Juba mõnda aega on iPhone jaganud oma kaardirakenduse abil telefoni omanikule soovitusi ja nõuandeid selles osas, millist teekonna ühte või teise kohta liikumiseks kasutada.

 

Täpsemalt öeldes jälgib telefon pidevalt igapäevaseid liikumisteekondi, asukohti ja teeb selle põhjal järeldusi, kus telefoni omanik võiks elada ja töötada. Nii kuvataksegi näiteks peale tööpäeva autosse istudes ekraanile teavitus selle kohta kaua kodutee aega võiks võtta. Samuti seda, millist teed pidi kõige kiiremini kohale võiks jõuda.

 

Miks see nii on?

 

Idee poolest on tegemist tänuväärse funktsionaalsusega. Püüab ju telefon enda omanikule abiks olla ja läbi selliste soovituste elu mugavamaks teha. Lisaks on üsna üldteada fakt, et asukohateenused on kõikides nutitelefonides olemas ja ilma spetsiaalselt midagi tegemata salvestubki kogu liikumine kusagile alati maha. Kõike ikka „parema kasutuskogemuse“ huvides.

Teisalt aga jätab selline tegevus, ehk teekonna alustades teavituse kuvamine sihtkoha ja kohalejõudmise eeldatava aja ütlemine, paljudele mulje tarbetust „luuramisest“. Lisaks võib pidevalt sääraste teadete saamine üsna tüütuks muutuda.

 

Kuidas sellest lahti saab?

 

Kuna funktsionaalsuse väljalülitamist ei leia selt, kust seda eeldada võiks ehk Maps rakendusest, lepivadki paljud olukorraga, olgugi et sisimas see neile ei meeldi. Samas aga on tegelikkuses võimalik see soovitamine ikkagi välja lülitada ja mõnevõrra oma privaatsust suurendada.

Selleks tuleb leida menüüs valik seaded. Seejärel avada valik Privacy. Sealt alt leiame valiku Location Services. Avanevas pikas loetelus on viimasena kirjas System Services. Sinna vajutades kuvatake taas pikk nimekiri teenustest, mis kasutavad toimimiseks asukohta. Kuigi siit võib leida veel nii mõndagi huvitavat, on konkreetselt soovituste välja lülitamiseks vaja deaktiveerida Significant Locations. Loomulikult hoiatab telefon seepeale omanikku, et nüüd ei saa talle enam personaliseeritud kasutuskogemust pakkuda ja enne välja lülitamist tasuks hoolega järele mõelda, kuid antud juhul ongi see ju eesmärk.

 

 

Kui valik on tehtud, väheneb telefoni huvi kasutaja asukoha teada saamise kohta märgatavalt ning lõpetatakse ka teavituste näitamine iga kord sõitu alustades. Soovi korral saab kustutada ka seal samas näidatava oluliste asukohtade ajaloo. Ehk siis asukohad, kus kasutaja on pidevalt viibinud ja mille põhjal telefon oma järeldused teinud on.

 

Kokkuvõtteks

 

Teemat kokku võttes võib öelda, et kuigi keeruline, on enamasti kõikide mittevajalike või soovitavate teavituste ja jälgimiste välja lülitamine siiski võimalik. Seega ei pea tingimata kõigega leppima, mis telefonide tootjad välja on mõelnud, isegi kui tegelikkuses ei tegeleta luuramisega, vaid tahetaks head.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid