11. mail toimunud Airbnb liitumine ÜRO allasutuse Maailma Turismiorganisatsiooniga (United Nations World Tourism Organization) saatis selge signaali jagamismajanduse mõjust turismile.

Sellega näidati, et jagamismajandus pole enam väike reguleerimata segment, vaid tõsiseltvõetav ja võrdväärne osa reisimisest ja turismist. Jagamismajandusel põhinevad teenused on tihtipeale küll seadusandlusest sammuke eespool, kuid üha enam on need teenused lapsekingadest välja kasvanud ning oma koha turisminduses ja ka seaduslikus mõttes üles leidnud.

Siin on kirjas mõned mõnusad rakendused ja veebilehed, mille abil oma reis põnevamaks ja mugavamaks muuta.

Mis on jagamismajandus?

Jagamismajanduse on võimalikuks teinud interneti kiire ja laiaulatuslik levik – inimesed saavad vahele jätta vahendajad või suurfirmad ja minna otse teenusepakkujani. Kui kunagi oli Pariisi reisimine reisibüroo abil palju lihtsam, siis praeguseks eelistab enamik inimesi ise välja uurida, kuhu minna, mida vaadata ja kuidas oma reisi organiseerida.

Jagamismajanduse tõttu tekkinud teenused pakuvad tugevat konkurentsi traditsioonilisematele reisimisega seotud teenustele nagu majutus, taksoteenused ja muu. Jagamismajanduse põhimõte on, et mis on minu oma, on ka sinu oma – kokkulepitud hinnaga.

See tähendab, et inimesed rendivad välja oma kodusid, pakuvad võimalust sõita oma autos või miks ka mitte lennukis või helikopteris (see haru on veel üpris välja arenemata, kuid juba eksisteerib Kanadas ja Ameerikas).

See annab võimaluse tutvuda kohaliku eluga ja inimestega, tihti teha seda mõistliku hinnaga ja saada unikaalne, meeldejääv reisielamus.

Kuidas mõõdetakse jagamisteenuste kvaliteeti ja turvalisust?

Jagatavate teenustega tekib tihti küsimus, kuidas teada, mis on pakutava teenuse kvaliteet ja kas pakutav teenus on turvaline. Jagamismajanduse teenuste kasutamine reisil on usaldamise küsimus.

Kvaliteedi ja turvalisuse peamiseks garantiiks on teiste kasutajate antud hinnangud. Kuna neid teenuseid saab kasutada internetilehekülgede või äppide kaudu, siis on neil ka alati võimalus jätta hinnanguid nii teenusepakkujale kui ka kasutajale.

See tähendab omakorda, et mida kõrgem skoor ja enam kasutajakogemusi, seda suurema tõenäosusega vastab teenuse kirjeldus pakutavale. Tihti on inimestelt inimestele pakutav reisijagamiseteenus seadustega vähem reguleeritud kui näiteks traditsiooniline taksoteenus.

Just hindamise ja kasutajakogemuste kirjeldamise võimaluste ja lisaks enamikus teenuselepingutes kaasa tulevate kindlustustega püütakse tagada võimalikult suur kindlustunne.

Olen ööbinud nii koledates hotellides kui ka rendikorterites ja enamjuhul on seda olnud võimalik ka välja lugeda teiste kasutajate hinnangutest. Ehk siis nagu iga teenusega, paneb turg hinna ja kvaliteedi suhte paika.

Ööbimine

Jagamismajanduse tulemusena võib endale puhkusel või ka ärireisil leida tõeliselt ägedaid öömaju. Foto: Unsplash
Jagamismajanduse tulemusena võib endale puhkusel või ka ärireisil leida tõeliselt ägedaid öömaju. Foto: Unsplash

Airbnbiga saab endale lühiajaliselt eluruume rentida. Airbnbist on saanud jagamismajanduse edulugu  – aastas ööbib Airbnbi broneeritud korterites, majades ja muudes renditavates pindades kokku umbes 30 miljonit inimest.

Airbnb peab üleval ka advokaatide armeed selleks, et nende veebilehe kaudu pakutavad rendipinnad oleksid üle maailma vastavuses kohalike seadustega ning püüab kindlustada oma kohalolu võimalikult paljudes kohtades. Airbnbiga saab rentida kortereid, maju, tube, aga ka näiteks toaks ümber ehitatud autot, puuonni või naljaviluks ka iglut.

Suureks plussiks ongi just valikuvõimalus lihtsalt madratsist kuni luksusvilladeni.

Kui otsid midagi tavalisest hotellist erinevat, siis ilmselt leiad selle Airbnbist. Neil on ka oma mobiilirakendus!

On olemas ka teisi sarnaseid lühiajalise rentimise teenust vahendavaid veebilehti: Roomorama, House Trip, Wimdu (populaarne just Euroopas), VRBO – kõik töötavad samal põhimõttel, kuid pole lihtsalt nii populaarsed. Tihtipeale on just elutasemelt kallimates riikides selliste veebilehtede abil majutuse leidmine soodsam lahendus.

Sõidujagamisteenused on turvalised kasutada üle maailma. Foto: Unsplash
Sõidujagamisteenused on turvalised kasutada üle maailma. Foto: Unsplash

Ringiliikumine

Uber taksoteenuse äpp – lae alla Digitarga rakenduste lehelt!

Uber
Uber Technologies, Inc.

Android Apple

Uber takso asemel on reisidel kiire ja hea lahendus. Seda seetõttu, et võõras riigis on takso kutsumine keeruline – keda kutsuda, kui palju maksma peaks ja muud sellised küsimused on vastatavad ainult kohalike abiga.

Kuna Uber aga peab igas riigis ja linnas hoidma hinna konkurentsivõimelisena, võib järeldada, et keskmisest kohalikust hinnast see rohkem ei maksa ja kui nõudluse ajutise suurenemise tõttu maksabki, antakse sellest tellijale ette teada. Juhid on tavaliselt mõnusad, viisakad ja toredad kohalikud.

Muide, emiraatides saab piisava rahakoti kergitamise eest Uberiga isegi helikopteriga lennata. Lisaks Uberile on Ameerikas kasutusel ja samal põhimõttel töötav äpp Lyft. Merendushuvilistel tasub teada, et sarnasel põhimõttel saab rentida ka paate ja jahte rakendusega Get My Boat.

Ekskursioonid, kogemused, elamused

Paljud kohalikud pakuvad maailma eri otsades reisilistele võimalust tutvuda kohaliku kultuuriga, süüa kohalikku toitu ning avastada peidetud ja vaid kohalikele teada kohti. Selleks on tekkinud ka mitmeid veebilehti, mis neid teenuseid vahendavad. Endale reisitegevuste leidmisel peab olema kannatlik – lehekülgedel on erinevates riikides erinevas koguses kohalikke teenuseid, seega hea reisi planeerimine vajab klikkimist ja mõtlemist.

Vahel on reisides parimaks eineks just kohaliku valmistatud ja pakutu. Foto: Unsplash
Vahel on reisides parimaks eineks just kohaliku valmistatu ja pakutu. Foto: Unsplash
  • Vayable on üks suuremaid kohalike inimeste teenuseid vahendav veebileht. Inimesed on sellele lehele üles pannud igasuguseid võimalusi. Näiteks saab Pariisis käia Montmartre’i tuuridel, süüa nagu kohalik, degusteerida veine, aga külastada ka kõige madalamate sissetulekute ja suuremate sotsiaalsete probleemidega piirkondi ning läbi kammida second-hand-poode.
  • Tours by Locals on üks vanemaid ja suurema pakkumiste hulgaga lehti, mille suur miinus on nende üpris kole koduleht, aga selle elab vast hea reisi nimel üle.
  • Like a Local on Eestist alguse saanud ja kiirelt kasvav keskkond, mis pakub kohalikke soovitusi ning müüb ka kohalikke tuure ja muid tegevusi.
  • With Locals on veel väikese riikide arvuga, kuid siiski kasvav ja ägedaid tegevusi pakkuv lehekülg. Sarnane alles alustav lehekülg on ka VoomaGo.
  • Be My Guest lehel saab igaüks leida endale kohalikega koos tegevusi erinevates Aasia riikides.

Loomulikult ei ole vaja ja ei tohikski reisi planeerides tavapäraseid hotelle, tuurifirmasid ja taksosid automaatselt kõrvale heita, kuid on väga lahe teada, et kümne aasta eest veel olematu võimalus on tänaseks n-ö täisikka jõudnud ja annab reisile lisaväärtust ja teistsuguseid võimalusi kui mõni klassikalisem lahendus.

ehk Piksel, "sest mulle väga pakub huvi just foto-illustreerimise ja muu sellisega seonduv digitehnoloogia", selgitab ta ise. "Ükskõik, mida sa leida tahad, selleks on kindlasti app olemas!" julgustab Piksel otsima ja leidma: "Oota, kohe googledan seda". "Micro-USB kaableid ei ole kunagi liiga palju!" soovitab ta ja ütleb, et hea telefonikaamera igapäevasteks ootamatuteks pildistamisteks on talle hädavajalik kaaslane. "Adobe Creative Cloud ilusate asjade tegemiseks; Wikipedia maailma tundmaõppimiseks ja ennast lugema unustamiseks," loetleb ta kasulikke diginippe. Piksli digiolevik algas esimeste arvutimängudega DOS-süsteemi ja diskettidega kuue aastaselt ja läks tõsisemaks 2000ndate keskpaigas esimese peegelkaamera ja Photoshopiga. "Tehnoloogia on elu lihtsamaks ja huvitavamaks tegemiseks väga hea, kui tead, mida, kuidas ja mis hetkel kasutada."

Kommentaarid