Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

win8_thumb.jpgMicrosoft’i poolt 2012. aasta oktoobris avaldatud operatsioonisüsteem Windows 8 sai juba aasta möödudes korraliku uuendustepaketi, mis nimetati lausa Windows 8.1-ks. Sisse viidud uuendused ja laiendatud võimalused annavad igapäevakasutuseks mitmeid eeliseid, milledest täna lähemalt räägimegi.

Digitark on ka varem Windows 8.1 teemadel juttu teinud, täpsemalt artiklis: “Ülevaade: Milliseid uuendusi toob Windows 8.1?”.

Eelkõige keskendume artiklis eesti keelsele Windows 8.1-le. Emakeelse tarkvara kasutamine võib esialgu mitmete uute sõnade tõttu olla pisut raskendatud, ent hiljem on selles kasutajakeskkonnas (eelkõige vähemkogenud kasutajatel) niimoodi lihtsam hakkama saada. Windows 8.1 eesti keele pakett on tasuta alla laetav ning juhendi selleks leiab siit.

1. Käivitamine otse Töölauale

Windows 8.1 kasutajatel on võimalik oma arvuti otse Töölauale käivitada. Selleks tuleb Tegumiribal teha hiirega paremklõps, avanenud menüüst valida Atribuudid ja sealt Navigeerimise vaheleht. Lisa linnuke valikusse “Ava kuva Start asemel töölaud, …”. Nüüd avatakse arvuti käivitamisel vaikeseadena Töölaud endise Start keskonna (kuva) asemel.

2. Start nupu tagasi toomine

appsEhkki Windows 8.1 tõi tagasi Windows’i nupu Tegumiribal, on sisuliselt tegemist vaid otseteega Start keskkonda. Klassikalise Start nupu saamiseks tuleb aga pöörduda tarkvaratootjate poole, kes on sellise programmijupi ka Windows 8.1 kasutajatele valmis treinud.

Enamlevinud Start nupu programm kannab nime Classic Shell ning tegemist on tasuta pakutava tarkvaraga. Rakenduses on võimalik valida kolme erineva Start nupu kujunduse vahel, mis on vastavalt tuttavad alates Windows XP, Vista ja Windows 7- e kujundustest.

Eraldi võimalusi Windows 8.1 kasutajatele pakub Classic Shell’i värske 4. versioon, milles sisaldub korralik Väljalülituse nupp, võimalus Rakenduste (App) käivitamiseks ning mitmeid muid endale meelepärasemaks seadmise võimalusi. Classic Shell’i tarkvara kohta ja allalaadimise leiat siit

3. Teekide tagasi toomine

Paljud inimesed avastasid Windos 7-t kasutades enda jaoks Teekide (Libraries) võlud, mis on mingil kummalisel põhjusel Windows 8.1-s vaikimisi välja lülitatud. Pidades silmas eelkõige arvutikasutajaid, on antud võimaluse uuesti aktiveerimine kindlasti mõttekas ning õnneks ka suhteliselt lihtne: Ava mistahes kaust (Windows Explorer), ava Vaate menüüst Suvandid ning sealt omakorda tuleb lisada linnuke Navigatsioonipaanis Teekide kuvamiseks.

4. Mitme rakenduse korraga eemaldamine

Windows_Store_logo_and_wordmark_(green)Teatavasti alustati alates Windows 8-st Rakenduste ehk Appide kasutamist. Need on oma olemuselt miniprogrammid, mis mõeldud töötama Windows’i Start keskkonnas ning mida ei saa kasutada traditsioonilisel Töölaual. Juba vaikeseades tuleb koos Windows 8.1 kaasa mitmeid rakendusi ning samuti on võimalik erinevaid miniprogramme leida ka Windows’i Poest (Windows Store).

Kui aga ühel hetkel on rakendusi liiga palju tekkinud või soovid neid suuremal hulgal eemaldada, saab seda teha ka ühekorraga. Selleks vajuta Start kuvas hiire paremat nuppu ning avanenud menüüribast vali Kohanda (Customize). Nüüd on sul võimalik valida mitmeid rakendusi korraga ning vajutada nende kõigi jaoks ühe korra Eemalda (Uninstall) nuppu.

5. Tuumnuppude seadistamine

Screenshot 2014-02-21 16.04.05Üheks Windows 8 eripäraks on Tuumnuppude kasutamine, mis kuvatakse sulle ekraani paremas servas. Nende eesmärgiks on erinevate seadete kiire kättesaadavuse tagamine. Tihtipeale võib see võimalus aga pigem närve sööma hakata – iga kogemata hiireliigutus ekraani serva toob taas nupud esile.

Nende nuppude kuvamist on võimalik ka välja lülitada: selleks vali Tegumiribal hiire paremklõpsuga Atribuudid ning ava Navigeerimise vaheleht. Sealt võta linneke maha valikult “Kuva ekraani paremasse ülanurka osutamisel tuumnupud”.

6. Start menüü asemel ava dokumente ja faile Töölaual

Windows 8.1 on vaikimisi võtnud nõuks kõikide muusika-, video-, pildi- ja PDF- failide avamise Start keskkonnas. Arvutikasutajate jaoks on tegemist aga pigem nöökiva valikuga ning vajadusel saab selle ära muuta vaikimisi Töölaual avamiseks.

Selleks ava Start keskkond ja hakka lihtsalt kirjutama järgmist: “Vaikerakenduste määramine” (“Set your default programs”) ning vali seade. Nüüd on sul võimalik valida, millise rakendusega vaikimisi vastava kategooria failid avatakse. Kui seda pole märgitud, avatakse fail vaikimisi Start keskkonnas.

7. Rakendused ja kaustad kinnita Tegumiribale

Ilmselt on igal arvutikasutajal oma kindlad rakendused ja programmid, mida ta kasutab kõige tihedamini. Oma tööd on alati võimalik oluliselt lihtsamaks teha, kinnitades kõige sagedamini kasutatavad rakendused otse Tegumiribale. Selleks pole vaja teha muud, kui lohistada Töölaual (või mujal) olevate rakenduste otseteed Tegumiriba peale. Kui sinu soovitav rakenduse otsetee asub Start keskkonnas, tee rakendusel hiire paremklikk ning avanenud menüüribalt leiad nupu “Lisa tegumiribale”.

 Windows_8.1_Taskbar

8. Klahvikombinatsioonid

Laiskadele arvutikasutajatele on alati abiks olnud erinevate klahvikombinatsioonide kasutamine, millega on võimalik viia läbi mitmeid lihtsaid käske ja operatsioone. Olgu siinkohal välja toodud näiteks Ctrl + C ja Ctrl + V kasutamine, mis tähendavad vastavalt käsku Copy (Kopeeri) ja Paste (Kleebi). Windows 8.1 on aga varustatud mitmete eripäraste kombinatsioonidega, millede kasutamine lisab oluliselt käepärasust:

 • Windows nupp + C: Avab tuumnupud
 • Windows nupp + Q: Avab otsingu, mis vaikimisi otsib rakendusi
 • Windows nupp + M: Minimeerib kõik lahtiolevad aknad ja viib sind Töölauale
 • Windows nupp + H: Avab Jagamise (Share) tuumnupu lahtiolevas rakenduses
 • Windows nupp + F: Otsing vaikimisi failide hulgast
 • Windows nupp + I: Avab Seadete tuumnupu
 • Windows nupp + Nooleklahv (paremale, vasakule, üles, alla): Liigutab lahtioleva akna või rakenduse vastavalt paremale-vasakule, maksimeerib või suleb vaate.
 • Windows nupp + S – Otsing Windows’ist või internetist
 • Windows nupp + Z: Rakenduse sees olevate käskude ja seadete kuvamine
 • Windows nupp + mistahes fraasi sisestamine klaviatuurilt: Otsing arvutits
 • Windows nupp + P: Erinevate projitseerimiste valik
 • Windows nupp + X: Start nupu valikute avamine (sama mis Start nupul hiirega paremklõpsu tegemine)
 • Windows nupp + Home: Kõikide teiste rakenduste ja avatud failide minimiseerimine, välja arvatud aktiivse rakenduse või akna

Rohkemate kombinatsioonide avastamiseks saad lisainfot siit.

Siia artiklisse on kogutud vaid jäämäe pealne osa kõikidest Windows 8.1 puudutavatest seadete valikutest ja võimalustest. Sõltuvalt sinu arvutikasutamise iseloomust ja vajadustest soovitame kindlasti tutvuda ka ITPro inglise keelse ja väga põhjaliku artikliga siin. Head avastamist ja kasutamist!

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid