Allikas: Apple.com

iOS 11 – kas suur samm Apple’ile või väike samm inimkonnale?

#apple #iOS #iOS 11

Apple’i ajaloos on käesolev aasta vaieldamatult märkimisväärne. Maailma suurima turuväärtusega tehnoloogiafirma suurima turuväärtusega tootel iPhone’il on 10 aasta juubel, kuid kas Apple suudab seda ka vääriliselt tähistada? Raudvaraliselt on juubeliaasta iPhone X kindlasti üks märgilisemaid telefone Apple’i ajaloos, aga kuidas on lood verivärske ja suure huviga oodatud iOS 11 operatsioonisüsteemiga?

 

iOS 11 on vaieldamatult üks mastaapsemaid Apple’i iOS-i uuendusi ning nüanssidesse laskumine muudaks selle artikli liiga pikaks. Seega vaatame allpool lähemalt eeskätt põhilisi muudatusi, mida iOS 11 endaga kasutaja jaoks reaalselt kaasa tõi.

 

Välimus

 

iOS-i kasutajaliides on nagu teemant, mida Apple kõigi nende aastate jooksul lakkamatult lihvib. Kuigi pärast igakordset uuendust on üpris keeruline ette kujutada, kuidas seda veelgi paremaks ja maitsekamaks muuta, siis ometi näib see Apple’il õnnestuvat. Nii on kasutajaliides ka seekord muutunud veelgi minimalistlikumaks, samas jõulisemaks. Ehkki maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse, on mulle see tulemus siiski meelepärane. Muu hulgas on väikese täienduse saanud ka telefoni taustapildid, millest mitmed on moodsa vikerkaaremotiiviga. Nii saab kasutaja oma hoiakuid näidata ilma selleks sobivaid pilte internetist otsimata. iPadi kasutajaid rõõmustab ilmselt märgatavalt mahukamaks muutunud rakenduste dokk ekraani alaservas. Minu jaoks meeldiva detailina on dokist kadunud rakenduste nimetused, mis jätab ka visuaalselt puhtama ja kuivema tunde.

 

Avaekraan

 

Telefoni (või tahvli) avaekraanil on toimunud ilmselt suurim visuaalne muutus, mis puudutab nii sõnumeid kui ka kontrollkeskust. Esimestel päevadel oli ilmselt kõige harjumatum, et sõnumite teated hüppavad esile ekraani allosast, kui ekraanil näpuga ülevalt alla viibata.

Väga meeldiv selle eest on uus kontrollkeskus, mis lõpuks ometi on ka kasutaja poolt konfigureeritav. Ehkki valikuvõimalused pole esialgu kuigi suured, avab see n-ö ukse kontrollkeskuse edasisele ja loodetavasti märksa võimalusterohkemale isikupärastamisele. 3D Touch aga lisab kontrollkeskusele omakorda veelgi kuhjaga funktsionaalsust. Nii saab 3D Touchi abil näiteks reguleerida taskulambi eredust.

 

Failihaldur

 

Minu isiklik lemmik on Files-rakendus, mis koondab ühe katuse alla kõik kasutaja pilveteenused nagu Dropbox, Google Drive, OneDrive ja Box. Eriti tore on, et igasse pilveteenusesse võib lisada põhimõtteliselt lugemata arvu kasutajakontosid. See on rakendus, mis oleks pidanud iOS-is olema juba algusest peale.

Turvaline autosõit

 

Tänapäeval toimub pea samapalju avariisid inimeste tõttu, kes autoroolis telefoniga räägivad. Uues iOS-is on funktsioon Do Not Disturb When Driving, mis võimaldab lõpetada sissetulevad kõned juba eos, see tähendab, et autoga liikudes katkestatakse need enne kõne aktiveerumist telefonis. Selle funktsiooni võib iga kord käsitsi sisse lülitada, kuid eelistatavalt võiks see olla automaatne: kui telefon tuvastab, et liikumiskiirus vastab auto omale, siis püsib telefon kenasti vaikselt ega tõmba juhi tähelepanu endale. Aitäh, Apple!

Kaamera

 

Fotohuvilistele toob iOS 11 kaasa mitu pigem evolutsioonilist uuendust. Nii võib Live-fotosid salvestada mitmel erineval moel nagu näiteks Loop (klipi lõputu kordus) või Bounce (edasi-tagasi klipp). Meeldiva ja maitseka värskenduse on üle elanud ka fotorakenduse filtrid. Lisaks peaksid uue failiformaadiga fotod ja videod võtma ruumi kuni 50% vähem, mis on eriti oluline väikese mälumahuga telefonide puhul. Kaamerarakendusse on sisse ehitatud ka QR-koodi lugeja, mis pakub kaamerasilma sattunud koodi korral pakutava otsetee kasutamist.

Aku

 

Paljud kasutajad on kurtnud, et iOS sööb nende akut kiiremini kui iOS-i eelmine versioon. See võib olla tõepoolest probleem nende jaoks, kes kasutavad rohkem viimase iOS-i jaoks optimeerimata rakendusi. Isiklikult mina enda akukasutuses mingeid anomaaliaid pole siiani tuvastanud, aku tühjeneb põhimõtteliselt sama kiirusega nagu eelmise iOS-i versiooniga. Mingi aja jooksul peaks aku tühjenema taas normaalse kiirusega.

 

Ekraanisalvestus

 

Kuigi minu enda jaoks pole ekraanil toimuva salvestamiseks olulist kasutust, on kindlasti palju neid (nt Snapchati kasutajad), kellele see funktsioon rõõmu valmistab. Seda enam, et vaid ühe nupuvajutusega ning ilma liigseid rakendusi kasutamata. Selle funktsiooni leiad kontrollkeskuse isikupärastamise valikute seast.

 

WiFi ja Bluetooth

 

Kasutajad on täheldanud, et kui kontrollkeskusest välja lülitada wifi või Bluetooth, siis tegelikult need välja ei lülitu. See on täiesti tõsi, nii et kui sul on vaja eelmainitud ühendused välja lülitada, siis tuleb kasutada klassikalist meetodit: minna seadme sätetesse (Settings) ning seal soovitud ühendus välja lülitada. Loodetavasti see anomaalia kaob iOS-i järgmiste uuendustega.

AirPods

 

Kui sa kuulud nende väheste väljavalitute hulka, kes kasutab (või täpsemalt, kellel on võimalus kasutada) Apple’i populaarseid juhtmevabasid kõrvaklappe, siis teeb sulle kindlasti rõõmu see, et nüüd saab erinevatele (st vasakule või paremale) klappidele topeltkoputusega anda erinevaid funktsioone!

Rohkem ruumi

 

Spetsiaalselt laiskadele, kuid uudishimulikele iPhone’i kasutajatele tuleb kindlasti kasuks funktsioon, mis automaatselt roogib telefonist välja rakendused, mida sa kunagi mingi emotsiooni ajel või meeltesegaduses oma telefoni laadisid ja seejärel unustasid. IPhone Storage’i alajaotuse all telefoni sätetes (Settings) saab seda funktsiooni aktiveerida või deaktiveerida. Hoolimata rakenduse eemaldamisest säilitab telefon endas kõik rakendustega seotud andmed, nii et neid ei pea hiljem uuendama ega värskendama hakkama.

Targem Siri

 

Siri hääl on uues iOS-is muutunud märksa inimlikumaks ja kiiremaks. Lisaks pakub Siri sinu piisavalt korrektse ingliskeelse häälduse puhul tõlketeenust populaarsematesse Euroopa keeltesse ja isegi hiina keelde. Tõlke ütleb ta välja selge ja valju häälega, lisaks näitab selle transkriptsiooni ja kirjapilti, sealhulgas isegi hieroglüüfe.

iPadi klaviatuur

 

Väga mugava värskenduse on üle elanud iPadi klaviatuur. Vajalikku klahvi allapoole sikutades saab teksti sisestada mitte klahvi n-ö põhimärgi, vaid teise n-ö kaasmärgi, mis on klaviatuuril märgitud heledamalt. Inimesele, kelle põhiliseks andmesisestusvahendiks on iPad, tähendab see märkimisväärset produktiivsuse kasvu.

Jne, jne.

 

Tegelikult peidab iOS 11 endas veel hulgaliselt muidki meeldivaid muudatusi ja täiendusi. Nende kõigiga tutvumiseks on kaks meetodit. Esimene on “katse ja eksituse” meetod, mis tähendab tundidepikkust põnevat tuhnimist oma nutiseadme sätetes. Õnneks on iOS piisavalt lollikindel, nii et midagi jäädavalt sätetes liikudes ära rikkuda ei õnnestu. Teine variant on siseneda Youtube’i keskkonda ning sisestada sinna otsingusõnana “iOS 11” ning sinu silme ees avaneb terve plejaad videoklippe, millega sind pühendatakse uue operatsioonisüsteemi kõige varjatumatesse saladustesse. Paraku toimub see kõik inglise keeles, nii et seda keelt oskamata tuleb loota mõne keeleteadlikuma lähedase peale, kes kogu info sulle arusaadavaks suudab muuta.

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid