iPhone’i ekraanilukk ununes – kuidas edasi?

#apple #paroolid #taastamine
3 min lugemine

Tänapäevased nutiseadmed sisaldavad meie kohta sellises koguses infot, mida lihtsalt ei tohi võõrastesse kätesse usaldada. Seepärast ongi seadmete ja tarkvara tootjad varustanud need erinevate turvameetmetega. Eriti tuntud on selle poolest Apple, kelle iPhone’idest ei suuda isegi FBI ja LKA neile vajalikku infot kätte saada.

 

Ometi on olukordi, kus tugev turvalisus võib isegi seadme seaduslikule omanikule luupainajaks muutuda. Ehkki Apple kasutab oma iPhone’ide juures üha enam biomeetrilisi tuvastusvahendeid nagu sõrmejälg ja näotuvastus, mängib ka nende juures olulist ja elulist rolli ekraaniluku parool. Paraku on see parool ka turvaahela kõige nõrgem lüli. Inimene ei saa unustada ära oma sõrmejälge ning nägu on üldiselt äratuntav ka peale mitmepäevast pidutsemist. Küll aga pole peale mitmepäevast pidutsemist haruldane olukord, kui ei tule enam telefoni ekraanilukk hästi meelde. Või on vahepeal pisut pidusena tulnud pähe geniaalne mõte ekraaniparool välja vahetada. Või on mõni lähikondlane või pooltuttav üritanud vahepeal telefoni omavoliliselt avada ning mitmete valede paroolide sisestamisega telefoni lihtsalt lukustanud. Põhjuseid telefoni lukustumiseks on mitmeid, kuid probleem on üks. Ja valus – sa ei pääse enam oma armsa nutiseadme sügavustesse. Õnneks pole see mure lahendamatu, juhul kui sul vähemalt oma Apple ID ja parool meeles on. Taastamisprotsess on pisut tüütu, kuid vältimatu.

 

Tühjenda oma iPhone

 

Selleks, et oma iPhone taas funktsionaalseks muuta, tuleb see esmalt taastada algsesse olekusse ehk siis täielikult tühjendada kasutajainfost. Selleks on mitu erinevat võimalust, mis kõik eeldavad arvuti ja ühenduskaabli olemasolu. Arvutisse peaks olema installitud iTunesi tarkvara viimane versioon. Ühenda oma telefon kaabli abil arvutiga. Juhul kui oled oma iPhone’i juba varem samas arvutis varundanud (milles ma kahtlen), siis leiab tarkvara su telefoni üles ning sünkroniseerib telefoni arvutiga. Seejärel pakub iTunes edasi tegutsemiseks valikut, millest tuleb valida Restore iPhone.

Juhul kui telefoni varem arvuti kaudu varundatud pole, tuleb telefonile peale arvutiga ühendamist teha nn sunnitud restart, mis erinevatel iPhone’i mudelitel käib erinevalt. Seejärel peaks iTunes taas pakkuma valikuid, millest tuleb valida Restore iPhone.

 

Taasta varukoopiast

 

Pärast algsätete taastamist pakub iTunes võimalust taastada telefonis kasutaja andmed. Apple on oma telefonid õpetanud oma sisust regulaarselt varukoopiaid tegema ning neid Apple iCloudi üles laadima juhul, kui kasutaja seda spetsiaalselt ära pole keelanud. Seega on sul võimalus valida mitme erineva varukoopia vahel. Kõige arukam mõistagi on valida kõige värskem koopia, kuid soovi korral võid valida ka mõne vanema.

Taastamise algfaasis pead kindlasti sisestama oma Apple ID ja parooli, samuti on oluline, et arvutil oleks internetiühendus. Ühtlasi saad taastamise käigus määrata uue ekraaniparooli ning soovitan sul see igaks juhuks kuhugi turvalisse kohta üles kirjutada. Veel parem, saada see enda meiliaadressile, kasutades mõnda oma tagavara-meiliaadressi.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."