Septembris toimunud Apple’i pressikonverentsist alates olen läbi lugenud, kuulanud ja vaadanud vist kõik uute mudelite kohta käivad artiklid, videod ja podcast’id ning üritanud selgusele jõuda, kas uue iPhone’i peale hammast ihudes peaks valima Xs-i, Xs Maxi või neist soodsama Xr-i? Nüüd õnnestus mul üks Xr mõneks nädalaks enda kätte saada ning panengi kirja oma mõtted, miks keegi peaks (või ei peaks) oma järgmiseks telefoniks just seda kaaluma.

 

Kõikidest uutest iPhone’idest ülevaate saamiseks loe kindlasti läbi ka Xs-ist ja Xs Maxist kirjutatud lood siin (“Korralik püss – iPhone Xs”) ja siin (“iPhone XS Max – raske käest ära panna”). Alustame siis peamistest erinevustest. Jah, iPhone Xr-il ei ole OLED-ekraani, veekindlus on pisut madalama standardiga (IP67, mitte IP68), kahe kaamera asemel on üks ja 3D Touch funktsiooni enam ei ole, kuid et sa nüüd edasi lugemata artiklit kinni ei paneks, ütlen juba praegu, et muretsemiseks ei ole põhjust ja iPhone Xr on sellest olenemata praegu üks parimaid müügilolevaid telefone.

 

Ekraan

Tehniline info:

  • Ekraan 6,1’’
  • Resolutsioon 1792 x 828 pikslit
  • Tagumine kaamera 12 MP
  • Esimene kaamera 7 MP
  • Uusim A12 (bionic) protsessor
  • Põhimälu 3 GB
  • Telefonimälu alates 64 GB
  • Veekindlus IP67
  • Aku 2942 mAh
  • Juhtmevaba laadimine

 

Ekraani suuruselt paigutub Xr (6,1’’) täpselt Xs (5,8’’) ja Xs Maxi (6,5’’) vahele ja on mõõtmetelt peaaegu identne eelmisel aastal müügile tulnud iPhone 8 Plusiga, kuid tänu kadunud kodunupule ja lisandunud “kulmule” on tervelt 0,6 tolli suurema ekraaniga. Kui oled ka ülaltoodud artiklid läbi lugenud, siis ilmselt juba tead, et Xr-i ostes pead loobuma OLED-ekraanist, millega Xs ja Xs Maxi kasutajad hoobelda saavad, kuid ilmselt huvitab sind rohkem, kas vahe on reaalselt silmaga tajutav. Lihtne vastus on ei, sest kui telefone omavahel kõrvuti ei panda, palja silmaga vahet märgata ei ole. Xr-i ekraan (Liquid Retina) on väga ilusate värvidega, läheb ülimalt eredaks ja on vabalt loetav ka päikesevalguses ning isegi kui vaatad videoid või loed uudiseid, olles kõhuli voodis, ei muutu pilt halvasti nähtavaks. Xr-i ekraani loetakse praegu kõige paremaks telefonides kasutatavaks LCD-ekraaniks.

 

Disain

 

Xr-i suureks müügiargumendiks (lisaks soodsamale hinnale) võiks lugeda ka tervelt kuut toredat värvi, millega oma isikupära näidata (must, valge, kollane, helesinine, korallroosa ja punane). Kuna telefoni servad on alumiiniumist ja mitte roostevabast terasest, sobituvad need suurepäraselt ülejäänud korpuse värviga ja moodustavad kena terviku, mida ei “lõika ära” roostevaba terase läige nagu Xs ja Xs Maxi puhul. Telefoni tagaosa on tehtud klaasist, mille tõttu sarnaneb eriti valge mudel kunagi populaarse iPhone 4-ga.

Ekraani ülaosa katvast sensoreid täis “kulmust” ja kadunud kõrvaklapipesast ei tasu enam isegi rääkida, kuna need on saanud selles valdkonnas juba standardiks, mida järgib enamik tootjaid, kuid kindlasti tasub rääkida ekraani servasid ümbritsevast üpris silmatorkavast randist. See on tingitud otsusest (ilmselt selleks, et hoida hind soodsam) kasutada LCD-ekraani OLED-i asemel, mida ei saa servast servani venitada, kuid võin öelda, et pärast mõnepäevast kasutamist ei pane neid enam tähele.

