iPhone’i Screen Time aitab lapse nutisõltuvust ära hoida

#lapsed netis #nutisõltuvus
3 min lugemine

Apple’i iOS 12.0 operatsioonisüsteemiga tuli kaasa suurepärane funktsioon Screen Time, mis oli algselt mõeldud iPhone’i või iPadi kasutaja nutiharjumuste väljaselgitamiseks. Tegelikult on aga tegu suurepärase vahendiga lapse nutiharjumuste kujundamisel ja vanemliku kontrolli seadmisel lapse nutiseadme üle.

 

Screen Time’i aktiveerimiseks tuleb avada telefoni või tahvli sätted ja valida sealt Screen Time’i alajaotus. See pakub erinevaid võimalusi lapse nutisõltuvus (kui see juba tekkinud on) kontrolli alla saada. Aga veel parem on see aktiveerida juba enne, kui laps seadme enda kätte saab.

Screen Time’i all on omakorda mitu kasulikku alajaotust. Aga alustame algusest.

 

Downtime

 

Esimene punkt Downtime võimaldab määrata aja, mille jooksul laps saab kasutada ainult neid rakendusi, mida teie talle lubate. Paraku saab siin määrata ainult ühe ajaperioodi, nii et parem on see sättida ajale, millal laps peaks oma voodis rahulikult magama. Apple on siin ise lubatud rakenduste hulka määranud telefonikõned, sõnumid, FaceTime’i ja kaardirakenduse, kuid iga kasutaja saab neid ise muuta.

 

App Limits

 

Selles alajaotuses saab määrata, kui kaua ööpäevas võib erinevaid rakenduste gruppe (mängud, sotsiaalmeedia, video jms) kasutada. Kuigi siin ei saa määrata spetsiifilisi rakendusi, piisab täiesti ka sellisest lähenemisest, et laps õpiks oma ajaressursse tõhusamalt kasutama.

 

Content & Privacy

 

Selles alajaotuses saab määrata, millisele sisule võib laps internetis ligi pääseda, milliseid andmeid ta võib jagada, milline on helitugevuse limiit ja palju-palju muud. Tegelikult on neid sätteid sedavõrd palju, et nende loetlemine läheks siin pikaks. Nii on nende seas isegi võimalus määrata, millistele veebilehtedele on lapsel juurdepääs. Või kas lapsel on lubatud installida rakendusi või nende lisasid. Mõistagi on seal võimalus hoida ära ligipääs lastele sobimatu sisuga muusika või muu meedia juurde. Nutikale lapsevanemale on siin praktiliselt piiramatud võimalused muuta oma võsukese telefonikasutus võimalikult turvaliseks ja normaalset elu mittehäirivaks.

Selleks, et laps ise ei pääseks kõikide ülaltoodud sätete kallale, saab neid kaitsta parooliga. Viimast tasub hoida võsukesele kättesaamatus kohas, kuid kindlasti ei maksa seda ka ise unustada või ära kaotada. Juhul kui lapsel on näiteks nii iPhone kui ka iPad tema Apple ID kasutaja, siis tasub ühes seadmes aktiveerida Share Across Devices ja sätted rakenduvad automaatselt lapse mõlemas seadmes.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.