Apple'i iPhone SE on nooryte lemmiktelefon ja seda päris mitmel põhjusel, alates soodsamast hinnast, võimsasti sisust kuni aku kestvuseni.

2016. aasta on meie turule toonud palju erinevaid telefone, mõned kaua oodatud ja teised mitte nii tähelepanupüüdvad. Isiklikult ei ole ma väga Apple’i toodetesse uskunud ja olen neid vaadanud pigem ükskõikse pilguga.

Võrdle: SE, 6S ja 5S

Kolm head iPhone'i kõrvuti.
Kolm head iPhone’i kõrvuti.

5S omas väga halba akut ja 6 oli nõrkade omadustega oma suuruse kohta. 6S oli juba meelepärasem, kuid kannatas samuti negatiivsete omaduste pärast. Enne SE väljatulekut ei pööranud ma selle omadustele tähelepanu ja võtsin passiivse hoiaku ka selle mudeli suhtes.

Nüüd, kus SE on juba mõnda aega turul olnud ning informatsiooni telefoni kohta leidub rohkem kui küll, sain ka testmudeliga lõpuks pikemalt tutvust teha. Räägime suu puhtaks.

Disain

Disaini osas ei oska ma väga palju rääkida, sama vana 5S, kuid muutunud on värvilahendus. Kes armastas 5S-i, armastab ka SE-d.

Tegu on väga väikese nutitelefoniga, mis mahub perfektselt kätte ja mida on väga lihtne ühe käega kasutada.

Telefoni kõlarid on täpselt telefoni põhja all, mis on natukene ebameeldiv, kuna horisontaalse kasutusega kipuvad need käe alla jääma ning osa heli jääb seega summutatuks.

Jõudlus

Imekombel on telefon väga võimas, sõltumata oma väikestest mõõtmetest saab hakkama mängude, pildistamise ja ka mitme muu samaaegse toimetusega. Mis on veelgi hämmastavam: SE on oma jõudluselt samal pulgal 6S-iga ning nende peamine vahe on 3D-Touch, millele ma pole ise siiani tõsist pooltargumenti leidnud.

Pikemate mängusessioonidega oli väga meeldiv, et telefon ei muutunud kuumaks ning akut jäi ka muude tegevuste jaoks üle.

Kaamera

Selle aasta kõige pisem ja kõige võimsam.
Selle aasta kõige pisem ja kõige võimsam.

Kaamera on hea, vägagi hea, eriti just iPhone’i kohta, mis ei ole kunagi oma kaameraga mulle väga silma paistnud. 6S-iga võrreldes on ainus nõrk koht optilise stabilisaatori puudumine.

Pimedas võidab fotokaralli kindlasti 6S.

Kaamerarakenduse puhul tegi natukene tigedaks manuaalrežiimi puudumine, kust saaks mõningaid tõsisemaid muudatusi teha, sellele on aga lahenduseks kolmandate osapoolte rakendused.

Aku

iPhone 5S aku oli minu arvates rämps, kuna ise kasutan Sony telefone, mille akud kestavad mitu korda kauem.

SE puhul oli hämmastav see, et Apple lubas 50% parandust aku kestvuse osas ning nad on oma lubadusest kinni pidanud.

Päris kahte päeva ei julge SE aku puhul garanteerida (kasutus ja vajadused on erinevad), kuid päeva lõpuks oli minul tavaliselt 55–68% akut järel. Küll aga on navigeerimisel aku kadu massiivne: kasutasin kaks tundi navigeerimist, mängisin ligi 30 minutit, kuulasin Spotifyd keskmiselt kaks tundi ja vaatasin oma e-kirju, kuid päeva lõpuks vaatas mulle õnnetu 32% aku jääki vastu.

Lõpusõna

Kuigi ma isiklikult väga iOS-i ei poolda, leian, et iPhone SE on selle aasta parim telefon siinsel turul. Konkurendid on oma lipulaevad välja köhinud ja kõigil on omad plussid ja miinused, SE-l on viimaseid lihtsalt kõige vähem.

ehk IT-Batman sai oma hüüdnime tuttavatalt, kes pidevalt palusid talt it-alast abi. "Batmani lampi meil ei olnud, kuid märguande kanaliks oli MSN ja Skype – seega kui mingi seade alt vedas, tuli mulle alati kutse." Ta usub, et kunagi pole olemas midagi liiga võimast ega ka leiutiste tippu, mida ei oleks vaja ületada. "Kui on mäng, mis ei taha perfektselt joosta olemasoleva süsteemi peal, siis on vaja midagi võimsamat," selgitab ta kirgliku mängurina. Elada ei suuda ta nutitelefonita, sülearvuti ega ka oma punase/mustakirju lauaarvutita, mis on tema suurim silmarõõm. "Ning INTERNET. Mäletan küll oma esimest kokkupuudet lauaarvutiga, millel puudus internet ja andmekandjateks olid floppy-d, mis on tänaseks kadunud." Esimene personaalne arvuti oli tal juba aga Windows 98 operatsioonisüsteemiga ning ISDN-ühendusega. "Sellekasutus oleks tänapäeval mõeldamatult väikese kiirusega. Dial-up ühenduse aeg mulle interneti kasutust ei lubatud kahjuks :( Küll aga suurim huvi algas Inteli esimeste i5-seeria protsessorite välja tulekuga ning Androidi huvi tärkas peale esimest nutitelefoni, milleks oli HTC Wildfire. Oma telefoniga mõistsin küllaltki kiiresti, et tegu ei ole enam lihtsalt helistamise vahendiga ja järgmiseks telefoniks sai juba Samsung Galaxy S2, mis oli mul juba päris pikalt." Ta soovib tutvustada inimestele digimaailma kõigile mõistetavas keeles ning jagada nõu, kuna paljud inimesed ei ole ikka veel huvitatud digimaailmas toimuvast. "Kui on midagi uut ja tähelepanu püüdvat tulnud, võin ka mitu tundi und kaotada selle kohta lugedes, see on seda väärt minu jaoks."

Kommentaarid