Digitarga kaasautor ja Telia müügikonsultant Priit Pebsen tutvustab viit sülearvutit, võtab need karbist ka välja ja vaatab, mis arvutitega kaasa tuleb, selgitades samas iga arvuti töövõimekust.

LENOVO IDEAPAD 100-15IBY

Tegu on tagasihoidliku sülearvutiga, mis kõlbab lihtsamateks toiminguteks internetis. Arvuti ise on tagasihoidliku disainiga ning plast on korraliku koostisega, mis ei paindu liialt, kuid proovides korpust erinevate nurkade alt, annab kohe tunda, et üks nõrk koht on touchpad´ist parempoolne osa, mis paindub natukene liialt, kuid see-eest ekraanitagune on hea vastupidavusega, mis tavaliselt kipub sülearvutitel olema nõrgaks küljeks.

Priit Pebsen testis kõik viis arvutit põhjalikult läbi.
Priit Pebsen testis kõik viis arvutit põhjalikult läbi.

Üheks suuremaks boonuseks tuleb lugeda ka elementaarseid komponente, mis siin kasutusel on, kuigi tegu on madala eelarveklassiga: ketas on kiire SSD, mälu on rohkem kui küll ja protsessor on väga väikese voolutarbega, mis lubab arvutit pikemalt kasutada ilma laadija otsas istumata.

Esmane käivitus on alati aeglasevõitu, kuid järgmised käivitused on juba kiiremad, kahjuks ei lange need alla 19 sekundi. Internetis saab rahulikult vaadata FullHD-videoid ja tegutseda samal ajal tekstitöötlusega kasvõi kuus sõna sekundis; see on hea valik inimesele, kes vajab arvutit kodus internetis käimiseks või siis lihtsalt arvutit kontori- või koolitööde jaoks.

Pikema kasutuse juures hakkas silma hea temperatuur, kuna isegi suurema koormuse juures oli arvuti küllaltki külmavõitu, siiski, õues olles peab kindlasti arvestama, et päike peegeldab rohkelt ekraanil ja seega nähtavus on päris kehv.

Heli juures peaks ära mainima, et sülearvuti enda kõlar on nõrk ja natuke plekise kajaga, seega kõrvaklapid või muu väline kõlar on soovituslik.

LENOVO IDEAPAD 100-15IBY: väga soodsa hinnaga sülearvuti kerge SSD kettaga, mis aitab kaasa arvuti sujuvamale tööle.
LENOVO IDEAPAD 100-15IBY: väga soodsa hinnaga sülearvuti kerge SSD-kettaga, mis aitab kaasa arvuti sujuvamale tööle.

Ühenduvus on küllaltki korralik, kuna on olemas nii HDMI-pesa teise ekraani jaoks või teleri järgi ühendamiseks, mitu USB-pesa lisatarvikute jaoks ning RJ-45-pesa internetikaabli jaoks.

Hoiatuseks DVD-sõpradele aga info, et DVD-lugejat arvutis ei ole, selleks tuleks endale soetada mingi väline USB-ühenduvusega lugeja.

Kui soovite odavat arvutit koju/tööle või kui on lapsele koolitööde jaoks vaja, siis palun väga, lahendus on hea.

LENOVO IDEAPAD 100-15 IBD

Meie eelmise Lenovo sülearvuti vanem vend, võimsam protsessor, mis lubab meil seda arvutit natuke laialdasemalt kasutada, kuid oma välimuselt on nad peaaegu identsed – siin on sisselülituse nupp viidud vasakule servale etteotsa, mis ei hakka kohe silma ja võib esialgu tekitada pisut segadust.

Plast ja ülejäänud korpuse osa on identne oma plusside ja miinuste osas, kuid eelmisel mudelil tundus ekraan isegi natuke paremini paigal püsivat kui sellel mudelil siin.

LENOVO IDEAPAD 100-15IBD: kerge ja kiire SSD kettaga sülearvuti, millel on jõudlust ka keerukamate ülesannete lahendamiseks
LENOVO IDEAPAD 100-15IBD: kerge ja kiire SSD-kettaga sülearvuti, millel on jõudlust ka keerukamate ülesannete lahendamiseks.

Meeldiv on ka veel see, et selle suurema protsessori võimsusega saab juba Photoshopi kasutada ja ka lihtsamaid mänge mängida, samas tähendab see, et voolutarve on suurem ja aku ei kesta niivõrd kaua.

Peale esimest käivitust ja seadistamist läks tuju juba päris heaks, arvuti oli kasutuskõlblik juba 10,5 sekundiga ja mitut asja korraga tehes ei pannud isegi tähele, et oleks kusagilt midagi aeglustunud.

LENOVO IDEAPAD 100-15IBD mängutest

  • Mängimise võimsust katsetasin Elder Scrolls: Skyrim´iga koos kõikide tema lisadega, keskmise kvaliteedi tasemega tuli ette mõningaid momente, kus pilt hakkas naksuma, langetasin madalamale graafikataset ja siis töötas juba päris sujuvalt ka suuremamahulistes lahingutes.
  • Arvuti ise võib jooksutada ka lihtsamaid 2015. aasta tiitleid, kuid midagi nõudlikumat ei hakkaks ma selles arvutis isegi mitte proovima – kui on vaja midagi spetsiaalselt mängimiseks, tuleb järgmistesse hinnakategooriatesse vaadata.

Seda arvutit süles hoides peaks aga ettevaatlik olema, et jahutuse ventilaatori ava kinni ei kataks, kuna halva õhuvoolu korral kerkib temperatuuri natuke ebameeldivasse tasemesse, mis hakkab ebamugavust tekitama.

Ekraan on samuti läikiv, mis takistab päikese käes mugavat kasutamist ja kahjuks on ka kõlar sama halb nagu eelneval Lenovol, mis tähendab, et kõrvaklapid või kõlarid on soovitavad, kaabli ühendused on samuti identsed teise mudeliga ning DVD-lugejat sellel mudelil ka ei ole.

See on hea mitmekülgne arvuti inimesele, kes harrastab rohkem meelelahutust või kelle tööülesanded hõlmavad nõudlikuma tarkvara kasutamist nagu Photoshop. Programmide puhul, kus on vaja 3D-jooniseid teha, võib masin ikkagi natukene liiga nõrgaks jääda, kuid muidu olen selle arvutiga täitsa rahul.

HP PAVILION 15-AB216NO

Juba esmapilgul tekib kerge “vau”-moment, värvilahendus on arvutil väga hea: avad kaane ja sujuv üleminek tumehallist hõbedaseks jääb kohe ilusasti meelde. See on arvuti, mida kasutaks ka silmadega.

Hinged ja klaviatuur on korraliku tugeva muljega, kuid kohe, kui sõrm panna kaane peale, on tunda, kuidas pehme plast alla vajub, see ei jäta väga head muljet, samasugune halb mulje jäi ka puuteplaadiga, mille alumised nurgad vajusid vajutustega veidi liiga alla.

Eraldi väärib märkimist ka kahe erineva seinakontakti tüübiga laadijajuhe – kui lähete välismaale ja on vaja teistsugusesse kontakti ühendada, saab laadija juhtmeotsa ära vahetada ja ongi kõik kasutamiseks valmis.

Arvutit käivitades andis kohe tunda, et tegu on mehaanilise kettaga, mahutavus on tal teistest mudelitest kõvasti suurem, kuid selle võrra on ta ka aeglasem, kõige kiirem aeg oli 19,5 sekundit.

Kasutamisel ei pannud väga tähelegi, et ketas kuigipalju aeglasem oleks, aga kui panin mitu FullHD-videot mängima ja üritasin tekstitöötlusega tegeleda, andis vahepeal tunda küll, et nüüd on arvutil kahesekundiline mõttepaus.

Mis mulle aga suurima üllatusena tuli, olid kõlarid – tavaliselt, kui pakendil suurte kleepsudega reklaamitakse teab mis uhkeid kõlareid, siis sealt midagi erilist oodata ei ole.

HP PAVILION 15-AB216NO: mahuka kõvakettaga ja võimeka protsessoriga sülearvuti on hea kaaslane, et toimetused arvutis saaksid sujuvalt tehtud.
HP PAVILION 15-AB216NO: mahuka kõvakettaga ja võimeka protsessoriga sülearvuti on hea kaaslane, et toimetused arvutis saaksid sujuvalt tehtud.

Väliste kõlaritega ma päris samale tasemele ei paneks, kuid ikkagi peab mainima, et heli oli küllaltki puhas ja vali, muusika kuulamine aga juba üsna aktsepteeritav.

Kuna sellel mudelil on tohutu mahutavusega ketas materjali talletamiseks, siis mulle meeldis ta ka sellepärast, et nad olid DVD-lugeja lisanud, et andmevahetus lihtsam oleks. Kahjuks on ekraan samuti läikiv, mis ei ole õues kasutades mugav, aga eraldi võiks ka välja tuua, et sellel mudelil on lihtsasti vahetatav aku, mis Lenovotel olid integreeritud.

Mängimisel oli väike eelis võrreldes Lenovoga, kuna mudelil on natukene võimsam i5-protsessor, mis lubas rahulikult keskmisel kvaliteedil mängida. 2015 ja ka üksikud 2016 tiitlid muutuvad sellel masinal küll mängitavaks, kuid peab rõhutama, et Fallout 4 ja Witcher 3 masinaga tegu siin ei ole – need mängud töötavad ainult iseseisva graafikakiibiga.

Kui kellelgi on vaja hästi palju videoid arvutis hoida või mingit muud mahukat infot, siis kindlasti soovitaks just seda mudelit, kuna mehaanilised kettad on suurema mahutavusega ja ka pikema elueaga kui kiiremad SSD-kettad.

ASUS ZENBOOK UX305CA

Esialgu jättis hea mulje see, kuidas arvuti pakitud oli – karp karbis, et arvuti enda karp paremini kaitstud oleks.

Karbist avanes kohe ka meeldiv vaatepilt, selles oli peale ilusa arvuti ja laadija kohe kaasas ka kandekott ja adapter internetikaabli jaoks, see tähendab vähem sebimist pärast arvuti ostu.

ASUS ZENBOOK UX305CA: kui sulle on oluline arvuti välimus, kiirus ja ekraani kvaliteet, siis see arvuti on just sulle.
ASUS ZENBOOK UX305CA: kui sulle on oluline arvuti välimus, kiirus ja ekraani kvaliteet, siis see arvuti on just sulle.

Arvutit ümbritsev plast annab kohe puudutamisel tunda, et tegu on premium-arvutiga – tugev,  meeldiv vaadata ja katsuda.

Pärast ekraani avamist jätkub ilus vaatepilt, kõik on ilusasti ära paigutatud ja midagi üleliigset kusagil ei ole, ekraani matt toon hakkab ka kohe silma, mis teeb selle mudeli veelgi enam meeldivaks, arvuti sobib lausa aksessuaariks. Üks asi, mis mulle jällegi natukene harjumatu oli, on sisselülitusnupp – siin pole ta kusagil eraldi ega ka külje peale viidud, vaid asub klaviatuuri parempoolses ülemises nurgas.

Isegi esimene käivitamine oli päris kiire, kuid edaspidi sai arvutit kasutada juba peale 13,3 sekundit, millega oli operatsioonisüsteem üles laaditud, väike, aga vihane.

Tavaliselt mul pole eriti usku olnud väikestesse sülearvutitesse, aga siin on tegu prillikiviga – kiire, sujuv ja igati meeldiv kasutuskogemus, isegi õues, kuna poolmatt ekraan ei peegelda päikest nii agressiivselt vastu ja seega on ka ekraanipealne nähtavus parem.

13,3’’ ekraaniga Asus sülearvutil on Intel Core M3-6Y30 protsessor, 4 GB põhimälu, 256 GB SSD ketas. Operatsioonisüsteem Microsoft Windows 10 Home, kiired USB 3.0 liidesed ja inglise asetusega klaviatuur.
13,3’’ ekraaniga Asuse sülearvutil on Intel Core M3-6Y30 protsessor, 4 GB põhimälu, 256 GB SSD ketas. Operatsioonisüsteem Microsoft Windows 10 Home, kiired USB 3.0 liidesed ja inglise asetusega klaviatuur.

Aku kestvus on sellel mudelil järjekordne väga suur pluss, eriti veel kooskõlas tema väikeste mõõtmete ja kerge kaaluga, saab isegi kitsas bussis pikal reisil oma asjad ära teha.

Tegin ära ka aku vastupidavustesti, milleks kujunes toredad 9 tundi ja 13 minutit, mis oli isegi natukene üllatav nii väikese arvuti kohta. Aga samas andis see ka teistpidi tunda – nii väikese arvuti (ultrabook) puhul on selle arvelt jällegi jahutus halvem ja kohati läks arvuti natukene liiga soojaks, mis muutis süles hoidmise ebamugavaks.

Erinevate pesade kohta võib niipalju öelda, et võimalused on olemas, kuid need nõuavad erinevaid adaptereid, millest kaasas on ainult üks internetikaabli jaoks, teise ekraani ühendamiseks on ainult mHDMI, mis ei ole kõigile tuttav. Samuti on vaja ka välist DVD-lugejat, kui keegi oma plaatide sisu tahab vaadata.

Mängimise jaoks ma seda arvutit kindlasti ei soovita, aga sai proovitud Sims 4, mis töötas täitsa normaalselt. Igasuguste nõudlikemate mängude jaoks soovitaksin ikkagi valida midagi suuremate mõõtmetega ja parema jahutuse ning võimsusega.

Lööklausena võiks siin kasutada väljendit “reisikaaslane” – kerge kaasas kanda, pika akukestvusega ja järgmine Inglismaa lend tundub kiire rongisõiduna. Mina oskan selle sülearvuti kohta ainult head rääkida, kuna isegi siis, kui tööd on paljunõudvad ja temperatuurid kõrgele tõusevad, saab alati pausi teha ja siis jahtub arvuti päris kiiresti maha.

LENOVO YOGA 900-13ISK

Oh sa poiss! See arvuti võtab juba spetsifikatsiooni vaadates jalad värisema. Kui lõpuks karbi avamiseni jõudsin, ei tundunud esialgu midagi väga erilist olevat pakendusega, lihtsalt kile karbil ümber.

Maagia hakkas peale karbi avamisega – vastu vaatas justkui kaks luuki, nende avamisel kerkib karbi sisu natukene kõrgemale, kus asub arvuti, karbis on kahjuks ainult juhend, laadimisjuhe ja adapter seinakontakti jaoks.

Arvuti ise on tugevast plastist ja veel tugevamast hingede süsteemist, millega saab ekraani mõlemat pidi pöörata ning ei pea enam kartma, et võiks ekraani kogemata ära murda.

LENOVO YOGA 900-13ISK: 360 kraadi keeratava puutetundliku ekraaniga sülearvutit on võimalik kasutada just sulle meelepärases asendis – kasuta või tahvelarvutina.
LENOVO YOGA 900-13ISK: 360 kraadi keeratava puutetundliku ekraaniga sülearvutit on võimalik kasutada just sulle meelepärases asendis – kasuta või tahvelarvutina.

Unikaalne hingede süsteem, mis koosneb paljudest väikestest hingedest, on väga vastupidav ja kergemini käsitsetav ja tagab ka parema ekraani püsivuse.

Klaviatuuri ümbruses on ka tore lahendus, käetoed ja ekraanialune plast on kaetud kummiga – kui ekraan tagurpidi keerata ja filmi vaadata, ei pea kartma, et arvuti kuskile libiseks. Erinevalt uhkest HP sülearvuti Bang & Olufseni kõlaritest on siin kasutatud JBL-i kõlareid, mis on põhja all. Tundub natukene harjumatu disaini osas, kuid aktsepteeritav.

Arvutil jõudis vaevu pilt ette tulla, kui mul silmad särama lõid – ekraan on kristallselge ja supervärvidega, viimati nägin sellist vaatepilti oma teleka peal (kurikuulus 4K), siin on tegu QHD+ ekraaniga, mis on siis kriipsu jagu alla 4K.

Sain ka palju küsimusi puutetundliku ekraani osas, kuid siin muretsemiseks põhjust pole, kuna on kasutatud ekraani kaitseks Gorilla Glassi neljanda generatsiooni klaasi, mis annab ekraanile lisatugevust ja vastupidavust.

Arvuti käivitusajaks oli ainult 8,6 sekundit, mis on supertulemus, muidugi toetab seda ekstreemselt võimas i7 protsessor, kiire SSD-ketas ja rohke mälu. Olles eelnevalt vaimustuses HP kõlaritest, kiirustasin kohe esimese asjana proovima nende kvaliteeti, FullHD muusikavideo oli väga õilis vaatepilt ja heli oli super – selge, vali, olenemata sellest, kumba pidi ekraan on (ehk kas siis kõlarid jäid põhja alla või teistpidi keerates põhi ülespoole), alati oli selgelt kuulda, millest räägiti või millest lauldi.

Võimsust ei osanud ma enam testida, neli FullHD videot mängis ja enne sai mul internetikiirus otsa, kui arvuti aeglustus. Vahepeal proovisin arvutit kahe käega kasutada, nagu kasutaks tahvelarvutit, keerasin põhja vastu ekraani tagaosa ja tegutsesin ainult sõrmedega, ikka oli tegu perfektse tulemusega.

Digitarga saade

Sulle võib huvi pakkuda ka see saatelõik Digitargas:

Hoiatuseks võib aga samuti välja tuua, et tegu on ultrabook´iga, mis on väga õhukene ja selle tõttu on ka kohati kõrgemaid temperatuure oodata.

Imelik tundus arvuti juures tema aku vastupidavus, tootja lubab kodulehel kohalikku videot vaadates 9 tundi aku kestvust, kuid maksimaalse eredusega kestis aku ainult 3 tundi ja 2 minutit, küll aga tavatingimustes sain 6 tundi ja 49 minutit.

Arvuti mobiilsus on muidu hea, aga õues kasutamiseks ei pruugi ta väga mugav olla, kuna tegu on läikiva ekraaniga, mis võib väga rohkelt tagasi peegeldada päikest ning halva nähtavuse tekitada. Samas on ka väikene häda tema laadimisega – laadimispesa duubeldab ennast USB 2.0-na, mis võib maksimaalse laadimisaja viia kuni viie tunnini.

Arvuti ühenduvusega võib ka mingil määral konflikte tulla, kuna arvutil puudub internetikaabli pesa ja mHDMI, mis tähendab, et on vaja kõikvõimalikke USB-lisaseadmeid ja adaptereid, lisaekraani saab kahjuks WiFi Directi kaudu ja seda ka peamiselt ainult videote esitamiseks.

Mängimisel peaks olema ettevaatlik, et arvuti liialt ei kuumeneks, testis osalenud Elder Scrolls: Skyrim jooksis väga hästi ka natukene kõrgemate sätetega kui ainult keskmisega, kuid 2015 ja 2016 tiitlitest peaks arvestama vähemnõudlikematega.

Kahju on sellist arvutit käest ära panna – lesid diivanil, kasutades arvutit tahvlina või tehes tõsisemalt tööd. Kõik on võimalik ja mitmekülgsetes situatsioonides, kuna arvuti on väike ja kerge, mis lubab seda mõnusalt kaasas kanda, see arvuti on kindlasti testitud mudelitest minu suur lemmik juba ainuüksi oma i7 protsessori pärast.

ehk IT-Batman sai oma hüüdnime tuttavatalt, kes pidevalt palusid talt it-alast abi. "Batmani lampi meil ei olnud, kuid märguande kanaliks oli MSN ja Skype – seega kui mingi seade alt vedas, tuli mulle alati kutse." Ta usub, et kunagi pole olemas midagi liiga võimast ega ka leiutiste tippu, mida ei oleks vaja ületada. "Kui on mäng, mis ei taha perfektselt joosta olemasoleva süsteemi peal, siis on vaja midagi võimsamat," selgitab ta kirgliku mängurina. Elada ei suuda ta nutitelefonita, sülearvuti ega ka oma punase/mustakirju lauaarvutita, mis on tema suurim silmarõõm. "Ning INTERNET. Mäletan küll oma esimest kokkupuudet lauaarvutiga, millel puudus internet ja andmekandjateks olid floppy-d, mis on tänaseks kadunud." Esimene personaalne arvuti oli tal juba aga Windows 98 operatsioonisüsteemiga ning ISDN-ühendusega. "Sellekasutus oleks tänapäeval mõeldamatult väikese kiirusega. Dial-up ühenduse aeg mulle interneti kasutust ei lubatud kahjuks :( Küll aga suurim huvi algas Inteli esimeste i5-seeria protsessorite välja tulekuga ning Androidi huvi tärkas peale esimest nutitelefoni, milleks oli HTC Wildfire. Oma telefoniga mõistsin küllaltki kiiresti, et tegu ei ole enam lihtsalt helistamise vahendiga ja järgmiseks telefoniks sai juba Samsung Galaxy S2, mis oli mul juba päris pikalt." Ta soovib tutvustada inimestele digimaailma kõigile mõistetavas keeles ning jagada nõu, kuna paljud inimesed ei ole ikka veel huvitatud digimaailmas toimuvast. "Kui on midagi uut ja tähelepanu püüdvat tulnud, võin ka mitu tundi und kaotada selle kohta lugedes, see on seda väärt minu jaoks."

Kommentaarid