 

Kaamera

 

Põhi- ja esikaamerad on Xr-il täpselt samad 12 MP ja 7 MP paugutajad mis kallimatel vendadelgi, kuid tagaküljel puudub teine 12 MP telefoto-kaamera, mida Xs ja Xs Max kasutavad ilusate portreefotode tegemiseks ja kvaliteetsemaks suumimiseks. Ära muretse, et Xr teeb kehvemaid pilte, sest see ei tee – tal on sama sensor ja Smart HDR funktsionaalsus mis kallimatel mudelitel ning portreefotode taustaudu efekt on saavutatud tarkvaraliselt. Võrreldes näiteks Xs-i portreefotoga, on pilt veidi kaugemal ja mahutab rohkem asju, kuid nn bokeh-efekt ei ole kuidagi halvem, telefon tuvastab inimese ülilihtsasti ning pildid tulevad väga head. Ka “tavaliste” piltide kvaliteedis ei pea pettuma. Pildid tulevad teravad, detailiderohked ning loomulike värvitoonidega – isegi hämaras valguses.

Näidisfotod

 

Jõudlus

 

Xr kasutab töötamiseks Apple’i uusimat A12 (bionic) protsessorit, mida selle kallimad kaaslased, ning olenemata 1 GB võrra väiksemast põhimälust (3 GB, mitte 4 GB) ei ole see kuidagi mõjunud telefoni jõudlusele. Seda peamiselt väiksema ekraani ja resolutsiooni tõttu. Oma kasutusaja vältel ei jooksnud telefon kordagi kokku või ei pannud rakendusi iseseisvalt kinni olenemata sellest, et jätsin teadlikult kõik rakendused taustale jooksma. Kui oled nutitelefoni nn tavakasutaja, kes eriti ei mängi ja kasutab telefoni peamiselt pildistamiseks, internetis surfamiseks jms, siis ei lähe telefon kunagi isegi mitte soojaks. See võib juhtuda, kui mängid mahukaid liitreaalsusmänge, kuid sisuliselt ei ole telefoni jaoks asja, mis talle üle jõu käiks.

Tänu väiksemale ekraanile ja resolutsioonile peab aku vastu uskumatult hästi. Kui tahtsin telefoni õhtul laadima panna, siis avastasin, et pärast päevapikkust kasutamist oli veel sisuliselt 50% alles. Ehk olenevalt kasutusest võib Xr olla vabalt “kahe päeva telefon”. Kui kasutad telefoni peamiselt internetis surfamiseks, hindab isegi Apple Xr-i akut teistest paremaks (Xr – 15 h, Xs Max – 13 h, Xs – 12 h).

 

Kokkuvõtteks

 

iPhone Xr ei ole kindlasti soodne telefon, kuid on oluliselt soodsam kui tema kallimad ja uhkemad vennad. Kuigi Xr-i valides peaksid leppima pisut väiksema veekindluse, ühe kaameraga ja 3D Touchi puudumisega, on kõik oluline sellegipoolest alles. Xr-il on sama võimas protsessor, kiire ja turvaline Face ID, juhtmevaba laadimine, suurepärane kaamera, sisseehitatud liitreaalsusvõimekus, ani- ja memoijd ning väga hea aku. 3D Touch on asendatud pika puudutusega ehk funktsionaalsus ei ole kadunud, lihtsalt asendunud ning kuna Apple’i garantii veekahjustust ei kata, ei ole isegi Xs-iga mõistlik ujuma minna. Lisaks on võimalik valida tervelt kuue ilusa värvitooni vahel, millega hallist massist erinev olla. Kui kaaluksin praegu uue telefoni ostmist, siis Xr oleks minu esimene valik ja ainus kaalukam põhjus, miks mina näen, et valik võiks langeda kallimate mudelite kasuks, on suurus ehk kui tahad oluliselt väiksemat (Xs) või oluliselt suuremat (Xs Max) iPhone’i.

 

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid