Neli aastat tagasi tutvustas Apple koos oma iPhone 6S ja 6S Plusiga ka täiesti uudset tehnoloogiat 3D Touch. Inimesed vaatasid, imestasid… ja unustasid.

 

Vähemalt paljude tehnoloogiablogide ja -asjatundjate arvates ei ole see mugav ja innovaatiline uuendus pälvinud piisavalt kasutust. Põhjendusi võib siin olla mitu. Kõigepealt muidugi vanade harjumuste tõttu. Teiseks aga ei tea inimesed või vähemalt ei meenu neile, kus ja millal neid kasutada. Ometi on see tehnoloogia igati mugav ja aegasäästev.

Teatavasti tähendab 3D Touch seda, et mingile rakenduse ikoonile teatud tugevusega survet avaldades avaneb ekraanil teatav hulk rakendusega seotud otseteid.

Arvutites me kasutame ju otseteid iga päev, kuid telefonide puhul pole me lihtsalt harjunud seda tegema. 3D Touchi vaegkasutamine on jõudnud juba sellisesse staadiumisse, et Apple pidavat plaani see funktsionaalsus mõnedest telefonimudelitest eemaldada. Ühe variandina kasutuse suurendamiseks on välja pakutud võimalus varustada 3D Touchi funktsionaalsusega ikoonid spetsiaalse märgistusega. Umbes nagu omal ajal arvutiekraanile tekitatud otseteede ikoonid olid märgistatud väikeste noolekestega. Isiklikult kahtlen, et Apple selle variandi alla neelab, kui just ei leita mingit ekstraedevat graafilist lahendust.

 

Meeldetuletuseks mõned erinevate rakenduste 3D Touchi otseteed:

 

Facebook – otsing, lisa post, laadi üles foto/video, skanni QR-kood

Twitter – otsing, uus säuts, uus sõnum, skanni QR-kood

Instagram – kaamera, uus post, vaata tegevusi (view acticity), vaheta kontot

Dropbox – viimane üleslaaditud foto, offline-failid, laadi üles foto, otsing

WhatsApp – otsing, uus tšätt, kaamera, tähistatud sõnumid

YouTube – otsing, tellimused, loo uus video

Kaamera – Portree, Slow-Mo video, video, selfi

Jne, jne

 

Tegelikult on 3D Touchi kasutusvõimalusi üpris palju. Muu hulgas saab seda kasutada ka kaustade juures. Kahjuks pole aga ükski Eesti äpp seda põnevat omadust veel rakendanud, pakkudes ainult võimalust rakendust jagada.

Taasavasta 3D Touch või kui sa seda juba kasutad, siis anna kommentaariumis teada, milliste rakenduste juures ja millised funktsioonid on sinu lemmikud.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid