitte kõige parema telefoniga, mis Samsung seni teinud on. Aga nüüd kõigest lähemalt.

 

 

Puutepulk on endiselt alles

 

Üks kindel omadus, millega Note on siiani kõigist teistest erinenud on stylus ehk puutepulk. Kuigi minevikus nutiseadetel üsna levinud lisa, on tänaseks päevaks Note seeria põhimõtteliselt ainus, millel see veel kaasas on. Samsungi keeles kannab stylus nime S-pen ning kuigi seda ei pea kasutama, on temast mitmetes situatsioonides või peenemat lähenemist nõudvates toimingutes suur abi. Näiteks Exceli kasutamisel on erinevus sõrmedega võrreldes ülimalt suur. Aga S-pen-i abil saab näiteks ka kaamerat juhtida, ekraanile kirjutada, teha sellest väljalõikeid, vahetada Powepoint-is slaide juhtida YouTube jne. Lisaks saab S-peni peal olevat nuppu programmeerida ehk ise valida, mida teeb üksik või topelt vajutus. Pliiats ise käib mugavalt telefoni sisse ja on seal nii turvaliselt hoitud ja ka alati laetud. Olemas on ka meeldetuletuse funktsioon juhuks kui pliiatsiga telefonist liiga kaugele minna. Ehk kuigi saab ka ilma selleta, on pliiats tegelikult mugav lisa.

 

Mõõtmed

 

Kuigi suur ka sisult on Note 10+ imposantne ka väliste mõõtude poolest. Selle 6,8 tolline ekraan piilub vaikselt juba tahvelarvutite mängumaad, mis tähendab, et telefon ise on paras pirakas. Õnneks hoiab asjad enam-vähem kontrolli all Infinty nimeline ekraan, mis ulatub tõesti igast küljest täiesti servadeni ja on külgedelt veel moekalt kaardus. Suuremate servadega oleks telefon juba talumatult suur, praegu aga on hoolimata suuremast ekraanist saavutatud möödunud aastase Note 9-ga enam-vähem samad välised mõõdud. Samas ei saa salata, et suur on see telefon ikkagi.

 

 

Välise külje pealt jääb silma veel väga kena klaasist tagumine pool ja muutunud nuppude paigutus. Need on nüüd kõik viidud vasakule poole, mis on esialgu harjumatu, kuid ainult esialgu. Positiivse poole pealt on kadunud eraldi Bixby ehk Eestis kasutu Samsungi digiabilise nupp. See on nüüd ühendatud sisselülitusklahviga ning programmeeritav nii, et näiteks topeltvajutus avab mingi rakenduse. Koos Bixby nupuga on aga paraku kadunud üht-teist veel. Kõigepealt tõstatab küsimusi muidugi kõrvaklapipesa. See on nüüd läinud hoolimata sellest, et Samsung on varasemalt isegi teisi selle tee valinud konkurente pilganud. Nüüd on ka Samsung astunud nende tootjate hulka, kelle tippseadmetel 3,5 mm pesaga juhtmega kõrvaklappe ilma täiendavate üleminekuteta kasutada ei saa. Veel on ära kaotatud pulsilugeja ehk ala kuhu peale sõrme asetades sai teada südame löögisageduse. Ilmselt peab selle töö nüüd ära tegema nutikell.

 

Ekraan

 

Uue Note ekraan on loomulikult AMOLED, omab HDR 10+ ning alati sees funktsionaalsuse tuge. Kuna ka pikslitihedus on väga korralik 494ppi, on pilt suurepärane ja etteheited sellele teha ei saa. Tänu sellele, et ekraan on viidud servadeni ka ülevalt ja alt, tundub esmapilgul, et kadunud on ka eesmine kõlar ja koos sellega stereo heli. Õnneks see siiski nii ei ole. Kuidagi on Samsungil õnnestunud ekraani ülemisse ossa eesmise kaamera kohale mahutada peaaegu nähtamatu, kuid siiski piisavalt valju häält tegev kõlar. Lisaks on ekraani alla peidetud ka ultraheli sõrmejäljelugeja. See on võrreldes optilisega niiskuse ja mustuse osas leplikum ning ka kiirem. Võrreldes Note 9-ga on väga palju paremaks muutunud ka näotuvastus, seega toimub telefoni lahti lukustamine nüüd kiirelt. Välimuse ja korpuse poole pealt saab Note 10+ täispunktid ja seda nii kasutatud materjalide, koostöö kvaliteedi kui ka üldise väljanägemise eest.

 

Kaamera

 

Kaameraid on telefoni tagaküljel nüüd neli. Neist kolm on suured ja nähtavad ning on abiks tavafotode 12Mpix, lainurk 16Mpix ja zoomitud 12Mpix piltide tegemisel. Neljas aga on pisem ning toimib nii-öelda sügavuskaamerana, saavutamaks paremat bokeh efekti ehk udustatud taustaga fotosid. Note 10+ kaamera osakond on telefonide seas üsna tipu lähedal. Väga suureks abiks on ülilainurk kaamera, mis võimaldab eriliste moonutusteta pildile saada ka väikeseid ruume või suuremat seltskonda. Tavapärasele külgsuunalisele panoraamile on nüüd lisandunud võimlaus teha seda tüüpi pilte ka ülevalt alla. Kiita tuleb ka hämaras pildistamise võimekust. Kui seadet vähegi paigal hoida, on peaaegu pilkases pimeduses tehtud pilt täiesti arvestatava kvaliteediga ja seda ilma välguta. Teatava müraga tuleb seejuures loomulikult arvestada. Loomulikult on olemas ka AI ehk telefon saab aru, mida pildistatakse ja annab teada kui tema arvates midagi valesti on. Näiteks värinast põhjustatud hägusus või situatsioon, kus kellelgi silmad on kinni jäänud. Muude parameetrite jooksvast optimeerimisest rääkimata. Ainus, mis on näiteks Huawei P30 Pro-l selgelt parem, on optiline zoom. Eesmisel küljel on aga erinevalt senisest Samsungi tippseadmest, ehk Galaxy S10+-st, Notel ainult üks kaamera, kuid see saab samuti tänu 10Mpix sensorile oma tööga väga hästi hakkama. Lahendatud on see taas nii-öelda auguraua meetodil ehk ekraani sees on kaamera asukohas lihtsalt auk. Video filmimisel suudab kaamera nüüd paremini fookust hoida ja parandatud on ka stabiliseerimisfunktsionaalsust.

 

Kellad ja viled

 

Nii-öelda kellade ja vilede poolt sai juba mainitud ekraanisisest sõrmejäljelugejat, kuid Note 10+ pakub siin üht-teist veel. Esiteks võiks välja tuua teiste seadmete laadimise võimekuse. See tähendab, et telefoni tagumise poole saab muuta juhtmevabaks laadijaks ning nii on võimalik teistele standardit toetavatele vidinatele energiat jagada. Muidugi oskab ka Note 10+ ennast ise juhtmevabalt täis laadida ning kiirlaadimise abil käib see üpris kähku. Numbrites mahutab aku 4300 mAh jagu energiat, mis reaalses elus tähendab kahte päeva muretut kasutamist. Laadimise juures võiks veel mainida, et huvitaval kombel on karbis kaasas olev kaabel selline, mille mõlemas otsas on USB -C pesa. Seega on sama väljund ka pistikupessa käival adapteril. On ootuspärane, et selle klassi telefon on kiire ning seega ei pea seda eraldi välja tooma hakkama. Olgu vaid öeldud, et muretu toimetamise tagavad 12 GB suurune põhimälu ja Exynos 9825 kaheksatuumaline protsessor. Mälumahuks on Notel 256 GB ning seda saab omakorda kuni 1 TB suuruse kaardiga laiendada. Sellisel juhul tuleb küll loobuda teisest SIM kaardist, kuna mälu- ja SIM kaardi pesa on nii-öelda üks või teine lahendusega.

 

Kokkuvõtte

 

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et Note 10+ on võimekuse poolest väga hea telefon. Arvutusvõimsust on enam kui piisavalt, kaamera teeb häid pilte ja ekraan on ilusama pildiga kui ükski teine konkurent. Lisaks näeb see seade veel ka väga šikk välja. Ainuke millega tuleb arvestada on füüsiline suurus. 6,8 tolli ei pruugi enam igaühele meelepärane olla. Täpselt nii nagu rohkem kui tuhande euro suurune hinnasilt.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.